10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vyčistit sprchový kout? Zkuste to přírodní cestou

Zaschlé kapky vody, vodní kámen, ucpaný odpad, různé nečistoty a plísně. To jsou nejčastější problémy, které nás trápí v koupelně, a hlavně u sprchového koutu. Čistý nablýskaný sprchový prostor je vizitkou každé udržované domácnosti. Jak ho ale dosáhnout a udržet si ho? Vyzkoušejte naše přírodní tipy, díky nimž bude čištění sprchového koutu nejen snadné, ale bude vás i bavit.

Na trhu dnes najdete velké množství čisticích prostředků, které jsou určeny na čištění nejrůznějších částí sprchových koutů i koupelen. Nicméně skvělými pomocníky při čištění sprchového koutu vám mohou být i přírodní prostředky, které máte běžně doma. Pojďme se společně podívat, které to jsou.

Jak vyčistit sprchový kout? Zkuste to přírodní cestou

Silní univerzální pomocníci? Citron a ocet!

Se zaschlými kapkami, mapami od mýdel či šamponů, ale i s vodním kamenem na dlaždičkách si skvěle poradí citronová šťáva nebo klasický ocet. Citronová šťáva je ve svém účinku o trochu slabší než ocet, proto se hodí na méně znečištěné povrchy – a oproti octu lépe voní.

  • Citronovou šťávu můžete použít v ředěném i neředěném stavu. Stačí vymačkat šťávu z několika citronů, nalít ji do rozprašovače a v případě potřeby zředit 1:1 s vodou.
  • Ocet můžete používat taktéž v ředěném či neředěném stavu, můžete jej nakombinovat i s citronovou šťávou pro lepší účinek i vůni. Na extra znečištěné povrchy je vhodné ocet zahřát – teplota však nesmí být vysoká, měli byste v něm bez problémů udržet ruku.

→ Ať už použijete ocet nebo citronovou šťávu, stačí je nastříkat pomocí rozprašovače na požadovaný povrch a nechat působit přibližně čtvrt hodiny. Během této doby si obsažené kyseliny poradí nejen se zaschlými kapkami či mýdlem a vodním kamenem na zástěnách či dlaždičkách, ale i s plísněmi, bakteriemi či rzí. U slabšího znečištění není třeba mechanické čištění, u zašlejších povrchů použijte houbičku či kartáček. Čištěný povrch pak opláchněte horkou vodou a otřete do sucha. Tímto způsobem můžete dokonale vyčistit i vaničku či podlahu sprchové koutu.

UPOZORNĚNÍ: Ocet i citron obsahují kyseliny, které nejsou vhodné na choulostivé povrchy. Tyto přípravky v žádném případě nepoužívejte na chromované povrchy. Máte-li zástěnu z plastu, raději tyto přírodní čističe rozřeďte v poměru 1:1.

Zanesené spáry potřebují sodu

Spáry mezi kachličkami a také okraje sprchového koutu jsou místa, na kterých se nejvíce usazují nečistoty, a rychle se tedy zanášejí. Aby znovu zářily novotou, použijte kašičku vytvořenou z jedlé sody či prášku do pečiva.

  1. V závislosti na velikosti čištěného prostoru smíchejte několik lžic jedlé sody s běžným saponátem, abyste vytvořili hustou kašičku. Jako alternativu můžete použít kašičku vytvořenou z prášku do pečiva s vodou.
  2. Pomocí měkkého kartáčku nebo hrubší strany houbičky na nádobí naneste připravenou kašičku na spáry, lehkým tlakem a krouživým pohybem očistěte a nechte působit čtvrt hodiny.
  3. Poté směs opláchněte a otřete dlaždičky do sucha.
TIP! Pokud jsou spáry již hodně zanesené a vykazují známky letitého používání, přírodní prostředky nebudou dost silné, aby jim vrátily zářivě bílou barvu. V tomto případě proto použijte Savo či jiné speciální chemické čisticí prostředky na spáry.

