Jak vyčistit stříbro? Funguje sůl, soda i citrón!
Ze stříbra máme nejen šperky, ale také věci denní potřeby, například příbory. Stříbro je nádherné, honosné a vydrží po generace, pokud se o něj dobře staráte. Drobnou pihou na kráse je sklon stříbra k černání, proto je důležité stříbro pravidelně čistit a správně skladovat. Nemějte obavy, nebude vás to stát téměř nic. K vyčištění stříbra vám budou stačit věci, které máte běžně doma.
Černání stříbra je způsobené oxidací
Oxidace stříbra je jeho přirozenou vlastností, je způsobená tenkou vrstvou koroze, která se objeví na povrchu – jedná se o reakci na kyselé prostředí. Šperky totiž reagují na pH pokožky i na sloučeniny v ovzduší. Mějte na paměti, že černání stříbra není žádnou vadou šperku, i ty nejkvalitnější šperky ze stříbra černají. Stříbrné šperky, které nečernají jsou ošetřeny tenkou vrstvou rhodia.
Předcházejte zčernání správných skladováním
Správné skladování prodlouží dobu, kdy nebudete muset šperky nebo předměty čistit. Ke skladování potřebujete místo, kde je sucho a temno. Rozhodně stříbrné šperky neskladujte v koupelně. Využít můžete speciální sáčky nebo krabičky určené ke skladování šperků nebo rovnou šperkovnice. Do šperkovnice vložte křídu, ta má tendenci pohlcovat vlhkost.
Jednou týdně šperk promněte v prostředku na mytí nádobí a opláchněte. Tím jej zbavíte vnějších nečistot. Kondici a lesk šperku prodloužíte, když jej budete ve sprše i na noc odkládat, aby nebyl neustále ve styku s pokožkou a vodou. Také ho odkládejte před vstupem do chlorovaného bazénu.
Čištění stříbra jedlou sodou
Připravte si doma malou chemickou laboratoř. Plastovou misku vyložte alobalem, naplňte ji horkou vodou a promíchejte se lžičkou jedlé sody. Šperky vložte do lázně a nechte je namočené asi 10 minut. Opláchněte a vyleštěte hadříkem.
Čištění stříbra solí
Na dno hrnce dejte alobal vložte šperky a zasypte dvěma lžícemi soli. Zalijte horkou vodou a zbytky soli promíchejte. Nechte 10 minut v lázni, opláchnete a osušte.
Citrónová lázeň na stříbro
Do hrníčku s horkou vodou vymačkejte šťávu z celého citrónu. Promíchejte se třemi lžícemi soli. Šperk ponořte na pět minut a dočistěte hadříkem. Nakonec opláchněte.
Alkoholové čištění stříbra
Účinným čističem na stříbro je vodka. Šperk ponořte na pět minut do vodky, a následně dočistěte hadříkem. Vodku můžete použít i na čištění šperků s kamínky.
Čištění práškem do pečiva
Z prášku do pečiva a vody vytvořte hustou pastu. Poměr by měl být 3:1. Pastu naneste na hadřík nebo na kartáček na zuby s jemnými štětinami. Šperk opatrně vydrhněte a následně opláchněte.
Na malé nečistoty stačí cola
Pokud je šperk jen drobně znečištěný, můžete jej vložit do colové lázně. Stačí pár minut ponoření a po lázni šperk opláchnout. Podobným způsobem můžete šperk namočit do sklenice světlého piva.
Čistěte společně s okny a zrcadly
Dalším prostředkem, který můžete použít, je čistidlo na okna nebo na skleněné plochy v domácnosti. Šperk postříkejte a přeleštěte hadříkem. Postup pomáhá jen při mírném znečištění, ale šperk bude dokonale naleštěn.
Moderní čištění šperků
Pokud chcete mít jistotu a netoužíte doma po chemické laboratoři, pak můžete sáhnout po klasickém tekutém čističi stříbra. Obvykle šperky stačí na pár minut ponořit do roztoku, a následně utřít jemným hadříkem.
Nejdokonalejším čističem šperků jsou ultrazvukové čističe. Přístroj vytváří miliony malých bublinek, ty pronikají i do hůře dostupných míst a šperk vyčistí dokonale. Ultrazvukové čištění je vhodné i pro šperky zdobené drahokamy.