10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat router

K tomu, abyste měli spolehlivý a kvalitní wifi signál v domácnosti, v kanceláři nebo na cestách, potřebujete výkonný wifi router, který síť řídí a spravuje. Díky němu můžete k síti bezdrátově připojit řadu zařízení, jako je notebook, tablet, mobilní telefon a podobně. Dle jakých parametrů router vybírat, jaké jsou jeho možností provedení a jaké funkce by měl ovládat? To vše a mnohem více se dozvíte v našem článku.

Co je to wifi router?

Wifi router je malé elektronické zařízení, které zprostředkovává připojení k síti pro všechna potřebná zařízení v domácnosti. Spravuje bezdrátové počítačové sítě.

Jak vybrat router

Je lepší wifi router 2,4 GHz nebo 5 GHz?

Důležitým parametrem při výběru routeru je pásmo frekvence, které ovlivňuje rychlost a kvalitu připojení. Existují 2 typy, ze kterých můžete vybírat:

Router s frekvencí 2,4 GHz

Router s frekvencí 2,4 GHz se řadí spíše ke starším modelům. K provozu užívá pouze 3 samostatné kanály. Hodí se v případě, že internet používáte spíše rekreačně k nenáročným úkonům (prohlížení emailů, čtení zpráv, prohlížení sociálních sítí apod.).

  • fungují na něm i starší zařízení
  • nižší pořizovací cena
  • nevhodný k náročnějším úkonům

Router s frekvencí 5 GHz

Router s frekvencí 5 GHz je moderním řešením, které k provozu užívá 23 samostatných kanálů. Je ideální pro náročné uživatele, kteří na internetu pracují, nebo provádí náročnější úkony (streamování videa vysoké kvality, on-line hovorů či videokonferencí, hraní on-line her apod.).

  • výrazně rychlejší a stabilnější připojení
  • zvládá i náročné operace na internetu
  • vyšší cena routeru

Dle označení routeru zjistíte rychlost připojení

Rychlost připojení je při výběru routeru zásadní. Rychlost se značí v bitech za sekundu. Pro přehlednost se rychlostní standardy dělí do jednotlivých generací v závislosti na tom, jak postupně přibývaly na trhu a jejich výkon vzrůstal:

Generace routerů, způsoby označení a frekvence Rychlost a využití
První generace – Wifi 1 / 802.11a / 2,4 GHz 2 Mbit/s, postačí na naprosto jednoduché úkoly, např. prohlížení webových stránek
Druhá generace – Wifi 2 / 802.11b / 2,4 GHz 11 Mbit/s, vystačí na psaní emailů a prohlížení webových stránek.
Třetí generace – Wifi 3 / 802.11g / 2,4 i 5 GHz 54 Mbit/s, slouží k prohlížení náročných webových stránek, videí apod.
Čtvrtá generace – Wifi 4 / 802.11n / 2,4 i 5 GHz 600 Mbit/s, pro komplexní užívání internetu
Pátá generace – Wifi 5 / 802.11ac / 2,4 i 5 GHz 3 Gbit/s, vhodné i pro velmi náročné uživatele, kteří vyžadují rychlost při náročných úkonech
Šestá generace - Wifi 6 / 802.11ax / 2,4 i 5 GHz až 11 Gbit/s, nejmodernější a nejrychlejší zařízení pro firmy a extrémně náročné uživatele

*Tabulka je orientační, obvykle je reálná rychlost o něco nižší.


Jak funguje dvoupásmový wifi router?

Dvoupásmové wifi routery pracují zároveň na obou frekvencích – 2,4 GHz a 5 GHz. Frekvenční pásmo 5 GHz je méně zatížené a tak jej router využívá k přenosu náročnějších operací, jako je hraní on-line her, streamování a podobně.


Xiaomi dvoupásmový router
Xiaomi dvoupásmový router s rychlostí až 2 200 Mb/s je vybaven sedmi externími anténami pro co nejkvalitnější pokrytí.

Druhy antén u wifi routerů – kterou vybrat?

Antény routerů výrazně ovlivňují kvalitu signálu, proto byste je při výběru neměli přehlédnout. Routery mohou být vybaveny několika typy antén – směrovými, všesměrovými a sektorovými. Jak se jednotlivé typy liší a která bude pro vás ta pravá?

Všesměrová wifi anténa

Všesměrové antény se u wifi routerů vyskytují nejčastěji. Zajišťují kvalitní pokrytí wifi signálem do všech směrů, spíše však na kratší vzdálenost. Lze s nimi libovolně pohybovat a nastavit si je dle potřeby.

