Jak vybrat nosítko
Chcete mít své miminko stále nablízku v bezpečném a pohodlném nosítku? Nosítka využijete při práci v domácnosti i na výletech do přírody, kde byste s kočárkem projeli jen stěží. Nosítek pro děti je na trhu nepřeberné množství. My se v našem článku zaměříme na ta, která jsou pohodlná pro děti i rodiče a poskytují dětem bezpečí, zdravou polohu tělíčka a komfort při nošení. Prozradíme také, které typy nosítek nejsou příliš vhodné a proč. Pojďte s námi vybrat to nejlepší nosítko pro vaše miminko.
Proč si pořídit ergonomické nosítko pro děti?
Ergonomické nosítko je ze všech druhů nosítek považováno za to nejlepší pro děti i rodiče. Proč je tomu tak?
- Umožňuje správnou polohu miminka.
- Rovnoměrně rozkládá váhu těla.
- Je komfortní pro dítě i rodiče.
- Můžete jej nosit na břiše, na boku i na zádech.
Jaká je správná poloha miminka v nosítku?
Ergonomická nosítka, na rozdíl od tzv. visítek, umožňují dětem držet správnou polohu těla, čímž neohrožují jejich zdravý růst. Jaké jsou hlavní znaky správného nošení miminka v nosítku?
- Miminko sedí vždy čelem k rodiči, díky čemuž není zbytečně zatěžováno mnoha okolními podněty, cítí se bezpečně a komfortně.
- Nožičky v nosítku tvoří tvar písmene M, přičemž kolena jsou výše než zadeček, což umožňuje správný vývoj kyčlí.
- Záda jsou zakulacená do tvaru písmene C, nikoliv nepřirozeně prohnutá.
Pozor na visítka! Kterým se raději vyhnout a proč?
Mezi nosítky najdete i taková, která nejsou pro děti příliš vhodná. Obecně se označují jako visítka, protože dítě v nich spíše visí, než sedí. Která to jsou a jaká mají negativa?
Mají podpěrný bod v místě rozkroku, proto nejsou pro děti příliš pohodlná. Nevýhodou je také špatné prohnutí zad dítěte, kdy nejsou zakulacená, ale naopak nepřirozeně prohnutá. Klokanky poznáte tak, že nožičky miminka v nich tvoří obrácené písmeno V a děti se do nich často usazují tváří ven, což není vhodné z důvodu mnoha vjemů.
Se nasazují pouze přes jedno rameno, což je pro rodiče po chvíli poměrně nepohodlné, protože dochází k nerovnoměrnému zatížení těla.
Ergonomická nosítka vybírejte s ohledem na věk dítěte
Než si pořídíte nosítko, měli byste zvážit, jak dlouho jej chcete využívat. Plánujete nosit miminko v nosítku od úplného narození, nebo máte již odrostlejší batole? Základně můžeme nosítka dělit na jednovelikostní, která nelze nastavit na jinou velikost, a rostoucí, která lze přizpůsobit růstu dítěte. Prozradíme vám, jaké máte při výběru možnosti!
Šátkové nosítko je ideální pro novorozence
Nosítka pro novorozence by měly být vyrobena z co nejjemnější a poddajné látky, která umožní správné podsazení a polohu miminka. Oproti klasickým šátkům pro miminka je jejich nasazování o poznání snazší. Šátková ergonomická nosítka jsou upravena tak, aby dobře padla i nejmenším dětem.
- snadné uvazování nosítka
- měkké a příjemné na dotek i pro nejmenší
- jednovelikostní (nosnost cca do 9 kg)
Jednovelikostní nosítko pro miminka není třeba nastavovat
Pro odrostlejší děti můžete použít jednovelikostní nosítka, která mají pevně dané rozměry. To znamená, že pokud budete nosit odrostlejší batole, je třeba koupit rozměrnější nosítko s označením Toddler.
- obvykle jsou pohodlnější na nošení
- není nutné je složitě nastavovat
- pokud dítě odroste, je třeba koupit větší nosítko
Rostoucí nosítko je vhodné pro miminka i batolata
Pro miminka přibližně od 2 - 4 měsíců věku se hodí rostoucí nosítka, která lze postupně velikostně upravovat dle potřeby. Jsou vybavena posuvnými popruhy, regulovat lze také zádovou část. Rostoucí nosítka jsou vhodná pro děti až do 30 kg, tudíž už nebudete muset kupovat další jednovelikostní nosítko.
- velikost lze jednoduše upravit
- není třeba během růstu dítěte pořizovat více nosítek
- mohou být méně pohodlná na nošení
Na co si dát pozor při výběru nosítka pro miminka?
