10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Romantika a romány o lásce

Love story – loučení – rodinné ságy - intimita – slzy štěstí i smutku, nová přátelství i konflikty, to vše obsahují romány pro ženy. Základním kamenem romantické prózy jsou vztahy. Zamilované i životem zklamané postavy hrají prim v každém romantickém příběhu.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Helga Weiss: Helga's Diary Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase
Helga Weiss: Helga's Diary

„The most moving Holocaust diary published since Anne Frank“. (Daily Telegraph). First they led us to the baths, where they took from us everything we still had. Quite literally there wasn't even a hair left.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase
Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase

Mladá Dorte bydlí sama v domku naproti malému nádraží. Před rodiči předstírá, že studuje literaturu na univerzitě v Kodani, jenže to není pravda. Často je jí zatěžko vůbec vstát z postele, nechává plynout čas a čeká, co jí přivede do cesty náhoda.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Hendrik Winter: Splnit si své sny Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase
Hendrik Winter: Splnit si své sny

Adama nikdy nenapadlo, že by se mohl zamilovat do jedné z pacientek, které denně vozí na chemoterapii a zpět. Jednoho dne k němu ale do taxíku nastoupí Jessi – mladá, půvabná a smrtelně nemocná mladá žena. Zamiluje se do ní na první pohled.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Henn Carsten: Pekař příběhů Henning Mankell: Švédské holínky
Henn Carsten: Pekař příběhů

Chlebové těsto je jako život, je třeba s ním pracovat, mísit ho, dokud nedozraje. Stejné poznání překvapí i primabalerinu Sophii, jejíž zranění zničí závratnou kariéru.

můžete mít 22.7. - 23.7.

Henning Mankell: Italské boty Henning Mankell: Švédské holínky
Henning Mankell: Italské boty

Fredrik Welin žije na malém ostrově, který je během zimních měsíců zcela obklopený ledem. Cítí se ve svém životě tak ztracený, že každé ráno vysekává do ledu díru a noří se do mrazivé vody, aby si připomněl, že žije.

můžete mít 19.7. - 22.7.

Henning Mankell: Švédské holínky Henning Mankell: Švédské holínky
Henning Mankell: Švédské holínky

Působivý román o tom, že na některé vzpomínky nestačí ani ničivý oheň. Jedné podzimní noci se Fredrik Welin probudí a zjistí, že mu hoří střecha nad hlavou. Fredrik unikne doslova na poslední chvíli a stihne popadnout jen pláštěnku a dvě holínky — obě levé.

můžete mít 19.7. - 22.7.

Henryová Emily: Alex, léto a já Henryová Emily: Alex, léto a já
Henryová Emily: Alex, léto a já

Poppy a Alex, Alex a Poppy. Nemají vlastně vůbec nic společného. Ona je jak z divokých vajec, on nosí béžové kalhoty. Ona má neuhasitelnou touhu cestovat, on radši sedí doma s knížkou.

můžete mít 22.7. - 23.7.

Henryová Emily: Kde je mi dobře Henryová Emily: Alex, léto a já
Henryová Emily: Kde je mi dobře

Harriet a Wyn se potkali na vysoké a od té doby jsou dokonalý pár. Hodí se k sobě jako sůl a pepř, med a čaj, pomazánka a žemle. Až na to, že už se k sobě zas tak moc nehodí – z důvodů, o kterých spolu nemluví.

Před pěti měsíci se rozešli.

můžete mít 28.8. - 2.9.

Henryová Emily: Knihomolové Henryová Emily: Alex, léto a já
Henryová Emily: Knihomolové

Nora Stephensová je úspěšná a drsná (mladá a krásná) literární agentka, která žije prací a miluje svůj život v New Yorku. Nejspíš kvůli tomu se jí nedaří ve vztazích. Jediný důležitý člověk Nořina života je její sestra-dvojče Libby a její rodina.

můžete mít 22.7. - 23.7.

Hera Lind: Tisíc a jeden den Hernán Huarache Mamani: Kurandera - Hľadanie podstaty ženskej sily
Hera Lind: Tisíc a jeden den

Po nešťastném manželství se starším pilotem Falkem se Kathrin bezhlavě zamiluje do Benda. Oddaně ho následuje do Iránu, kam Bend odchází za prací. Nová kultura však nevítá Kathrin s otevřenou náručí, Chomejního strážcům víry je brzy  trnem v oku.

můžete mít 18.7. - 19.7.