Všesměrová wifi anténa

Externí všesměrové antény jsou opatřeny pohyblivým kloubem,
proto je lze směrovat dle potřeby a umístění routeru tak, aby byla kvalita signálu co nejvyšší po celém prostoru domácnosti či kanceláře.

Směrová anténa u wifi routeru

Pokud je router vybaven směrovou anténou, je ideální k připojení i velmi vzdáleného zařízení, avšak signál míří pouze jedním směrem.

Směrová anténa u wifi routeru

Elegantní router s vestavěnou směrovou MIMO anténou je díky
vysokému dosahu ideální k venkovnímu pokrytí bezdrátové sítě.

Sektorová anténa routeru

Routery se sektorovou anténou jsou ideální k instalaci do rohů. Pokrývají úhel 30 – 180° a korigují směr signálu tak, aby nezasahoval do nevyžádaného území.

TIP: Pro zprostředkování internetového připojení budete potřebovat modem. Často však lze pořídit router s již integrovaným modemem.

Jak zabezpečit wifi router?

Router byste si měli zabezpečit – znemožníte tak přístup k síti cizím uživatelům, kteří by mohli neoprávněným připojením rychlost internetu výrazně zpomalit. Jak na to? Existují 3 způsoby:

  • WPA 2 – nejmodernější a nejspolehlivější způsob zabezpečení.
  • WPA – poměrně spolehlivé zabezpečení, lze jej však prolomit.
  • WEP – nejméně spolehlivý a zastaralý způsob zabezpečení, který není těžké prolomit.

→ Se zabezpečením může pomoci také šifrování. Existuje zastaralé TKIP nebo moderní a spolehlivé AES.

Možnosti připojení a konektivita u wifi routerů

Jakými vstupy jsou routery obvykle vybaveny?

  • WAN – slouží k propojení routeru se zdrojem připojení.
  • LAN – tyto vstupy jsou určeny k připojení dalších zařízení do sítě.
  • GLAN – moderní vstupy najdete u vysokorychlostních routerů. Dosahují rychlosti až 1 Gbps.
  • USB – konektory slouží k připojení zařízení (tiskáren, externích pevných disků, USB flash disků apod.) Jednotlivé vstupy se mohou lišit rychlostí (nejčastěji USB 2.0 nebo USB 3.0).

Nejčastěji kladené otázky při výběru routeru

Router a modem – jaký je mezi nimi rozdíl?

Modemy a routery jsou odlišná zařízení, která se často mylně zaměňují. Zatímco modem moduluje internetový signál a umožňuje tak čtení signálu, jež následně odesílá do zařízení (např. počítače), router rozšiřuje dosah signálu a odesílá jej na všechna ostatní potřebná zařízení v domácnosti (např. do notebooku, chytrých telefonů apod.). Moderní přístroje mají často zabudovaný modem přímo v routeru a do domácnosti tak stačí pouze jedno zařízení, které síťové připojení zprostředkovává a zároveň šíří do ostatních zařízení.

Jaké má router pokrytí prostoru?

Jelikož dosah zařízení ovlivňuje mnoho faktorů (např. síla stěn, členitost prostoru apod.), tento parametr obvykle u daného modelu nenajdete. Pokud chcete mít jistotu, že bude pokrytí dostatečně silné po celém prostoru, vyberte si modely, které lze propojit s dalšími aparáty a dosah tak účinně zvýšit.

Jak zesílit signál routeru?

Pokud je signál nedostatečný, máte několik možností, jak jej posílit. Oblíbené je využití extenderů, které jednoduše zapojíte do zásuvky. Pomoci může také systém WDS, případně externí anténa, kterou dokoupíte ke stávajícímu wifi routeru.

Jak nastavit wifi router?

Zapojení a nastavení wifi routeru není těžká věc, poradíme vám, jak postupovat krok za krokem:

  • Nejdříve zapojte router do zásuvky v místě, kde bude dobře rozvádět signál do prostoru. Je nezbytné mít v blízkosti kabelové připojení od poskytovatele internetu. Tento kabel připojte do WAN vstupu, který se na routeru nachází.
  • Poté připojte pomocí kabelu k routeru (vstup LAN) počítač nebo notebook, abyste mohli nastavit bezdrátové připojení.
  • Otevřete webový prohlížeč a zadejte adresu uvedenou na routeru, případně v manuálu.
  • Pro aktivaci internetu vyplňte IP adresu, DNS server a další údaje.
  • Pro aktivaci bezdrátového připojení vyplňte název sítě, způsob zabezpečení a heslo, které bude třeba zadat, aby se zařízení mohlo k internetu bezdrátově připojit.