10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat kancelářskou židli

Jestliže pracujete v kanceláři, na PC, nebo trávíte čas hraním počítačových her, a tedy trávíte dlouhé hodiny sezením u PC, je velmi důležité vybrat kvalitní kancelářskou židli, která poskytne celému tělu dostatečnou oporu. V tomto případě se investice opravdu vyplatí, jelikož kvalitní židle napomáhá správnému držení těla, a eliminuje tak vznik zdravotních problémů. Jak kancelářskou židli vybrat, z jakých mechanismů, koleček a potahů je na výběr a jak správně na židli sedět?

Jak vybrat kancelářskou židli

Kancelářskou židli vybírejte dle toho, kolik času sezením trávíte

Ze všeho nejdříve byste se měli zamyslet nad tím, jak často budete kancelářskou židli využívat. Pokud v ní plánujete sedět pouze příležitostně 1 – 2 hodiny denně, vystačíte si s levnějším modelem, kde není kladen důraz na vysokou kvalitu materiálu. Pokud však u počítače trávíte i 8 a více hodin denně, je třeba vybrat kvalitní, ergonomickou kancelářskou židli s opěrkami pro ruce i hlavu, která vám poskytne dostatek pohodlí.

Ergonomická zdravotní židle se od klasické židle liší v mechanice

Kancelářské židle mohou disponovat několika druhy mechanik, díky které si můžete židli přizpůsobit na míru. Každá z nich má svá specifika.

Základní mechanika

Je součástí většiny levných židlí, neumožňuje regulovat sklon opěrky ani vzdálenost sedadla, nastavit můžete pouze výšku sedáku. Židle s touto mechanikou patří mezi nejlevnější a jsou vhodné pro nenáročné, kteří tráví sezením 1-2 hodiny.

Kloubová mechanika

Židli nenastavujete pomocí páček, ale šroubů, kterými lze regulovat vzdálenost a výšku sedáku i polohu opěrky. Nastavení židle je oproti jiným modelům náročnější a šrouby je třeba jednou za čas dotáhnout. Mechanika je vhodná pro ty, kteří tráví u počítače i 4 hodin denně.

Synchronní mechanika

Je velmi oblíbená, protože podporuje ergonomické sezení – opěrka je pružná a kopíruje tvar a pohyb těla spolu se sedákem, v případě potřeby lze židli pevně zafixovat do ideální polohy. Tyto modely uspokojí i ty, kteří tráví sezením okolo 6 hodin denně.

Asynchronní mechanika

Na rozdíl od synchronní mechaniky umožňuje nezávisle na sobě nastavit sedadlo i opěrák židle, které buď lze zafixovat, nebo uvolnit pro ergonomické sezení. Díky možnosti nastavení vzdálenosti sedáku od opěradla nebo tuhosti pružení lze židli velice dobře přizpůsobit přímo na tělo. Tyto židle jsou ideální pro každodenní kancelářskou práci.

Houpací mechanika

Setkáte se s ní spíše u kancelářských křesel, ta totiž mají pevně spojené sedadlo s opěradlem. Intenzitu houpání lze libovolně regulovat, stejně jako zafixovat křeslo do pevné pozice.

TIP! Trávíte většinu času hraním PC her? V tom případě sáhněte po herní židli, která poskytuje vysoký komfort i při celonočním hraní (díky polohovací opěrce zad si v ní můžete i pohodlně zdřímnout).

Co zohlednit při výběru kancelářské židle? Materiál i kvalitu provedení!

Pokud si chcete pořídit opravdu kvalitní kancelářskou židli, zaměřte se na její provedení a použité materiály. Nejlevnější kancelářské židle jsou vyztuženy molitanovou drtí, která rychle slehne, a tvoří je také obvykle plastová konstrukce, která je poměrně náchylná k prasknutí.

Kvalitní modely mívají v jádru paměťovou pěnu, která dlouhodobě drží tvar, a jsou tvořeny odolnou hliníkovou nebo ocelovou konstrukcí.

Materiál kancelářské židle ovlivňuje nároky na údržbu

Při výběru kancelářské židle budete řešit také potah. Ten může být v závislosti na jednotlivých modelech vyroben nejčastěji ze síťoviny, textilu, koženky nebo kůže. Každý typ potahu má jiné vlastnosti i nároky na údržbu, což je třeba dopředu zvážit a vybrat ten nejvhodnější pro vaše využití a prostředí, ve kterém pracujete.

