Filtrovaná káva, pravé italské espresso nebo silný turek. Existují různé způsoby přípravy kávy a výsledek každého chutná jinak. Přečtěte si, na co se dívat při výběru kávy, abyste si doma připravili nápoj podle svého gusta.
Výslednou chuť šálku kávy ovlivňuje například to, kde byla káva vypěstovaná, jak byla sklizená, zpracovaná i upražená. Při výběru kávy se proto zaměřte především na její:
- druh,
- původ,
- a způsob přípravy.
Rozmanitější Arabica nebo kofeinová Robusta?
Dívejte se na složení. Káva, kterou si kupujete, je většinou z odrůdy Arabica, Robusta nebo směsí obou. Jejich poměr pak určuje množství kofeinu, jemnost chuti i výslednou cenu.
Arabica
Kvalitnější Arabica je náročnější na pěstování i sklizeň – pěstuje se ve vysokých nadmořských výškách. Má jemnější plnou chuť, je aromatičtější a oproti Robustě méně hořká. Šálek kávy z Arabicy poznáte podle kyselých ovocných chutí, jemných tónů květin nebo čokolády a ořechů.
Robusta
Méně náročnější Robusta se pěstuje v oblastech s nižší nadmořskou výškou. Obsahuje asi 2–3× více kofeinu než Arabica a její chuť je zemitá a hořká. Káva z Robusty je také silnější, tmavší a hutnější.
Jednotlivé druhy kávy od sebe poznáte podle zrn – zatímco zrnka Arabiky mají uprostřed rýhu zakřivenou, Robusta se vyznačuje rovnou rýhou.
A z jakých druhů kávy tedy vybírat?
Zrnková káva
Pokud si rádi pochutnáte na čerstvé kávě, pak při nákupu sáhněte po té zrnkové. Směs kávových zrnek Arabicy a Robusty má silné aroma a dlouho si zachovává svou výraznou chuť.
Podle způsobu zpracování si pak můžete pořídit buď celá zrnka, nebo rovnou namletou kávu, se kterou už nemáte žádnou práci:
Zrna
Chcete-li si vychutnat pravé italské espresso, vybírejte zrnkové kávy, které jsou pražené tmavěji (na obalu najdete označení „dark roast”). Na filtrovanou kávu naopak využijte světle pražená zrna (označená jako „light roast”). Než se však pustíte do samotné přípravy nápoje, je potřeba zrnka nejprve umlít v mlýnku na kávu. To sice vyžaduje delší čas, ale výsledek stojí za to. Nejlepší je kávu namlít těsně před přípravou, protože po umletí ztrácí své aroma.
Z čerstvě namleté zrnkové kávy připravíte nápoj jak v kávovaru, tak i bez něj – třeba pomocí moka konvičky, filtrování nebo na klasického turka.
☕ Zrnková káva je pro vás vhodná, jestli si potrpíte na lahodnou chuť a silnou vůni kávy, ale nevadí vám trávit delší čas přípravou.
Mletá káva
Nasypat kávu do šálku, zalít vodou a vychutnat si klasického turka – to vše během pár minut. Přesně tak funguje mletá káva. Je rovnou připravená k výrobě horkého nápoje, takže nepotřebujete kávomlýnek. A pokud kávu správně uskladníte, vydrží vám dlouho čerstvá.
Chcete-li si z mleté kávy uvařit něco jiného než turka, musíte mít doma ještě kávovar nebo například french press. Mletou kávu pak vybírejte podle toho, jak chcete nápoj připravovat – každý postup totiž vyžaduje jinou hrubost mletí. Pro výrobu espressa nebo kávy v moka konvičce sáhněte po jemněji mleté kávě, ve french pressu zase využijete i hrubší zrnka.
☕ Mletá káva je pro vás ideální, pokud nechcete trávit delší čas mletím zrnek, ale chcete si vychutnat kvalitní kávu.
Mletá káva je vhodná pro přípravu klasického turka, ale i jiných druhů kávy v pákovém kávovaru, french pressu nebo moka konvičce.
Porcovaná káva
Mletou kávu si můžete pořídit i v podobě takzvané porcované kávy. Někdy se jí také říká E.S.E. pody (z anglického Easy Serving Espresso – snadno připravitelné espresso). Je to káva z pražené namleté kávy připravená na jednotlivé porce. A k dostání je velký výběr chutí i aromat.
