10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat čtečku knih

Čtečky knih se staly nepostradatelnou výbavou mnoha čtenářů. Ačkoliv někteří dávají stále přednost klasickým papírovým knihám, elektronické čtečky knih, známé také jako e-booky, mají značné výhody. Pojmou až tisíce knižních titulů a jsou tak skvělým parťákem na cesty do práce i do zahraničí. Nákup elektronických knih je navíc snadný a rychlý. Co by kvalitní čtečka knih měla umět, jaké formáty podporuje, jak dlouho vydrží na jedno nabití a jak ji vybrat, se dozvíte v našem článku!

Jaké jsou hlavní výhody čtečky knih?

  • Je lehká a skladná, pojme až tisíce e-booků, ideální je na cesty. 
  • E-booky jsou obvykle levnější, než klasické papírové knihy. 
  • etří prostor, nemusíte vlastnit obsáhlou knihovnu s papírovými výtisky.  
  • Velikost písma lze upravit dle potřeby čtenáře.
Jak vybrat čtečku knih

Při výběru čtečky knih zaostřete na displej, který hraje zásadní roli! 

Protože skrze displej budete knihy číst, je třeba věnovat dostatečnou pozornost právě jeho provedení! Zajímat by vás měl typ displeje, jeho velikost, způsob podsvícení i možnosti ovládání. Pamatujte, že pouze s kvalitním displejem nebude mít ani mnohahodinové čtení negativní dopad na váš zrak.

E-ink Pearl vs. Carta – která technologie je lepší?

Výhodou elektronických čteček je, na rozdíl od klasických tabletů nebo chytrých telefonů s běžnými LCD displeji, speciální displej E-ink (elektronický inkoust), který navozuje pocit, že čtete klasickou knihu – neleskne se a nevyzařuje žádné světlo, které má vliv na nadměrnou únavu očí. Setkat se můžete se dvěma typy těchto displejů.

Použitá technologie Specifikace displeje
E-ink Pearl Starší technologie s méně kvalitním a pomalejším zobrazením, jeho výhodou
je nižší pořizovací cena. Vhodný spíše pro nenáročné uživatele pro občasné čtení.
E-ink Carta Moderní technologie s výrazně lepším vykreslením textu a výraznějším kontrastem pro pohodlnější četbu,
nevýhodou může být vyšší cena. Využijí jej nároční uživatelé, kteří chtějí čtečku knih používat pravidelně.
Velikost displeje vybírejte dle využití čtečky!

Dalším důležitým parametrem je úhlopříčka displeje a tedy celková velikost čtečky. Pokud chcete praktickou čtečku na cesty, kterou pohodlně uložíte do větší kapsy a budete ji užívat hlavně na čtení, vybírejte skladné modely s úhlopříčkou do 7 palců (1 palec = 2,54 cm). V případě, že vyžadujete od čtečky dostatečný přehled, budete na ní studovat dokumenty a podobně, můžete si vybrat model s úhlopříčkou až 10 palců. 

→ S velikostí displeje souvisí také jeho rozlišení. Platí, že čím vyšší je rozlišení, tím je obraz kvalitnější a hladší. Nejčastěji se setkáte s rozlišením 1448 × 1072 px, které je dostačující i pro větší displej. Jemnost displeje by měla dosahovat 300 DPI.

Nasvícení displeje umožňuje četbu i v horším světle

Některé modely elektronických čteček mohou být vybaveny funkcí nasvícení. Na rozdíl od podsvícení, kdy světlo prochází skrze displej a výrazně tak namáhá oči, je nasvícení umístěno v horním panelu čtečky a zapíná se pouze při zhoršených světelných podmínkách. Tuto funkci lze u levnějších modelů nahradit přenosnou mini lampičkou.

Černobílý vs. barevný displej čtečky knih

Drtivá většina elektronických čteček je vybavena E-ink displejem, který zobrazuje pouze odstíny šedi. Některé modely jsou však vybaveny i LCD panelem, který je schopen zobrazovat i barevné dokumenty.


Jaké formáty e-booků podporují elektronické čtečky knih?

Dalším stěžejním parametrem, který by vás měl při výběru čtečky zajímat je, jaké formáty elektronických knih daný model čtečky podporuje. 

Nejčastěji se můžete setkat s těmito formáty e-booků:

  • ePub – je nejvyužívanější formát, který podporuje drtivá většina elektronických čteček. Zachovává správné rozložení textu na nejrůznějších zařízeních. 
  • Mobi – je formát, který užívají pouze hojně rozšířené čtečky Amazon Kindle.  
  • PDF – méně rozšířený formát, který není příliš vhodný pro menší čtečky knih.  → Při nesprávném zobrazení nebo v případě nepodporovaného souboru (především u PDF), lze formát převést pomocí aplikace do jiného formátu. 

Kromě uvedených formátů pro čtení knih podporují některé čtečky knih také další formáty:

  • Doc/DocX – pro čtení dokumentů.
  • MP3 soubory – pro poslech hudby.

Co ještě zohlednit při výběru elektronické čtečky knih?

Kvalitu elektronické čtečku určují také další schopnosti a funkce, kterými je vybavena. Jejich výběr závisí na vašich požadavcích, proto byste si měli před koupí čtečky rozmyslet, kolik e-knih chcete do čtečky ukládat, kde ji budete používat, jak často ji chcete nabíjet nebo jaký způsob ovládání je vám bližší.