Při výběru nosítka pro děti byste se měli pečlivě zaměřit na provedení jednotlivých částí. Ty totiž velkou měrou přispívají k tomu, zda je nebo není nosítko pohodlné.
Bederní pás by měl být dostatečně široký
Bederní pás je z velké části zatěžován hmotností miminka. Proto by měl být dostatečně polstrovaný a široký, aby se nezařezával do boků. Užší bederní pásy mohou využít štíhlé maminky, nebo ty, které nosí drobná novorozená miminka.
Zkontrolujte také polstrování u ramenních popruhů
Stejně tak ramenní popruhy musí být dostatečně polstrované, aby se nezařezávaly do ramenou. Pozor dejte na příliš široké popruhy, především pro drobné maminky by mohly být nepohodlné. Důležitý je stahovací pásek v úrovni lopatek, který napomáhá správnému usazení nosítka.
U ergonomických nosítek nesmí být zádová opěrka pevná!
Zádová opěrka nesmí být vyztužená, ale naopak poddajná a měkká. To z toho důvodu, aby mohlo dítě zaujmout ergonomický, podsazený posed se zakulacenými zády, který je nejvhodnější pro správný tělesný vývoj miminka.
Co by nemělo dětskému nosítku chybět?
Součástí výbavy jsou často praktické doplňky k nosítkům. Pokud některé doplňky v základní výbavě chybí, nebo jste je ztratili, dají se k určitým modelům dokoupit dodatečně.
- Chránič popruhů – zabrání znečištění popruhů, lze jej jednoduše sejmout a vyprat.
- Slintáček – lze připnout na nosítko a zabránit tak znečištění oděvu.
- Novorozenecká vložka – se vkládá do nosítka v případě, že chcete nosit novorozence.
- Kapuce – chrání děti před nepřízní počasí a podpírá hlavičku při spánku.
- Pláštěnka – chrání miminko před deštěm.
- Kapsička nebo ledvinka – po připnutí na nosítko slouží k uložení osobních potřeb.
Na náročnější túry si vezměte krosny na děti
Pokud rádi vyrážíte do přírody na celodenní výlety, mohlo by být nosítko po několika hodinách nepohodlné. Pro tyto případy jsou tu dětská nosidla, jejichž konstrukce vychází z turistických batohů. Důraz je kladen na správné vyvážení, vyztužení bederních pásů i ramenních popruhů a kvalitní zádový systém. Díky tomu bude i delší nošení pohodlné pro rodiče i dítě.
Nosítko Manduca
Populární ergonomická nosítka Manduca si oblíbíte pro kvalitu provedení, možnost nastavení bederního popruhu až na 140 cm, nastavitelné ramenní pásy a praktický doplněk Zipln, díky kterému lze výšku zádové opěrky regulovat dle potřeby. Tato nosítka jsou vhodná pro děti až do 5 let věku.
Nosítko Tula
Dětská nosítka Tula jsou oblíbená pro svůj lákavý vzhled, jednoduché nastavení a přizpůsobení na každou postavu. Nosítka jsou vybavena odnímatelnou kapucí a kapsou na bederním pásu pro uložení nezbytností. Lze je nosit na břiše i na zádech.
Nejčastěji kladené otázky při výběru nosítka
Jak nastavit nosítko?
Popruhy na nosníku byste měli mít nastavené tak, aby se v případě předklonu dítě neuvolnilo, ale zůstalo stále přitisknuté k tělu. Bederní pás byste měli mít pevně usazený v nejužším místě trupu. Zadeček miminka by jej měl přesahovat přibližně ze 2/3. Nožičky by měly být v nosítku zasunuty až po kolena, poté už musí být volné. Zádová spona musí být přibližně ve středu lopatek a dostatečně utažená, aby zmírnila tah nosítka.
Do jakého věku lze dítě v nosítku nosit?
Zde záleží na typu nosítka. Nosítka pro novorozence jsou vhodná pro novorozená miminka až do cca 1,5 roku. Poté je třeba koupit nosítka pro batolata, která mívají max. hmotnost 25 – 30 kg. Možností jsou také rostoucí nosítka, která lze přizpůsobit věku dítěte. V těchto modelech lze nosit děti až do věku cca 3 let.
Je ergonomické nosítko vhodné pro novorozence?
Ano, některá ergonomická nosítka jsou vhodná již pro novorozence. Některé modely mají dokonce nastavitelnou šířku sedáku, takže není nutné vkládat do nich speciální novorozeneckou vložku.