Každá porce přitom obsahuje přesně dané množství kávy (většinou 7 gramů), díky tomu nemusíte přemýšlet nad dávkováním a vždy připravíte lahodné espresso. Káva je uzavřená v podu (například v kapsli), takže neztrácí na kvalitě ani při delším skladování a máte ji pořád po ruce.
Pro přípravu kapslové kávy potřebujete kávovar na E.S.E. pody. Na druhou stranu, tyhle kávovary nevyžadují složitou údržbu.
☕ Porcovanou kávu si oblíbíte, pokud vás láká velmi jednoduchá příprava kvalitní kávy.
Například kávovar na kapsle Illy pochází z Itálie – kolébky kávy. Připravíte v něm espresso i cappuccino.
Instantní káva
Nejjednodušší i nejrychlejší způsob přípravy kávy nabízí instantní káva. Je rozpustná ve vodě – nepotřebujete žádné speciální přístroje, stačí ji zalít horkou vodou, dochutit cukrem nebo mlékem a za pět minut je hotovo.
Na rozdíl od zrnkové nebo mleté kávy je méně výrazná. Díky procesu sušení mrazem si ale zachovává svou stálou chuť i vůni.
☕ Instantní káva je pro vás ideální, pokud vás nebaví zdlouhavá příprava a stačí vám klasické kafe.
Instantní kávu můžete mít třeba na chalupě – vydrží dlouho a nezkazí se.
Na povzbuzení, nebo bez kofeinu?
Pokud černý nápoj pijete, abyste nabudili organismus, pořiďte si klasickou kávu. Jestli vám jde ale spíš o chvilku pohody u šálku něčeho horkého, klidně sáhněte i po bezkofeinové verzi. Koncentrace kofeinu je v takové kávě snížená asi o 97 %, takže si ji mohou vychutnat i kardiaci nebo lidé s vysokým krevním tlakem. Káva bez kofeinu je vhodná i pro kojící matky.
Správná příprava je základem úspěchu
Pro váš výběr je také důležitý způsob přípravy kávy. Zamyslete se proto, jakou kávu rádi pijete, a spolu s kvalitní surovinou si pořiďte také vhodný stroj:
- Pokud jste milovníci rozpustné kávy nebo turka, přístroj neřešte – při přípravě kávy si vystačíte s horkou vodou.
- Jestli dáváte přednost jemné chuti filtrované kávy a vypijete několik šálků denně, pořiďte si moka konvici nebo takzvaný french press.
- Výraznou chuť espressa vykouzlíte se speciálním kávovarem na espresso. Nebo si pořiďte moka konvičku – káva z ní chutná podobně jako espresso, ale nevyjde vás tak draho.
A pokud kávu pijete opravdu často, vyplatí se vám investovat do pákového kávovaru – s trochou cviku v něm připravíte kávu jako od profesionálního baristy.
S přípravou kvalitní kávy vám pomůže kapslový, automatický nebo pákový kávovar
Přečtěte si, jak vybrat kávovar
Jak poznat čerstvou kávu?
Káva je potravina jako každá jiná a může se také zkazit. Než se pustíte do přípravy nápoje, zkontrolujte kávová zrna nejprve pohledem – měla by být matná a suchá. Stará nebo zkažená káva má naopak zrnka lesklá a mastná. Uvolňují se z nich totiž oleje a zůstávají na povrchu zrnek. Takovou kávu raději nepijte.
Dbejte na to, abyste kávu doma neskladovali moc dlouho. Nakupovat velké zásoby se nevyplatí, lepší je častěji pořídit čerstvá zrna. Kávu byste totiž měli spotřebovat ideálně do 3–12 měsíců od pražení.
Nezapomeňte na skladování
Chcete-li, aby vám káva vydržela dlouho dobrá, skladujte ji:
- v suchu,
- ve tmě
- a bez přístupu vzduchu.
Ideální je pokojová teplota, na uložení kávy v lednici proto zapomeňte. Většinou postačí nechat kávu v sáčku, ve kterém jste ji koupili.
V průběhu času začne káva vonět a uvolňovat oxid uhličitý. Proto mají sáčky jednosměrný ventil, kterým plyn uniká pryč, vzduch se ale dovnitř nedostane. A když pytlík při otevírání omylem roztrhnete, přesypte kávu raději do tmavé nádoby.
Jen tak se vám zrnka nezkazí a vy si můžete užít šálek čerstvé kávy, kdykoli se vám zachce. Třeba právě teď.