Jak vybrat ventilátor
Během horkých dnů a parných nocí je výkonný větrák pro naše pohodlí nedocenitelný. Pro ty, kdo žijí ve městě, to pak platí dvojnásob. Přestože je ventilátor sezónní záležitostí, jeho výběru se vyplatí věnovat čas. Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit, abyste si i během léta zachovali chladnou hlavu.
Před nákupem ventilátoru
Než si ventilátor pořídíte, předem si rozmyslete, jakou místnost s ním chcete ochladit a jak často ho budete používat. Dalším důležitým kritériem je cena.
Velikost místnosti hraje při výběru ventilátoru hlavní roli. Větrák do bytu by měl ideálně provést jednu až dvě výměny vzduchu za hodinu. Do kanceláří je pak potřeba přístroj, který zvládne 5 až 8 výměn vzduchu za hodinu.
Větráky můžete pořídit pod 1 200 Kč. Na trhu najdete i zlatou střední cestu s investicí do 3 000 Kč. Cena moderních designových větráků a stropních ventilátorů se pak pohybuje v rozmezí od 5 000 Kč do 10 000 Kč.
Základní typy ventilátorů
Stolní a USB ventilátory jsou určené hlavně k osvěžení u pracovního stolu. Podlahový, stropní, sloupový nebo stojanový ventilátor naopak ochlazuje celou místnost, příjemný vánek tak zajistí v obývacím pokoji i v kanceláři. Ventilátory sloupové se pyšní zajímavým designem a nízkou hlučností. Absence vrtulí snižuje možnost jakéhokoli zranění, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi.
Stolní ventilátor
Stolní větráky jsou malé, skladné a mají slabší výkon. Dobrou službu vám udělají na pracovním stole a malých plochách, kde poskytnou dostačující osvěžení.
- Nízká cena
- Nastavitelný sklon
- Malé rozměry
- Slabý výkon
- Kratší životnost
- Hlučnost
Stojanový ventilátor
Stojanové ventilátory se používají pro ventilaci vzduchu v celé místnosti a od těch stolních se liší především průměrem lopatek a výškou. Běžný stojanový ventilátor má několik rychlostí, oscilaci minimálně v rozsahu 90° a nastavitelnou výšku i sklon.
- Jednoduché ovládání
- Nastavitelný sklon
- Menší stabilita
Podlahový ventilátor
Podlahové ventilátory jsou typické větším průměrem lopatek a také silným výkonem. Spolehlivě tak ochladí opravdu velké místnosti a nezaberou moc místa. Pro efektivní výkon však musejí být namířené proti stěně nebo do stropu.
- Vysoký výkon
- Skladnost
- Vyšší cena
- Hlučnost
Sloupový ventilátor
Moderní verzí stojanových ventilátorů jsou ty sloupové. Často jsou v bezlopatkovém provedení a zajímavém designu. Dražší varianty bývají kombinací větráku a čističky vzduchu nebo ionizátoru.
- Design
- Široká škála funkcí
- Vysoká bezpečnost
- Nízká hlučnost
- Vyšší cena
- Nižší výkon
Stropní větrák
Stropní ventilátory jsou připevněné ke stropu. V místnosti tak nikde nepřekáží a zároveň se postarají o neustálou výměnu vzduchu. Hodí se hlavně do podkrovních bytů nebo prostory s malými okny, kde je problém s cirkulací vzduchu.
Navíc poskytuje funkci pro zimní provoz. Ze spodní části místnosti vysává studený vzduch ke stropu a teplý vzduch, který se hromadí u stropu, tlačí dolů, což snižuje náklady na vytápění až o 30 %.
- Celoroční využití
- Nižší hlučnost
- Vysoký výkon
- Náročnější instalace
- Vyšší cena
- Lze použít pouze v jedné místnosti
USB ventilátor
USB ventilátory se napájí přímo z počítače nebo powerbanky a osvěží vás tak prakticky kdekoliv. Navíc je opravdu skladný. Průměr lopatek bývá pouze kolem 10 centimetrů.
- Jsou přenosné
- Menší velikost
- Nižší cena
- Slabý výkon
- Hlučnost
Jaké sledovat parametry?
Nejlevnější stolní ventilátory mají většinou pouze dvě rychlosti. Standardem však jsou tři až čtyři. Nejdražší modely pak nabízejí plynulou regulaci až 10 rychlostí.
Větráky patří mezi hlučnější spotřebiče. Pokud chcete tichý ventilátor do ložnice, vyberte si model s funkcí „spánek” či nastavitelným časovačem automatického vypnutí. Extrémně nízká hlučnost se pohybuje kolem 35 dB(A).
- Nízká hlučnost (do 35 dB)
- Střední hlučnost (30 až 50 dB)
- Hlučné (50 dB a výše)
Samozřejmým požadavkem je bezpečnost ventilátoru. Zajišťuje ji ochranná mřížka větráku, jeho stabilní základna a ochrana proti přehřátí. Nejbezpečnější jsou bezlopatkové větráky a modely s funkcí automatického vypnutí při dotyku mřížky.
Moderní větráky mohou být sofistikovaným designovým doplňkem vašeho bytu. Zajímavý je sloupový ventilátor, který nemá lopatky. Další jeho přidanou hodnotou je díky tomu velmi tichý provoz.
Další parametry pro ještě větší pohodlí
Dálkové ovládání
Užívání ventilátoru vám zpříjemní dálkové ovládání.
Délka napájecího kabelu
Pro snadnou manipulaci a umístění v interiéru ověřte před nákupem nejen rozměry přístroje, ale také délku napájecího kabelu.
Noční režim
Noční režim je tichý a místnost pozvolna ochlazuje. Zpravidla však bývá pouze u dražších modelů.
Displej
Zejména sloupové ventilátory bývají vybavené displejem, který vás informuje o výkonu či zapnutých funkcích.
Ionizace
Některé ventilátory jsou vybavené funkcí ionizace, kdy větrák vzduch nejen ochlazuje, ale zároveň čistí. To ocení zejména alergici a astmatici.
Rozprašovač vody
Osvěžující příjemný vánek vám poskytne ventilátor s rozprašovačem vody.
Jak účinně větrat?
Jak letní teploty stoupají, nebo zase klesají, budete chtít využít možnost intenzitu větrání měnit. Podívejte se tedy po ventilátoru s více rychlostmi. Tři možnosti jsou obvykle dostačující, ale vybrat si můžete i ventilátory s 5 rychlostmi. Účinnému větrání a pokrytí co největšího prostoru napomáhá také možnost nastavit úhel sklonu větráku a velký rozsah jeho otáčení.