10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat sedlo na kolo

Sedlo na kolo má velký vliv na pohodlí i výkon cyklisty a proto byste jeho výběru měli věnovat dostatečnou pozornost. Na sedle totiž spočívá většina hmotnosti jezdce, proto musí být pohodlné a odpovídat jeho tělesné konstituci. Při výběru nesprávného sedla může být jízda nekomfortní a dokonce způsobit zdravotní komplikace v podobě bolesti zad nebo kloubů. Jak tedy správně vybrat sedlo na kolo a čím se řídit? Poradíme vám, jak postupovat tak, abyste s výběrem sedla byli maximálně spokojeni!

Jaký je rozdíl mezi pánským a dámským sedlem na kolo?

Sedla na kolo můžeme dělit dle pohlaví cyklisty. Liší se tvarem, délkou i šířkou. Jaké jsou hlavní znaky dámských a pánských cyklistických sedel? A jak vypadají dětská sedla na kolo?

Dámské sedlo na kolo

Je oproti pánskému kratší a širší v zadní části, protože ženy mají obvykle širší pánev. Také bývá měkčí a některé modely mají uprostřed speciální výřez se specifickým zkosením, díky čemuž sedlo netlačí na stydkou kost.

Pánské sedlo na kolo

Bývá protáhlé, oproti dámskému modelu užší s delší špičkou. Často je opatřeno otvorem, který zajišťuje správné prokrvení tkání a předchází zdravotním komplikacím.

Dětské sedlo na kolo

Sedla pro malé cyklisty jsou uzpůsobena jejich tělesným proporcím. Běžně jsou navíc zdobena dětskými motivy.


Sedlo na kolo vybírejte dle stylu jízdy! 

Při výběru cyklistického sedla z velké části závisí na vašem stylu jízdy. Každý styl totiž vyžaduje jiný posed jezdce. Zatímco rekreační jezdci mají vzpřímený posed, silniční jezdci mají při jízdě aerodynamický posed pro efektivnější výkon. Každé sedlo má tedy specifický tvar. Nyní si představíme ty nejužívanější modely cyklistických sedel!  


Rekreační sedlo na kolo je široké a měkké

Pokud na kolo vyrážíte spíše rekreačně na městském nebo trekingovém kole, nenajezdíte mnoho kilometrů a je pro vás zásadní pohodlná jízda bez ohledu na výkon, vybírejte rekreační nebo turistická sedla na kolo. Ta se vyznačují měkkostí a rozložitou výstelkou pro pohodlný posed.

Rekreační sedlo na kolo je široké a měkké

MTB sedlo na kolo je odolné a dobře tlumí nárazy

Pokud jezdíte převážně v terénu na horském kole, vybírejte MTB sedla. Tato sedla jsou konstruována tak, aby efektivně tlumila nárazy při jízdě v náročném terénu, umožňovala poměrně vzpřímený sed a zároveň byla dostatečně odolná proti oděru. Jedná se o středně tvrdá sedla.

MTB sedlo na kolo je odolné a dobře tlumí nárazy

Sedlo na silniční kolo je lehké a tvrdé

V případě, že jste závodní jezdec, nebo většinu času trávíte na silničním kole jízdou po asfaltu, vyberte si sedlo na silniční kolo. U něj je kladen důraz na minimální hmotnost, zároveň je tvarováno tak, aby respektovalo závodní posed jezdce. Jedná se o nejtvrdší sedla a ocení je ti, kteří při jízdě kladou důraz na výkon.

Sedlo na silniční kolo je lehké a tvrdé

Proč si pořídit gelové sedlo na kolo?

Sedla na kolo mohou být pěnová nebo gelová. Sedla s gelovou výplní minimalizují tvorbu nepříjemných otlaků, jsou velmi pohodlná a měkká. Jejich nevýhodou je o něco vyšší hmotnost, proto je využívají především rekreační nebo MTB jezdci. Závodní jezdci ocení spíše pěnová sedla, která poskytují lepší oporu při jízdě.

Proč si pořídit gelové sedlo na kolo?

→ Na klasické pěnové sedlo si můžete pořídit gelový potah, který komfort sedla zvýší. Při výběru je třeba brát v potaz tvarování sedla. Potah se na sedlo jednoduše nasadí a na spodní straně stáhne šňůrkou.

