10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat externí disk

Potřebujete rozšířit paměť vašeho notebooku, počítače, nebo zálohovat větší množství dat? Pořiďte si externí pevný disk, který je cenově dostupný a spolehlivý. V našem článku vám poradíme, jaký je rozdíl mezi SSD a HDD externím diskem, který vybrat, jakou kapacitu zvolit nebo jaké parametry si při výběru pohlídat. Externí disky jsou nenáročné na obsluhu i transport, proto je využije takřka každý – ať už nadšený filmový fanoušek, fotograf nebo profesionální grafik či filmař.  Stačí zvolit správnou kapacitu a mechaniku disku!

Proč si pořídit externí disk? 

Externí disky patří k nejpraktičtějším nosičům, na kterých lze zálohovat i velké množství dat. Jaké jsou hlavní přednosti externího disku a kdy jej využijete?

  • Pojmou až 4 TB souborů. 
  • Snadno se připojují, není třeba složitá instalace. 
  • Jsou ideální k zálohování nebo přenášení dat mezi zařízeními. 
  • Využijete je pro dlouhodobé uložení dat.
Jak vybrat externí disk

Vybírejte externí disky pro domácí využití i na cesty! 

Základní otázka, kterou byste si měli před nákupem externího disku položit je, kde a jakým způsobem budete externí disk používat. Má plnit především funkci statické zálohy, nebo skrze něj chcete přenášet uložená data na jiná zařízení? Od toho se odvíjí základní podoba, provedení i cena externího disku.

Pro domácí použití se hodí stolní externí disk!

V případě, že budete zálohovat data v pohodlí domova, můžete si vybrat z nabídky stolních externích disků s formátem 3,5 palce. Tyto modely jsou obvykle úzké a vysoké, proto nezabírají na pracovním stole příliš místa.

  • levnější varianta disku
  • větší a těžší, nevhodný na cesty
Prohlédnout nabídku

Na cesty si vyberte externí disk malých rozměrů!

Pokud potřebujete disk užívat k přenášení dat na jiná zařízení a brát jej sebou na cesty, pořiďte si kapesní externí disk, který je skladný, lehký a vhodnější k transportu. Tyto externí disky jsou nízké a ploché (formát 2,5 palce), proto je snadno uložíte i do brašny na notebook.

  • skladný, lehký a praktický
  • mírně vyšší pořizovací cena
Prohlédnout nabídku

Je lepší SSD nebo HDD disk?

Externí disky můžeme dále dělit dle typu úložiště. Liší se provedením mechaniky, která má vliv na odolnost i rychlost externího disku.

HDD externí disk je dobrou volbou pro nenáročné uživatele!

HDD disky jsou na trhu již řadu let. Mají pohyblivou mechaniku, která je náchylnější k poškození. Je tedy třeba s diskem zacházet maximálně opatrně, během zapojení s ním příliš nepohybovat a především se vyvarovat otřesům. Je vhodný pro méně náročné uživatele, kteří nezálohují extrémně důležitá data. Jejich hlavní výhodou oproti SSD diskům je nižší pořizovací cena, k nevýhodám patří hlučnost, nižší rychlost i možné přehřívání disku při vyšším zatížení.

Externí SSD disk je výrazně odolnější a spolehlivější!

Moderní SSD disky nemají pohyblivou mechaniku, díky tomu jsou výrazně odolnější a riziko poškození je výrazně nižší. Řadí se k nejlepším technologiím pro ukládání dat, které jsou na trhu. K jeho hlavním přednostem patří vysoká odolnost, rychlost i spolehlivost. Při správném zacházení nemusíte mít obavy uložit na disk i důležitá data, která chcete uchovat řadu let. I z toho důvodu si jej často pořizují profesionálové, kteří vyžadují vysokou spolehlivost a rychlost disku. Jedinou jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena.


Hledáte kompromis? Vyberte si SSHD disk.