Aby sprchová hlavice zase sprchovala

Dalším častým problémem, s kterým se při čištění sprchového koutu potýkáme, je zanesená sprchová hlavice, jejíž vývody ucpává vodní kámen. K jejímu vyčištění vám pomůže opět ocet, který je třeba zahřát přibližně na 40 °C, nalít do velkého hrnce či kýble a hlavici do něj alespoň na půl hodiny ponořte (ideální je odšroubovat ji). Pokud je sprchová hlavice extrémně zanesená, nechte ocet působit přes noc. Kromě octa vám skvěle poslouží i další prostředky:

  1. Vytvořte si roztok z pěti litrů vody, dvou šálků octa, 10 lžic jedlé sody a tří až pěti lžic prostředku na nádobí. Do tohoto roztoku namočte hlavici a nechte působit přibližně 20 minut.
  2. Dalším účinným přípravkem je cola. Ano, i tento sladký nápoj si poradí s vodním kamenem ve sprchové hlavici, a to díky kyselině citronové a fosforečné, které obsahuje. Opět stačí nalít colu do kbelíku či hrnce, hlavici do ní ponořit a nechat působit alespoň hodinu.

→ Ať už zvolíte jakýkoliv prostředek na čištění sprchové hlavice, nezapomeňte ji pak důkladně propláchnout proudem teplé vody.

POZOR: Pokud máte sprchovou hlavici, která je vyrobena z mosazi či potažena niklem nebo zlatem, rozřeďte ocet vodou a nechte působit maximálně 20 až 30 minut.

Ucpaný odpad? Žádný problém

Nahromaděné vlasy v odpadu či usazeniny mýdla a šamponu v něm dokážou způsobit pořádnou neplechu a odpad přestane odtékat. V takovém případě, ale i z preventivních důvodů, můžete vyzkoušet jedlou sodu. Nasypte přibližně 200 gramů jedlé sody do odpadu, zalijte ji 200 mililitry mírně zahřátého (nikoliv horkého) octa a nechte přibližně deset minut působit. Mezitím přiveďte k varu 1,5 litru vody a nalijte do odpadu.

CHYTRÁ RADA

Pokud nemáte doma jedlou sodu, poskytne vám obdobnou službu i běžná kuchyňská sůl. Pomoci si navíc můžete i mechanicky, a to gumovým zvonem či čisticím perem.



Dokonalý lesk baterií

Aby byl výsledný efekt čištění sprchového koutu dokonalý, je na závěr potřeba také vyleštit vodovodní baterii či kohoutky. Ty bývají často zaneseny nejen zbytky kosmetických přípravků, ale i vodním kamenem. K jejich čištění skvěle poslouží zubní pasta – naneste přiměřené množství na hadřík či měkký kartáček a důkladně vydrhněte. Poté opláchněte horkou vodou a vyleštěte do sucha.

POZOR: Čištění pomocí zubní pasty nepoužívejte na mosazné či zlacené povrchy, mohlo by dojít k jejich poškození.
TIP NA ZÁVĚR: Pokud chcete, aby si sprchový kout zachoval čistý vzhled co nejdéle, je nutné v koupelně dostatečně větrat. Nemáte-li v koupelně okno, nezapomeňte po každém sprchování zapnout ventilátor. Stejně tak je třeba nechávat sprchový kout pootevřený, aby mohl vysychat. Po každém sprchování je vhodné otřít stěny sprchového koutu gumovou stěrkou či hadříkem z mikrovlákna. Zabráníte tak tvorbě zaschlých kapek vody i množení bakterií.

Další zajímavé články:

Jak správně uklízet? Nedopouštějte se těchto chyb!

Usazeniny a prach na policích a podlaze obsahují pyl, šupinky lidské kůže, zvířecí srst, bakterie, plísně a roztoče... celý článek

Jak vybrat čistič oken

Přemýšlíte, jak zdokonalit umývání oken a zvládnout to i bez kyblíků vody, utěrek nebo novin – a skoro bezpracně... celý článek

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače přináší revoluci v uklízení. Podlahy celého bytu vysají a vyčist za vás. Už nebudete muset ztrácet čas... celý článek