Jak vybrat přilbu na kolo
Cyklistická přilba by měla být základní bezpečnostní výbavou každého cyklisty při aktivní i rekreační jízdě na kole. S rostoucím provozem po veřejných komunikacích se zvyšují počty nehod cyklistů, které končí zraněním hlavy. Tomu se můžete vyvarovat tak, že si pořídíte kvalitní cyklistickou přilbu a budete ji správně a hlavně za každých okolností používat. Jak na výběr cyklistické přilby vám rádi prozradíme!
Je cyklistická přilba povinná?
Cyklistická přilba je dle české legislativy povinná pro všechny cyklisty do 18 let věku. Od dosažení plnoletosti již není povinnost přilbu na kolo nosit, výrazně se to však doporučuje. Naštěstí si stále vyšší počet cyklistů uvědomuje rizika spjatá s rostoucím silničním provozem, a po přilbě sahá čím dál častěji.
Přilbu na kolo vybírejte dle stylu jízdy
Na trhu je nepřeberné množství cyklistických helem. Některé modely jsou určeny pro silniční jezdce, jiné pro ty, kteří se pohybují v horském terénu. Liší se tvarem i provedením, proto byste si měli na začátku ujasnit, jaký typ cyklistické přilby je pro vás ten pravý, potažmo jaký typ jízdního kola vlastníte.
Silniční helma na kolo je lehká a vzdušná
Silniční přilby patří mezi nejrozšířenější. Využijete je při jízdě po silnici, cestách i v mírném terénu. Kladou důraz na ochranu lebky s tím, že jsou maximálně odlehčené, aby poskytovaly maximální komfort i při delší jízdě.
- nízká hmotnost přilby
- výrazné odvětrávání
- nechrání čelist
MTB helma na horské kolo chrání částečně také obličej i zátylek
Tyto helmy se velmi podobají silničním modelům, jsou však robustnější, aby chránily před případným pádem na kamení, a navíc disponují kšiltem, který chrání obličej cyklisty před šlehajícími větvemi, odlétajícími kamínky apod. Jsou proto vhodné do náročnějšího přírodního terénu, můžete je však pohodlně využívat i při jízdě po silnici.
- kšilt, který částečně chrání zrak před zraněním i sluncem
- zvýšená ochrana zátylku
- oproti silniční helmě je těžší
BMX helma na kolo je ideální při jízdě ve skateparku
Tyto helmy jsou vhodné pro freestylové ježdění v parcích, na U- rampě a podobně. Mají oproti předchozím modelům odlišnou konstrukci ve tvaru pevné skořepiny, čímž poskytují kvalitní ochranu hlavy.
- odolnost helmy
- využití i pro in-line brusle nebo skate
- minimální odvětrávání, není pohodlná na dlouhé vyjížďky
Integrální přilba na kolo je nezbytností pro freeride
Pokud se věnujete náročným sjezdům v terénu, je třeba si pořídit kvalitní integrální přilbu na kolo. Ta na rozdíl od ostatních modelů chrání kromě lebky také obličej, čelist i zátylek, avšak její hmotnost je díky tomu výrazně vyšší.
- chrání celou hlavu cyklisty
- výrazné polstrování, odolá i prudkým nárazům v členitém terénu
- nižší komfort při jízdě
Speciální modely cyklistických helem:
Chytrá cyklistická přilba umí v případě pádu přivolat pomoc
Moderní inteligentní cyklistické přilby na horské kolo jsou navíc vybaveny řadou užitečných funkcí, které vám mohou pomoci v krizových situacích. Jsou opatřeny LED osvětlením pro lepší viditelnost cyklisty, umí přivolat pomoc stiskem tlačítka S. O. S. nebo automatickým odesláním zprávy při pádu, můžete skrze ně telefonovat nebo dokonce fotit. Ovládají se pomocí ovladače, který lze jednoduše připevnit k řidítkům jízdního kola.
Retro cyklistická helma může být stylovým doplňkem
Retro cyklistické přilby jsou tu pro nadšence, kteří jezdí na retro kolech a chtějí dokonale ladit. Výhodou těchto helem je, že používají ty nejmodernější technologie pro ochranu hlavy, ale zároveň si zachovávají lákavý retro vzhled.
Cyklistická přilba musí především dokonale padnout! Jak ji vybrat?
Výběr správné velikosti cyklistické přilby je zásadní. Přilba musí na hlavě dobře držet, nesmí být ale těsná a také nesmí nikde tlačit.
Aby byla volba hned na začátku jednodušší, lze přilby dělit do 3 kategorií:
Pánské helmy jsou určeny pro průměrný pánský obvod hlavy, oproti dámským mají lehce vyšší hmotnost. Tyto helmy jsou často značené také jako unisex.
Dámské helmy jsou oproti pánským modelům mírně drobnější konstrukce a obvykle také lehčí. Lépe sednou na menší obvod hlavy.
Dětské přilby jsou určené pro děti od 3 – 15 let, často jsou zdobeny dětskými motivy. Oproti předchozím modelům jsou samozřejmě lehčí. Během růstu dítě vystřídá několik velikostí.
