Jak vybrat šicí stroj
Domácí opravy oblečení nebo šití dekorací snadno zvládnete se správným šicím strojem. Jaké jsou dnes ale k dostání? Mezi jednotlivými stroji najdete mnoho rozdílů – liší se ovládáním, typy stehů i dalšími funkcemi. Pomůžeme vám se zorientovat a vybrat ideální šicí stroj.
Mechanické a elektronické šicí stroje
Základním rozdělením šicích strojů je způsob jejich ovládání.
- Mechanické šicí stroje, u kterých volbu stehu a další funkce ovládáte ručně, se hodí spíše pro začátečníky nebo pro ty, kteří šijí jen občas. Seženete je v mnoha typech za nižší pořizovací cenu.
- Elektronické šicí stroje se ovládají snadněji i díky automatickým funkcím. Praktické nastavení pozice jehly, automatického zapošití nebo plynulá regulace rychlosti šití vám usnadní každé používání. Za funkce navíc si však budete muset připlatit – elektronické šicí stroje jsou dražší než mechanické.
- Overlocky během jediného kroku zvládnou látku prošít, olemovat i oříznout. Kraje látky jsou tak profesionálně začištěné a pružný steh zajistí dlouhou trvanlivost. Využijete je však pouze na overlockový steh, rovný steh neumí (více o různých stezích níže).
- Coverlocky šijí spodem krytým stehem. Steh má z rubu dvě smyčky a na líci dvě řady rovnoběžných stehů. Elastický steh se používá při sešívání úpletu nebo jiných strečových materiálů. Stroj však nedisponuje dalšími typy stehů.
Elektronické šicí stroje většinou nabízejí i větší množství dekorativních stehů a hodí se tak pro náročnější švadlenky. Vše ovládáte pomocí displeje a stroj vás sám navede, jak s ním pracovat.
Programy a stehy domácích šicích strojů
Při výběru šicího stroje se zaměřte zejména na počet programů a druhy stehů. Obvykle jich bývá více než 10, ale můžete sehnat i stroj s více než 200 druhy stehů. Počítejte však, že čím více toho bude vybraný stroj umět, tím poroste jeho cena. Šicí stroj by měl určitě umět tyto stehy:
- Rovný entlovací steh se hodí pro rovné šití.
- Elastický steh využijete při prošívání elastických materiálů.
- Overlock steh začistí kraje látky.
- Neviditelný steh pro nenápadné spoje.
- Klikatý (cik cak) steh pro rychlé začištění či zapošití.
- Dekorativní stehy
Některé dražší elektronické stroje nabízí i možnost vlastní tvorby stehů. Regulace délky a šířky stehu se u mechanických strojů provádí ručně, u elektronických pak pomocí displeje.
Programy naleznete u elektronických strojů. Mohou být předem optimálně nastavené pro šití pletených materiálů, na látání, šití knoflíkových dírek či vyšívání a další postupy.
automatické funkce i snadné ovládání pomocí displeje
Stehy overlockového šicího stroje
Overlock používá různý počet nití, které stehu zajistí různé vlastnosti. Podle počtu nití se overlocky rozdělují na dvou, tří, čtyř a pětinitné. Pokud si chcete pořídit overlock na domácí použití, doporučujeme čtyřnitný overlock.
- Dvounitný steh plní začišťovací funkci, není moc pevný. Kromě lemování zvládne přišití krajky nebo lemovky.
- Třínitný steh je pružný, ale ne zcela pevný. Začišťuje se s ním nebo sešívá.
- Čtyřnitný steh se používá nejčastěji. Je pevný, se širokým lemem a dostatečně pružný.
- Pětinitný steh je velmi pevný, ale neelastický. Pracují s ním spíše profesionálové, nejčastěji při šití kalhot z nepružných materiálů.
Stehy overlockového šicího stroje
Pokud potřebujete šicí stroj, který využijete jen občas na zkrácení kalhot či ušití kapsáře, věnujte pozornost zejména jednoduchému ovládání. Vybírejte stroj s nižší váhou, aby se vám s ním snadno manipulovalo. Nezapomeňte na volné rameno, které vám ulehčí práci při šití rukávů a nohavic.
Pokročilejší švadlenky, které šijí pro rodinu a přátele častěji, ocení užitečné funkce, které jim práci usnadní. Jejich stroj by měl určitě navíc umět overlockový steh, mít ve výbavě různé typy patek a kovové tělo, které zajistí dostatečnou stabilitu a sílu prošívání.
Praktické funkce šicích strojů
Na rychlost, velikost úložiště a výdrž zařízení má vliv několik různých parametrů.
- Transportní mechanismus materiálu rovnoměrně posouvá látku ve směru šití. Diferenciální transport pak usnadní šití pružných materiálů, zabraňuje jejich řasení.
- Regulace rychlosti šití a napětí nitě vám pomůže dosáhnout skvělých výsledků s jakoukoli látkou bez přešívání.
- U elektronických šicích strojů sledujte při výběru velikost displeje a jeho umístění, aby se vám dobře ovládal.
- Silné osvětlení vám pomůže nepřehlédnout ani sebemenší chybku.
- Volné rameno vám poskytne prostor pro manévrování s látkou – třeba při šití rukávů nebo nohavic.
- Šitím dvojjehlou vytvoříte dvojitý steh (hodí se pro elastické lemování pletených materiálů či k dekoraci).
- Díky zpětnému chodu budete moci snadno zapošívat zakončení stehů.
- Automatický navlékač nitě vás zbaví nezábavného navlékání, další automatické funkce elektronických šicích strojů vám ušetří čas a práci (např. zapošití nebo automatické odstřižení používané nitě).
- Funkce navinutí cívky přímo na šicím stroji vám pomůže ke snadné výměně cívek.
- Regulace přítlaku patky a polohovatelná pozice jehly zaručí snadné prošití jakékoli vhodné látky.
- Funkce slow motion zajistí pomalé rozbíhání stroje, a tak máte možnost rychle zkontrolovat, zda šití probíhá správně.
- Díky zrcadlení můžete vytvářet efektní dekorativní stehy.
- Nejmodernější elektronické stroje disponují i pamětí s USB portem nebo propojením s počítačem. Můžete si tak do paměti stroje uložit vlastní stehy nebo výšivky.
Při výběru stroje se dále zaměřte na sílu motoru (čím silnější, tím hutnější látku zvládne prošít) a hlučnost. Nezapomeňte také dokoupit příslušenství – vyměnitelné patky, jehly do šicích strojů, vhodné nitě či tašku na převoz.
Údržba šicího stroje
Při nákupu šicího stroje se zajímejte o možnosti snadné údržby. Občas bude potřeba promazat chapač (provazuje nitě během šití, umístěn bývá pod mechanismem s jehlou) či dotáhnout šroubky.
Aby stroj šil stále pěkně, nezapomeňte čistit stehovou desku a její součásti od zbytků látek a prachu. Údržbu stroje provádějte vždy po odpojení od elektrické sítě – více se dozvíte z návodu k obsluze, kde je postup vždy uveden.
Další zajímavé články
Jak vybrat ventilátor
Během horkých dnů a parných nocí je výkonný větrák pro naše pohodlí nedocenitelný. Pro ty, kdo žijí... celý článek
Jak vybrat kytaru
Kytary patří k nejoblíbenějším hudebním nástrojům. Rozhodli jste se pořídit si kytaru a začít hrát... celý článek
Jak vybrat sedací soupravu
Sedací souprava patří k nejdůležitějšímu vybavení obývacího pokoje – slouží k relaxaci, posezení s přáteli, dětským hrám... celý článek