  • Síťovina – je u kancelářských židlí nejrozšířenější, její výhodou je příznivá cena, prodyšnost i poměrně nenáročná údržba, nevýhodou může být pouze menší polstrování v oblasti zádové opěrky.
  • Textilní potah – je příjemný na dotek, prodyšný a pohodlný, vybírat můžete z řady barevných kombinací, hůře se však čistí a časem se může na namáhaných partiích prodřít.
  • Koženka nebo kůže – jedná se o materiály používané u židlí vyšších cenových kategorií, jsou velmi nenáročné na čištění, je však třeba používat šetrné přípravky, jejich nevýhodou je nízká prodyšnost zejména v letních měsících a vyšší pořizovací cena, jedná se však o velmi reprezentativní modely.

Před koupí ověřte nosnost kancelářské židle

Židle se v závislosti na typu provedení mohou lišit také maximální nosností – zatímco některé modely mají maximální nosnost 80 kg, jiné mohou dosahovat až 180 kilogramů. Berte tento údaj při výběru vhodného modelu v potaz – především, pokud ji bude využívat více osob – vybírejte proto kancelářské židle s určitou rezervou, abyste dosáhli dlouhé životnosti.

Parametry kancelářské židle, které byste měli zohlednit

Při výběru zohledněte také jednotlivé komponenty, ze kterých se židle skládá a jejich provedení:

Opěrka hlavy

Ulevuje od bolesti krční páteře, není součástí všech modelů. Výhodou je, pokud je opěrka výškově nastavitelná.

Opěrky rukou

Poskytují úlevu pro ruce, které si můžete pohodlně opřít, měly by být výškově nastavitelné, abyste si je mohli přizpůsobit na míru dle výšky postavy.

Bederní opěrka

Je důležitou součástí, která poskytuje podporu bederní páteři, a díky tomu předchází nepříjemným bolestem zad.

Kolečka

Vybírejte dle typu podlahy, na kterém se bude židle pohybovat – pro koberce nebo PVC se hodí tvrdá plastová kolečka, na plovoucí podlahu nebo vinyl jsou určena měkká pogumovaná kolečka, u kterých nehrozí poškození podlahy. Často se setkáte také s univerzálními kolečky pro všechny typy podlah. Některé židle jsou vybaveny brzděnými kolečky, která zabraňují pohybu prázdné židle (jakmile ji zatížíte, brzdy se uvolní).

Rozdíl mezi kancelářskou židlí a kancelářským křeslem

Pokud toužíte po maximálním pohodlí, vyberte si z nabídky kancelářských křesel. Ta jsou oproti kancelářským židlím robustnější, širší, s vyšším polstrováním a zádová opěrka se sedákem tvoří obvykle jeden kus. Počítejte však s tím, že mají vyšší nároky na prostor, nehodí se proto příliš do stísněných kanceláří.

TIP! Komfort při práci ovlivňuje nejen dobře zvolená kancelářská židle, ale také kancelářský stůl. Ten by měl mít optimální výšku a dostatek prostoru na potřebné vybavení.

Nejčastěji kladené otázky při výběru kancelářské židle

Co je to ergonomické sezení?

Ergonomické sezení je zdravý způsob sezení během práce. Má několik základních pilířů, které je třeba dodržovat:

  • Pravidlo pravých úhlů – mezi trupem a stehenní kostí byste měli svírat pravý úhel, stejně tak mezi lýtkem a stehnem.
  • Měňte polohu během sezení, což umožňují zejména ergonomické kancelářské židle se synchronním nebo asynchronním mechanismem.

Jak správně sedět na kancelářské židli?

Abyste předcházeli bolestem páteře a hlavy, seďte vzpřímeně a vždy na celé ploše sedáku, nikoliv pouze na jeho okraji. Loket by měl svírat 90 – 110 °.

Jaké výhody nabízí zdravotní kancelářské či ergonomická židle?

Zdravotní či ergonomické kancelářské židle jsou vybaveny všemi komponenty, které podporují zdravé sezení – tedy podpěrou hlavy, područkami i bederní, výškově nastavitelnou opěrkou. Díky tomu si můžete židli nastavit přesně na míru dle výšky postavy a předcházet tak nepříjemným zdravotním komplikacím.