Cyklistické helmy jsou obvykle k dostání v těchto velikostech:
Velikost cyklistické přilby | Pro jaký obvod hlavy je vhodná? |
---|---|
S | 50 – 54 cm |
M | 55 – 58 cm |
L | 59 – 62 cm |
XL | nad 62 cm |
*Tabulka je orientační, vždy je lepší řídit se tabulkami konkrétního výrobce, protože údaje se mohou mírně lišit.
Helmy na kolo si přesně na míru jednoduše nastavíte za pomoci otočného kolečka v zadní části přilby, kterým uvolníte nebo utáhnete vnitřní mechanismus helmy. Díky tomu helma padne dokonale na míru každému cyklistovi. Doporučujeme v ideálním případě vyzkoušet více modelů cyklistických helem, jelikož se mohou proporčně lišit.
Cyklistická přilba a bezpečnost
Cyklistické přilby by měly splňovat platnou bezpečností normu ČSN EN 1078 +A1. Výhodou jsou také reflexní prvky na přilbě, které zlepší viditelnost cyklisty. Vyplatí se před koupí prostudovat i to, jakou technologií byla vybraná přilba vyrobena.
- Technologie lepení – do skořepiny helmy je vlepena nejčastěji polystyrenová vložka. Tyto modely jsou levnější, ale obvykle méně odolné a s kratší životností.
- Technologie In-Mold – moderní technologie, kdy je do plastové skořepiny helmy pod tlakem huštěna polyesterová pěna, která se s plastem dokonale propojí. Tyto helmy lze obecně považovat za odolnější, ale mírně si za tyto modely připlatíte. Vynikají však také nižší hmotností oproti předchozímu modelu.
Jaké moderní materiály se užívají pro výrobu cyklistických helem?
Mezi velmi odolné a přitom velmi lehké materiály, které se nejčastěji používají na výrobu přileb, patří kevlar, karbon a aramid.
Co by vás ještě mělo zajímat u výběru helmy na kolo?
- Hmotnost přilby
Obecně platí, že čím je cyklistická přilba lehčí, tím je komfortnější. Pozor však dejte v případě, že se jedná o velmi levné modely, tam by nízká hmotnost mohla být upřednostňována na úkor bezpečnosti přilby.
Silniční a MTB přilby jsou nejlehčí, váží obvykle 200 – 400 gramů. Nejmenší dětské přilby mohou mít pouhých 130 – 200 gramů. Integrální přilby mohou dosahovat hmotnosti až 1 000 gramů. - Odvětrávání
Čím více větracích otvorů na přilbě najdete, tím bude jízda pravděpodobně komfortnější, protože se tolik nezapotíte. S větracími otvory však příliš nepočítejte u BMX a integrálních helem, zde je kladen důraz především na pevnost helmy. - Upínací mechanismus
Výhodou jsou nastavitelné řemínky kolem uší, které si přizpůsobíte dle potřeby. Samozřejmostí je možnost regulace podbradního pásku, buď za pomocí přezky, nebo mechanického kolečka, kterými pásek jednoduše povolujete nebo utahujete. Přezky vás nesmí nikde táhnout, ani se zařezávat, mezi podbradní řemínek a bradu byste měli pohodlně vsunout 1 – 2 prsty.
Nejčastěji kladené otázky při výběru přilby na kolo
Jak přilbu na kolo správně nosit?
Přilba musí na hlavě dobře horizontálně sedět, nesmí být příliš zakloněna ani zasahovat do obličeje, měla by sahat přibližně do poloviny čela. Při potřesu hlavou musí pevně držet na místě, zároveň však nikde nesmí nepříjemně tlačit. Vždy myslete na to, abyste při jízdě měly zapnutý podbradní řemínek, bez toho by vám při pádu mohla přilba sklouznout.
Jak změřit obvod hlavy na helmu?
Změřte obvod hlavy pomocí krejčovského metru v úrovni nejširší části hlavy – tedy přibližně ve středu čela. Měřte přesně nebo požádejte někoho, aby vám obvod hlavy změřil. Poté srovnejte naměřený průměr s velikostní tabulkou výrobce, od kterého si chcete cyklistickou přilbu pořídit.
Jak vybrat helmu na kolo pro děti?
Řiďte se především velikostí a obvodem dětské hlavičky. Nevyplácí se pořizovat příliš velkou přilbu, která nebude dítěti na hlavě pevně sedět a tedy nebude zdaleka tak dobře plnit bezpečnostní funkci. Pokud chcete ušetřit, vybírejte modely, u kterých lze velikost alespoň částečně regulovat.
Mohlo by vás dále zajímat:
Jak vybrat jízdní kolo
Cyklistika se stala oblíbeným sportem, představuje možnost zdravého pohybu a relaxace v přírodě v jakémkoli věku... celý článek
Jak vybrat sedlo na kolo
Sedlo na kolo má velký vliv na pohodlí i výkon cyklisty a proto byste jeho výběru měli věnovat dostatečnou pozornost.... celý článek
Jak vybrat dětské kolo
Pokud nejde o překvapení, je dobré s dítětem kolo vyzkoušet a poradit se s prodavačem, protože kolo... celý článek