Paměť čtečky knih ovlivňuje počet nahraných souborů

Paměť RAM může dosahovat 4 – 32 GB.  Pro běžného uživatele, který plánuje čtečku užívat především k čtením e-booků, plně dostačují modely s pamětí 4 – 8 GB.


TIP: Pokud plánujete užívat čtečku ke čtení PDF nebo MP3 souborů, vybírejte modely s vyšší kapacitou nebo takové, u kterých lze paměť rozšířit pomocí paměťové karty.

Výdrž baterie u elektronické čtečky

Kapacita baterie se značí v miliampérech (mA). Jelikož však každé zařízení má jiné provozní nároky, je lepší se orientovat dle počtu hodin, které vydrží čtečka pracovat na jedno nabití. Může se jednat o 2 týdny i více, proto se čtečky hodí i do míst, kde není možnost pravidelného dobíjení. 


Typ ovládání

Drtivá většina elektronických čteček je vybavena dotykovým displejem, který se ovládá za pomocí prstů. Modely s mechanickým ovládáním v podobě tlačítek najdete dnes spíše výjimečně.

Výdrž baterie u elektronické čtečky

Rozměry a hmotnost čtečky knih

Pokud máte vysoké nároky na to, aby čtečka byla maximálně skladná, pohlídejte si také její rozměry a hmotnost. Ty nejlehčí 6 palcové čtečky dosahují hmotnosti přibližně 150 gramů, ty největší modely s 10 palcovými displeji mohou vážit až 350 gramů. Tloušťka čtečky bývá max. 1 cm. 


Možnosti připojení

  • USB slot – patří k základní výbavě každé čtečky, díky tomu ji snadno propojíte s počítačem nebo notebookem.  
  • 3,5 mm Jack – slouží pro připojení sluchátek, najdete ho u modelů, které podporují MP3 formát.   
  • Wifi / mobilní připojení – díky němu lze stahovat e-booky přímo z internetu. 
  • Bluetooth – slouží k bezdrátovému přenášení dat.

Pořiďte si pro čtečku knih kvalitní pouzdro, které ji spolehlivě ochrání!

Displeje elektronických čteček jsou poměrně náchylné k poškození a jejich výměna není levná záležitost. Proto byste si měli (především v případě, že plánujete čtečku brát na cesty) pořídit kvalitní pouzdro, které její životnost prodlouží. Pouzdro vybírejte dle výrobce čtečky i rozměrů, aby dokonale padlo a plnilo správně svoji funkci. Na trhu je kromě klasických pouzder řada pestrých designů, které čtečku rozzáří!


Voděodolné čtečky knih si můžete bez obav vzít do vany i do bazénu!

Protože řada čtenářů ráda relaxuje se čtečkou knih u vody nebo ve vaně, najdete na trhu také voděodolné čtečky, u kterých nemusíte mít obavy, že se poškodí, pokud přijdou do kontaktu s vodou.

Voděodolné čtečky knih

Čtečka knih Kindle

Čtečky Amazon Kindle patří mezi nejpopulárnější, a to i přesto, že nemají české rozhraní! To však není velkou překážkou, protože ovládání čtečky je velmi intuitivní. Čtečky Amazon Kindle vynikají dlouhou výdrží baterie, pojmou až 3 000 knižních titulů, samozřejmostí je Wi-fi připojení

Vybírat můžete z modelů klasické čtečky Amazon Kindle, voděodolného provedení Amazon Kindle PaperWhite, čtečky Amazon Kindle Oasis s nadstandardní výbavou (například v podobě nastavení intenzity a zbarvení světla) pro náročné uživatele nebo Amazon New Kindle, která vydrží na jedno nabití i několik měsíců. Vybrat si můžete z variant s reklamou nebo bez reklam.

Čtečka knih Kindle

Čtečka knih PocketBook

Čtečky knih PocketBook přinesly na trh první evropskou čtečku s barevným E-ink displejem Inkpad Color s kvalitním a věrným zobrazením barev. Klasické čtečky s černobílým displejem vynikají výdrží baterie až 1 měsíc a chytrým nasvícením SMARTLight, jehož intenzita se automaticky upravuje dle aktuálních světelných podmínek.

Čtečka knih PocketBook


Nejčastěji kladené otázky při výběru čtečky knih

Jak funguje čtečka knih?

Čtečka knih se vzhledově podobá tabletu, je však obvykle lehčí. Jednoduše do ní stáhnete z internetu nebo počítače e-knihy, které si můžete poté libovolně přehrávat. Čtečku obvykle ovládáte pomocí dotykového displeje.

Proč je ke čtení knih vhodnější čtečka než tablet?

Zatímco klasický tablet je vybaven LCD displejem, který produkuje modré světlo, jež namáhá zrak a může způsobovat nespavost, čtečky knih jsou vybaveny unikátním E-ink displejem, který simuluje prostředí při čtení klasické knihy. Nespornou výhodou je také výrazně delší výdrž baterie.

Jak dlouho trvá nahrávání e-booků?

Nahrávání nových knižních titulů nezabere více jak několik minut. Nahrané tituly si můžete přehledně roztřídit do jednotlivých složek tak, abyste je v případě potřeby rychle našli.