Pokud hledáte alternativu mezi předchozími modely, vyberte si SSHD disk, který kombinuje obě technologie tak, aby dosáhl kvalitních schopností externího disku za příznivou cenu!


TIP: Pokud chcete externí disk na cestách maximálně chránit před mechanickým poškozením, pořiďte si pro něj kvalitní pouzdro, které zmírní nárazy a zamezí vnikání prachu a dalších nečistot.

→ K dostání jsou i speciálně upravené externí disky určené pro konkrétní využití. Které to jsou?

Externí disk pro herní konzole ocení náruživý hráči počítačových her!

V případě, že vám nestačí kapacita herní konzole, můžete si k ní pořídit speciální externí disk pro herní konzole, kam můžete ukládat další hry. Tyto disky jsou cenově dostupné, s kapacitou až 4 TB. Navíc mají často originální design s efektním podsvícením.

Odolný externí disk je určený do náročných podmínek!

Jestliže potřebujete ukládat data v terénu a víte, že budete muset disk vystavit nadměrné zátěži, vybírejte speciálně upravené a odolné modely. Ty mají často pogumovaný povrch a odolávají nárazům, prachu i vodě. Splňují IPX normy i vojenské testy odolnosti. Navíc jsou vybaveny G Shock senzorem, který červenou kontrolkou indikuje, pokud je disk vystaven otřesu.

Duální externí disk je bezpečnější, než běžné modely!

Pokud chcete mít jistotu, že vaše data budou v maximálním bezpeční, pořiďte si duální externí disk, který je schopen vytvořit zálohu na dalším disku. Tyto modely mají totiž rovnou dvě diskové jednotky. Používat je můžete několika způsoby:

  • Ukládáte data na jeden z disků, na druhém se automaticky tvoří záloha pro případ poškození jednoho z disků. 
  • Ukládáte data na oba disky, čímž se zvýší celková kapacita. 
  • Data se na disk ukládají střídavě, netvoří se duální záloha.

TIP: Pokud hledáte opravdu kompaktní zařízení, na které můžete ukládat nejrůznější soubory (avšak v menší míře, než u externích disků), vyberte se USB Flash disk o velikosti klíčenky, s kapacitou až 512 GB.

Co je podstatné při výběru externího disku? Kapacita, typ připojení i rychlost!

Pokud už víte, jaký typ externího disku bude pro vás ten nejlepší, pojďme se zaměřit na další parametry, které jsou při jeho výběru zásadní. 

  • Kapacita externího disku

Kapacita neboli velikost úložiště, je u externích disků stěžejní. Určuje, jaké množství dat můžete na disk nahrát. Na trhu najdete externí disky s kapacitou 250 MB až 4 TB. Velikost úložiště vybírejte dle předpokládaného množství a druhu ukládaných dat. S výběrem vám může pomoci orientační tabulka.

Kapacita Využití
Externí disk 500 MB Pro nenáročné uživatele, pro ukládání kancelářských souborů apod.
Externí disk 1 TB Pro běžné uživatele, kteří chtějí ukládat filmy, nebo zálohovat data z počítače.
Externí disk 3 - 4 TB Pro náročné uživatele a profesionály, které potřebují ukládat velké množství dat (např. fotografie, videa, grafickou tvorbu apod.).

*Tabulka je pouze orientační.


  • Možnosti připojení – které jsou ty nejběžnější?

Před koupí si ověřte, jaký má daný externí disk typ připojení. To z velké míry ovlivňuje rychlost disku a tedy i komfort užívání. Nejčastěji se setkáte s těmito druhy připojení:

  • USB 2.0 – je vhodné pro přenos menších souborů, patří k pomalejšímu druhu připojení. Podporují ho však i starší počítače.   
  • USB 3.0 / 3.1 – může být oproti předchozímu připojení až 7 × rychlejší, patří k nejpoužívanějšímu druhu připojení pro notebooky, počítače i televize. 
  • USB Type C – nový typ připojení, vhodný především pro ultrabooky. 
  • Thunderbolt – nabízí nejrychlejší možnosti přenosu, je však výrazně dražší. 
  • Počet otáček u externích disků

U HDD disků se můžete setkat s údajem o počtu otáček za jednu minutu. Ty se pohybují mezi 5 200 – 7 200 ot./min. Lze říci, že čím vyšší je počet otáček, tím je disk výkonnější. 