Proč si pořídit gelové sedlo na kolo?

Retro sedlo na kolo je pohodlné a elegantní!

Na městská retro kola se skvěle hodí retro cyklistická sedla, která doladí design jízdního kola. Jsou velmi pohodlná, často odpružená a ideální na pohodlnou jízdu po městě.

Retro sedlo na kolo je pohodlné a elegantní


Co nepřehlédnout při výběru sedla na kolo?

Nyní se na cyklistická sedla zaměříme podrobněji a projdeme si jeho jednotlivé části. Velkou roli při výběru hraje materiál i správná šířka sedla. 

  • Jaká je optimální šířka cyklistického sedla? 

Správná šířka sedla je při výběru velmi důležitá. Odvíjí se od vzdálenosti sedacích kostí. K dostání jsou cyklistická sedla s roztečí 130 – 190 mm v závislosti na tvaru a typu sedla. Rekreační sedla jsou obvykle širší, silniční sedla patří k nejužším. Pro většinu žen se hodí sedla s roztečí cca 155 mm, pro muže jsou běžně vhodná sedla šířky kolem 143 mm. 

  • Kostra sedla

Materiál užívaný pro výrobu kostry cyklistického sedla z velké míry určuje jeho odolnost a životnost. K levnějším patří sedla s plastovou kostrou, která se hodí spíše pro rekreační jezdce, ty nejlepší modely mají kostru vyrobenou z karbonu, jež vyniká vysokou odolností, schopností tlumit vibrace a zároveň velmi nízkou hmotností. Proto se většinou užívá u silničních a závodních sedel. 

  • Potah cyklistického sedla

Většina cyklistických sedel má potah šitý z přírodní nebo umělé kůže. Přírodní kůže je obvykle dražší, umělá kůže lépe odolává vodě, ale je méně prodyšná. Některé modely mají speciální povrchovou úpravu proti oděru, která prodlužuje životnost sedla na kolo.



TIP: Pro uložení drobných nezbytností během jízdy, lepení na duše nebo jiné cyklistické výbavy se skvěle hodí podsedlové brašny.


Nejčastěji kladené otázky při výběru sedla na kolo

Proč má cyklistické sedlo otvor uprostřed?

Otvory v sedlech jsou velmi důležité z hlediska správného prokrvení tkání v intimních oblastech, a to především u mužů. Předchází díky tomu zdravotním problémům a zvyšují komfort při jízdě.

Jak vybrat správnou šířku sedla na kolo?

Správnou šířku sedla na kolo zjistíte poměrně jednoduše i v domácích podmínkách. Stačí si vybrat materiál, který má tvarovou paměť (například karimatka, pěnová matrace nebo může posloužit i kousek kartonu.) Pod zvolený materiál vložte tvrdou podložku a na chvíli se posaďte v mírném předklonu. Po chvíli se zvedněte a změřte rozteč v místě otisku prohlubní (jedná se o rozteč sedacích kostí). Výsledné číslo značí potřebnou šířku sedla.

Jak nastavit sklon sedla?

Pokud máte správně nastavenou výšku sedla, je třeba upravit i jeho sklon, aby byla jízda maximálně pohodlná a zároveň efektivní. Jak na to? Každému vyhovuje jiný náklon sedla a proto je třeba zkoušet upravit náklon během jízdy. Začněte tím, že si sedlo nastavíte vodorovně. Zkuste se projet a pokud se nebudete cítit komfortně, nakloňte špičkou sedla mírně směrem dolů (pouze o několik stupňů). V případě, že to s náklonem přeženete, budete během jízdy ze sedla sjíždět a je třeba jej opět více vyrovnat.


Mohlo by vás dále zajímat:

Jak vybrat jízdní kolo

Cyklistika se stala oblíbeným sportem, představuje možnost zdravého pohybu a relaxace v přírodě v jakémkoli věku... celý článek

Jak vybrat velikost kola

Chcete opět začít sportovat nebo si usnadnit cyklistický koníček? Elektrokola vám pomohou při dlouhých výletech... celý článek

Jak vybrat horské kolo

Jezdíte na kole často v náročném terénu nebo rádi zdoláváte kopce či horské vrcholky? V tom případě jsou pro vás ideální... celý článek