Jak vybrat počítač
Počítač je dnes neodmyslitelnou součástí pracovního dne i volného času. Rychlý vývoj, nové technologie a protlačování notebooků způsobují pokles cen stolních počítačů a zvětšování jejich nabídky. Výhodou oproti notebokům je možnost jejich upgradu.
Dokoupíte nové komponenty, obměníte grafiku, pevný disk, přidáte paměť, případně i další části PC. Nový počítač většinou koupíte již s monitorem, klávesnicí i myší. Protože je občas velmi těžké orientovat se v tak rozsáhlé nabídce, pokusíme se vám poradit nebo alespoň ukázat směr.
Proč stolní počítač
- ovládání je příjemnější a přizpůsobivější než ovládání notebooku
- lze upgradovat komponenty, většina nových je na trh uváděna ve verzi pro stolní PC
- je možné zvýšit výkon počítače přetaktováním, doplněním o lepší grafickou kartu, TV tuner apod.
- za stejnou cenu pořídíte 1,5 až 3 x výkonnější počítač oproti notebooku
- počítač vám méně pravděpodobně někdo ukradne než notebook, který je lehčí a snadnější kořistí
- monitor si můžete vybrat kvalitnější a větší, což u notebooku nejde
- klávesnice má nastavitelný sklon a tudíž se lépe přizpůsobí
- pevné disky v počítači bývají výkonnější a méně poruchové
- vyšší životnost PC oproti notebooku – asi 8 let : 4 rokům
- počítačové sestavy nemají baterie, které musíte neustále dobíjet a jejichž životnost s délkou používání klesá
Cena
Jako první otázku si položte: „Kolik peněz chci investovat do svého nového PC?“ Ušetříte si tím spoustu trápení z nepřehlednosti a nerozhodnosti. Když si stanovíte cenu, už vlastně vybíráte a selektujete nabídku. Např. kompletní nabídka obsahuje 100 počítačů, vy máte 10 000 Kč, a tak nabídku touto částkou omezíte. Výsledek? Ve zvolené cenové hladině je k dispozici 45 počítačů. A tak pokračujete dál, až dojdete k požadovanému výsledku. Navíc, cena u stolních PC je při srovnání stejného výkonu a obdobných komponent výhodnější než u notebooku.
Jaký počítač je pro mě vhodný
Nemusíte znát typ procesoru, velikosti RAM či jaký hardisk je zrovna pro vás ten pravý. Stačí se zařadit do jedné z následujících skupin a my už vám poradíme:
Občasný uživatel
Vyřizujete e-maily, občas se podíváte na internet jaké bude počasí nebo co zrovna dávají v televizi. Ukládáte si sem tam nějaké dokumenty, například recepty, zápisky ze schůze nebo porady a někdy si zahrajete karty nebo miny.
Doporučení: Procesor Intel® Celeron®, Dual-Core Intel® Pentium®, paměť 2 GB, pevný disk 320 GB
Běžný uživatel
Používáte několik programů současně, třídíte, retušujete a ukládáte si fotografie, stříháte videa a paříte hry. Na internetu jste docela často, chatujete a debatujete s ostatními. Láká vás zkoušet nové věci, aplikace a prográmky a chcete, aby výkon počítače byl k světu i po nějaké době.
Doporučení: Procesor Intel® Celeron®, Intel® Pentium®, Intel® Core™ i3, paměť 4 GB, pevný disk 500 GB
Vše pro zábavu
Počítač vám slouží i jako televize, videopřehrávač a stereo v jednom. Hudba a filmy jsou vaším životem. Neobejdete se bez pořádného rozlišení a chcete pořád víc a víc. Od svého počítače očekáváte, že vás nenechá ve štychu a bude sloužit i pro další nové super funkce, které teprve přijdou na trh.
Doporučení: Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, paměť 4 GB, pevný disk 500 GB nebo více, grafická karta 1 GB a více, možnost volby All-in-One
Super hráč
Upíráte svůj zrak denně několik hodin do monitoru a paříte a paříte až se z vás kouří? Jistě nepotřebujete přesnější a detailnější popis skalního hráče počítačových her. Ve vašem pokoji máte místo pouze pro ten nejvýkonnější počítač. Žádný jiný vám nesmí na oči. Všechny úspory, které máte, vkládáte do vašeho PC.
Doporučení: Intel® Core™ i7, AMD Quad Core, paměť 8 GB a více, pevný disk 1000 GB a více, grafická karta 2 GB a více
Procesor
Procesor (označovaný také CPU) je vlastně motor celého počítače. Zpracovává informace, a tak zaručuje chod počítače. Výkon procesoru určuje jak rychle a snadno zpracujete různá data, ať už jsou to dokumenty, úprava fotografií, střih videa, počítačové hry apod. Čím výkonnější procesor, tím máte větší jistotu, že si počítač poradí i s náročnými programy a v rozumném čase.
AMD nebo Intel
Každý z nich má co nabídnout. Všechny procesory mají své klady a zápory. Záleží na jednotlivých uživatelích. Intel nabízí kompatibilitu, vysokou spolehlivost i záruku podobně jako AMD. Procesory Intel se navíc dají taktovat, což je velmi vítané, zejména u nadupaných PC pro hraní her.
Paměť (RAM)
Paměť počítače dočasně ukládá všechna data, která počítač využívá během své aktuální činnosti. Jedná se jak o nová data, tak i data vytažená z pevného disku. K těmto datům má pak procesor mnohem rychlejší přístup a počítač tak snadněji pracuje a dokončuje jednotlivé činnosti. Tato dočasná paměť se po vypnutí počítače smaže (tzv. se vysype cash paměť). Čím větší paměť RAM, tím lépe. Procesor má dostatek prostoru pro ukládání dat, aniž by musel pokaždé sahat do pevného disku a již jednou použitá data znovu pracně získávat. Celý proces je pak mnohem rychlejší a efektivnější. Pokud používáte mnoho aplikací současně, pořiďte si počítač s alespoň 4 GB operační pamětí.
Pevný disk (hardisk)
Slouží pro dlouhodobé ukládání souborů (textové dokumenty, tabulky, fotografie, hudba, videa apod.). Data v hardisku zůstanou uložena až dokud je vy sami nesmažete. Tím se paměť pevného disku liší od paměti RAM. Větší kapacita hardisku vám umožní skladovat více informací, avšak neurychlí práci s daty, jako je tomu u RAM. Počítačové sestavy mají oproti notebookům tu výhodu, že v nich můžete mít i několik pevných disků a také tyto disky různě obměňovat (což u notebooku lze, ale je to velmi technicky i cenově náročné).