Jak vyčistit sušičku? Nezapomeňte výměník tepla a výparník!
Sušička na prádlo se stala oblíbenou součástí mnoha domácností. Tento elektrospotřebič totiž zvládne rychle vysušit prádlo, zanechává jej voňavé, nadýchané, a navíc usnadňuje žehlení. Aby však sušička fungovala správně, měla optimální spotřebu energie, vysoký výkon a prádlo z ní opravdu vonělo, je třeba se o ni pravidelně starat. Nestačí jen otřít buben či vyčistit dvířka. Pojďme se podívat, jaké kroky jsou nutné, a jak vyčistit sušičku opravdu efektivně.
Při každém sušení prádla v sušičce se z oblečení i ostatních textilií uvolňuje nejen prach, ale i textilní vlákna, vlasy, zvířecí chlupy či zbytky pracích prostředků. Toto vše se v sušičce usazuje, a pokud nedochází k pravidelnému čištění, ztrácíte výkon sušení a prádlo může být vlhké. Nejen, že se prodlužuje čas potřebný na vysušení prádla, ale zároveň dochází k vyšší spotřebě energií, častějším závadám, snižování životnosti sušičky a po určité době může začít prádlo po vyndání ze sušičky dokonce zapáchat – nečistoty v sobě totiž drží vlhkost, která je zdrojem plísní a bakterií.
Co vše je třeba u sušičky čistit?
Sušička potřebujete opravdu důkladnou údržbu, nestačí pouze vytření bubnu, či otření skla dvířek. Komponent, které zachycují nečistoty, je mnohem více, ať už jsou to filtry, kondenzátor, či pravidelné vylévání a čištění kondenzační nádobky, pokud nemáte sušičku napojenou na odpad. Rozmístění těchto komponent se může lišit v závislosti na výrobci sušičky, proto je vždy vhodné seznámit se s návodem k obsluze, než se pustíte do čištění poprvé, abyste věděli, kde jednotlivé součásti hledat.
Filtry zachycují nejvíce nečistot
Při sušení nejvíce trpí filtry – ty totiž zachytávají všechny nečistoty v podobě vláken, vlasů či chlupů. Proto byste je měli čistit nejčastěji. V sušičce najdete filtry hned dva:
Ten se nachází hned u dvířek před bubnem, nebo u některých typů v samotných dvířkách a přístup k němu je tak snadný. Je to filtr, který zachycuje ty největší nečistoty, a proto byste jej měli čistit po každém sušení – většinou stačí hrubé nečistoty vyjmout rukou a vytřít filtr navlhčeným hadříkem či ubrouskem. Drobné nečistoty a prach jednoduše odstraníte pomocí vysavače. Při čištění vždy postupujte opatrně, nevyvíjejte na filtr větší sílu, abyste jej neprotrhli.
Ten se nachází ve spodní části sušičky, většinou vlevo dole za malými dvířky. Jedná se o filtr s molitanovou částí většinou černé barvy, který zachycuje i velmi malé nečistoty, které předchozí typ filtru zachytit nezvládl. Na potřebu jeho čištění vás většinou upozorní sama sušička, ale je vhodné jej čistit pravidelně po pěti cyklech sušení. Molitanový filtr většinou stačí vysát pomocí vysavače a navlhčeným hadříkem vytřít jeho plastové lůžko. Pokud je však filtr hodně znečištěn, můžete jej propláchnout proudem vlažné vody – před vrácením zpět do sušičky však musí být filtr zcela suchý.
Vysoušení kondenzační nádrže po každém cyklu
Další součástí, které budete muset věnovat péči po každém cyklu sušení, je kondenzační nádrž. Jestliže nemáte propojenou odtokovou hadici s odtokem, je třeba po každém sušení vylít z kondenzační nádrže zachycenou vodu, nádržku omýt a před navrácením zpět ji nechat důkladně vyschnout – předejdete tak tvorbě plísní, množení bakterií a tvorbě zápachu.
Alespoň jednou za čtvrt roku nezapomeňte na výměník tepla
Výměník tepla, často označovaný také jako kondenzátor, je další součástí, které byste měli věnovat péči alespoň jednou za čtvrt roku (nebo po 30 sušících cyklech). Nachází se většinou ve spodní části sušičky za filtrem a může být buď vyjímatelný, nebo zabudovaný.