  • Rychlost čtení a zápisu na disk

Tyto hodnoty se značí v MB/s. Čtecí rychlost bývá zpravidla vyšší, než zapisování na disk. Rychlost ovlivňuje nejen typ připojení, ale také počet otáček (v případě HDD disků). Pokud plánujete zapisovat větší množství dat, vybírejte disky s vyššími hodnotami. 

Co je to vyrovnávací paměť?

Také vyrovnávací paměť částečně ovlivňuje rychlost zápisu na disk. Uchovává naposledy přečtená data těsně před tím, než se zapíšou na disk. Její rychlost se značí v MB a pohybuje se běžně mezi 8 – 64 MB, přičemž 32 MB je optimálních pro průměrného uživatele. 

  • Rozměry, hmotnost a hlučnost externího disku

Externí disky můžeme dle formátu dělit do 3 kategorií:

  • Externí disk 1,8" – nejmenší disky, které se napájí přímo z počítače. 
  • Externí disk 2,5" – nejrozšířenější kapesní disky, napájené z počítače. 
  • Externí disk 3,5" – stolní externí disky, napájené ze sítě. 

Hmotnost kapesních externích disků obvykle dosahuje max. 300 gramů (v závislosti na použitém materiálu – kov × plast), stolní disky mají hmotnost max. 1 kilogram. 

Hlučnost disku se značí v decibelech (dB). Lze říci, že HDD disky jsou kvůli pohyblivé mechanice vždy hlučnější, než moderní SSD disky. 


Plastový vs. kovový externí disk

Při výběru můžete zohlednit také materiál, použitý na schránku externího disku. 

Plastový externí disk je levnější, ale méně odolný

Externí disky vyrobené z plastu jsou nejrozšířenější. Jejich výhodou je nižší cena, bohatý výběr barev i nižší hmotnost. Nevýhodou je menší odolnost a možnost přehřívání disku při vyšší zátěži.

Kovový externí disk minimalizuje přehřívání

Výhodou externích disků vyrobených z kovu (nejčastěji hliník) je vyšší odolnost proti mechanickému poškození i dobrá chladící funkce, kdy se teplo z disku přenáší do kovu a tím se mechanika disku ochlazuje. Počítejte však s tím, že kovové disky jsou obecně dražší.


Jaký výhody má bezdrátový externí disk?

Pořídit si můžete také bezdrátový externí disk, který není třeba připojovat pomocí kabelu. Proto jej využijete i v případě, že chcete disk připojit např. k chytrému telefonu. Užití disku je pohodlné a rychlé, připojuje se pomocí Wi-fi.


Nejčastěji kladené otázky při výběru externího disku

Jak se liší klasický pevný disk od externího disku?

Klasický pevný disk se pevně zabudovaný v počítači nebo notebooku, tvoří jeho nedílnou součást. Oproti tomu externí pevný disk lze připojit k jakémukoliv zařízení pomocí USB kabelu a lze jej pohodlně přenášet a manipulovat s ním

Co je to NAS server a jak funguje?

NAS servery jsou chytrá síťová úložiště, která pojmou velké množství souborů. Navíc se k nim můžete připojit i na dálku pomocí Wi-fi připojení. Slouží také k automatickému zálohování důležitých souborů a dat.

Jaký je rozdíl mezi SSD a HDD externím diskem?

Zatímco externí HDD disky užívají pohyblivou mechaniku, která je náchylnější k poškození vlivem stáří nebo častých otřesů, moderní SSD disky mají pevnou mechaniku, která je výrazně odolnější a jejich životnost je delší. Tudíž jsou uložená data na SSD discích lépe chráněna.