Hermann Hesse: Hra se skleněnými perlami Hernán Huarache Mamani: Kurandera - Hľadanie podstaty ženskej sily
Hermann Hesse: Hra se skleněnými perlami

Poslední a nejrozsáhlejší román H. Hesseho se stal epilogem a vyvrcholením celého jeho díla. Vyšel v době druhé světové války a „navzdory odporně se šklebící skutečnosti“ se zabývá Hesseho stálým tématem: problémem duchovního života v moderní době.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Hernán Huarache Mamani: Kurandera - Hľadanie podstaty ženskej sily Hernán Huarache Mamani: Kurandera - Hľadanie podstaty ženskej sily
Hernán Huarache Mamani: Kurandera - Hľadanie podstaty ženskej sily

Podľa andskej tradície majú ženy mimoriadnu energiu, ktorá dokáže prinavrátiť svetu mier a rovnováhu. Príbeh mladej dievčiny Kantu je toho dôkazom. Žije pokojne v Cuzcu.

můžete mít 24.7. - 26.7.

Klasická romance

Jednou z prvních žen na poli romantické literatury byla např. anglická spisovatelka Jane Austenová s díly jako je Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek. Za důležitou romantickou prózu můžeme považovat i dílo Jana Eyrová od Charlotte Brontëové, které dnes již řadíme ke klasickým dílům anglické literatury. Už dávno se ale nejedná o literaturu psanou pouze ženami.

Recenze

Přečtěte si recenzi z jednoho nejslavnějších románů Jane Austenové Pýcha a předsudek nebo Rozum a cit

Největší hvězdy romantiky

Zlomená srdce najdete i v knihách současníků Danielle Steelové nebo Nicholase Sparkse, dvou dlouhodobých ikon romantického žánru. Steelová je jedním z nejčastěji překládaných a vydávaných autorů světa a její romány se zpravidla odehrávají v lepší společnosti. Sparkse proslavil především poutavý milostný román Zápisník jedné lásky. Tento příběh o ztracené a znovu nalezené lásce byl jako jeden z mnoha i úspěšně zfilmován. Romantika je vůbec často zdrojem a inspirací pro filmové tvůrce.

Romantika v tuzemsku

Z českých autorů si zvláštní pozornost zaslouží např. nejprodávanější český spisovatel Michal Viewegh - mimo jiné držitel prestižní Ceny Jiřího Ortena z roku 1993 nebo Magnesia Litera (2005). Výborné jsou ale i silné knihy Aleny Mornštajnové o vyrovnávání s minulostí, romány Lenky Lanczové, které dospívaly se svými čtenářkami nebo dramatické příběhy plné zvratů z pera Kláry Janečkové.

Moderní světová romantika

Královnami současné romantiky lze nazvat Noru Roberts, Jodi Picoult nebo Jojo Moyes. Poslední jmenovaná je jedním z mála autorů, kteří hned dvakrát získali cenu pro nejlepší romantický román roku. Mezi její nejznámější díla patří Poslední dopis od tvé lásky a Než jsem tě poznala.

Občas rozčeří stojaté literární vody i nějaký úspěšný debutant (Nicola Harrison, L.J.Shen, Sarah Mitchell) nebo nový žánr – v poslední době např. LGBT knihy, kde se láska neomezuje jen na muže a ženu (Muffin a čaj; Já, Simon; Wil Grayson, Will Grayson a další).

Recenze

Přečtěte si recenzi z filmovaného románu od Jojo Moyes Než jsem tě poznala.

Erotická literatura

Okruh ženských románů je opravdu rozmanitý a chuť na romantický příběh (příp. knihu s větší či menší špetkou erotiky) má ve většině případů někdy každý z nás. Průkopnicí moderní erotické literatury se stala bezesporu E. L. Jamesová se svou veleúspěšnou vášnivou sérií Padesát odstínů šedi. Po ní následovala celá řada lepších i horších autorů s vlastní tvorbou. Mezi ty nejlepší patří třeba Sylvia Day, Alice Clayton nebo Christina Lauren.

Historická romance

Nemalou část literatury pro ženy zahrnují i historicko-romantické knihy. Tato široká oblast zahrnuje nejen čistě historické příběhy, ale i velmi oblíbené téma prolínaní dvou časových rovin – viz např. kolekce Barbary Erskinové či Diana Gabaldon. Velkou popularitu si získaly také knihy ze světa anglické aristokracie. Pohledné uhlazené lordy, vášnivé i cudné dámy a občas i nějakého nespoutaného skotského šlechtice najdete třeba v knihách od Hannah Howell, Callen Gayle nebo Amy Jarecki.

^ Zpátky nahoru

Přečtěte si více v naší literární kavárně