Bývá většinou u kondenzačních sušiček s topným tělesem a jak už jeho název napovídá, je možné jej vyjmout, což usnadňuje jeho čištění. Stačí jej pak pouze otřít navlhčeným hadříkem, nebo v případě silnějšího znečištění omýt proudem vlažné vody a nečistoty odstranit houbičkou na nádobí. Do sušičky jej vracejte až po úplném vyschnutí.
Bývá u kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem a jeho čištění je nutné zvládnout přímo v sušičce. Ideální je vzít si na pomoc vysavač s měkkým kartáčovým nástavcem a po směru žeber prostor vysát. V žádném případě však na kartáč netlačte, ať nedojde k poškzení kondenzátoru. V případě silného znečištění, které není možné odstranit vysátím, se obraťte na odborníka.
Moderní, takzvané samočistíci sušičky jsou opatřeny samočistícím kondenzátorem, který bývá zabudovaný a po každém sušicím cyklu se sám opláchne. Čištění kondenzátoru tak tedy nemusíte provádět, všechny ostatní komponenty ale pravidelně kontrolujte a udržujte.
Čistý výparník zajišťuje optimální spotřebu
Společně s kondenzátorem je vhodné vyčistit i výparník, do nějž proudí ohřívaný vzduch z bubnu společně se zachycenými nečistotami. K jeho čištění použijte taktéž vysavač, případně se obraťte na odborníka. Zanesený výparník totiž způsobuje nerovnoměrné sušení prádla, ale také vyšší spotřebu elektřiny.
Po každém sušení vyčistěte dvířka i buben
Dvířka sušičky, buben i gumové těsnění otřete po každém použití sušičky navlhčeným měkkým hadříkem či ubrouskem, a následně utřete do sucha.
Proč prádlo ze sušičky nevoní?
Pokud sušičku pravidelně čistíte, a přesto není prádlo po vyndání voňavé, může být problém způsoben jinými faktory. Zkuste se zaměřit na následující otázky:
- Neplníte sušičku příliš? Přeplněná sušička totiž nezvládne vysušit prádlo rovnoměrně a pokud jej nevyndáte ihned po skončení cyklu, může zatuchnout.
- Nepoužíváte funkci odloženého startu? Pokud ano, může se stát, že se mokré prádlo v sušičce zapaří a zatuchne, než se spustí proces sušení.
- Máte zajištěno správné odvětrávání? Sušička potřebuje mít zajištěn přísun vzduchu a zároveň sama při sušení teplý vzduch vypouští, proto je třeba zajistit v místnosti, ve které ji používáte, dobré odvětrávání. Mnohdy postačí ponechat v dané místnosti otevřené dveře, aby mohl vzduch cirkulovat.
- Nezavíráte po skončení cyklu dvířka? Pokud ihned po dokončení sušení a vyjmutí prádla zavřete dvířka, nestihne sušička vyschnout a vlhké prostředí může být ideální pro vznik plísní a bakterií. Proto vždy ponechávejte dvířka pootevřená.
- Nepoužíváte při praní aviváž? Aby bylo prádlo po vyprání měkké a voňavé, používá se často aviváž – ta ale není tehdy, když dáváte sušit prádlo do sušičky, vůbec potřeba. Její efekt je pro sušičku spíše opačný – zanáší ji. Horký vzduch navíc vůni vyfouká a prádlo tak nevoní. Při praní tedy aviváž nepoužívejte a při sušení použijte speciální vůně či vonné ubrousky do sušičky. Použít můžete i míčky do sušičky, které zajišťují lepší přenos tepla (a tím šetří energii) a podporují změkčení vláken prádla.
Další zajímavé články
Jak vyčistit žehličku
Stává se vám, že při žehlení zůstávají na oblečení nevzhledné skvrny? V tom případě je třeba ihned zakročit a žehličku před... celý článek
Jak vybrat myčku nádobí
Myčky nádobí v dnešní době patří mezi standard v moderním kuchyních, a to z několika důvodů. Pro většinu mytí... celý článek
Jak vyčistit myčku
Stejně jako ostatní domácí spotřebiče, i myčka nádobí potřebuje čas od času vyčistit. Během umývání nádobí se v ní usazují... celý článek