Jak vybrat duši na kolo
Ať už jste náruživý cyklista, který vyráží do terénu téměř každý den, nebo příležitostný rekreační jezdec, neměla by ve vaší výbavě chybět náhradní duše na kolo. V případě defektu v terénu ji tak můžete jednoduše vyměnit a pokračovat bez dalších komplikací v jízdě. Aby však výměna byla úspěšná, je třeba vlastnit duši vhodných rozměrů, správného ventilku i typu. Rádi vám poradíme, jak se v nabídce cyklistických duší jednoduše zorientovat a pořídit tu správnou!
Duši vybírejte dle typu jízdního kola
Při výběru duše se můžete odpíchnout od typu jízdního kola, které vlastníte.
- Duše pro horská kola mají zvláštní zesílení stěny i oblast v okolí ventilku pro vyšší odolnost v terénu, a často právě z tohoto důvodu dosahují vyšší hmotnosti než jiné typy.
- Duše pro silniční kola – kladou důraz na nízkou hmotnost, síla stěny nemusí dosahovat takové odolnosti jako předchozí model, protože se nepohybuje v náročném terénu.
- Duše pro trekingová kola – nabízí kompromis mezi dvěma výše zmíněnými, aby byla jízda svižná a zároveň bezpečná i při pohybu v nezpevněném terénu.
Co rozhoduje u výběru duše na kolo? Rozměry, ventilek i kvalita
Protože nabídka cyklistických duší je opravdu velmi široká, musíte pro úspěšný výběr znát několik důležitých parametrů. Těmi jsou především rozměry duše a druh ventilku. Určitou roli hraje také kvalita zpracování, která má vliv na odolnost a životnost duše, nebo speciální určení pro náročnější cyklisty. Pojďme se na jednotlivé faktory podívat zblízka a vysvětlit si všechny důležité pojmy, se kterými se při výběru můžete setkat.
Rozměry duše na kolo
Při výběru je třeba myslet především na správný rozměr duše – tedy její průměr a šířku, aby pasovala do pláště. Proto se před koupí vždy podívejte na plášť kola, na kterém bývají potřebné údaje uvedeny. Průměr i šířka duše musí vždy korespondovat s průměrem ráfku (tedy i pláště).
→ Existuje několik způsob, z kterých lze vyčíst vhodné rozměry duše:
- ETRTO – nejpřesnější ukazatel, značí jak šířku, tak průměr pláště v milimetrech.
- Značení v palcích (") – setkáte se s ním nejčastěji u horských kol, udávají vnější průměr pláště a jeho šířku. Nejčastěji se jedná o průměr 26, 28 nebo 29 palců u jízdních kol pro dospělé, u dětských kol a kočárků 10 – 24".
- Francouzské značení – se užívá u silničních kol, udává šířku a vnější průměr pláště v milimetrech. Toto značení poznáte tak, že na konci bývá uvedeno písmeno C.
Rozměry ventilku duše
Duši byste měli vybírat také s ohledem na typ ventilku. Je třeba, aby ventilek odpovídal průměru otvoru v ráfku, nesmí být výrazně užší ani širší. Mimo to je důležitá také správná délka ventilku, která je závislá na výšce ráfku – v případě příliš krátkého ventilku byste nemohli duši dofoukat – proto buďte při výběru obezřetní zejména v případě, že vlastníte kolo s vyšším ráfkem.
→ Běžně se setkáte s těmito třemi typy ventilů:
S průměrem 8 mm najdete u většiny modelů kol, snadno se obsluhuje, kolo dofouknete v případě potřeby na každé benzínové pumpě.
U nás najdete zřídka a spíše na historických kolech, v zahraničí je rozšířenější, má komplikovanější konstrukci, která však umožňuje velice rychlé vyfouknutí kola.
Moderní typ ventilku s průměrem 6 mm, který bývá standardem především u silničních kol, je lehčí, avšak před dofouknutím je třeba jej povolit, a pak opět utáhnout. Pokud s sebou nevozíte pumpičku, zabalte si alespoň redukci, abyste kolo v případě potřeby mohli dofouknout na benzínové stanici.
U duše na kolo se zaměřte také na její hmotnost a kvalitu zpracování
Hmotnost duše určuje z velké míry síla stěny. Ta by měla záviset na terénu, ve kterém se budete pohybovat.
- Pro silniční kola a tvrdé povrchy vybírejte lehké a ultralehké duše na kola (60 – 140 gramů), které zlepšují přilnavost kola, a budete se s nimi svižněji rozjíždět.
- Pokud však vyrážíte do těžkého terénu, kde hrozí větší riziko defektu, volte standardní nebo sjezdové duše s vyšší hmotností (150 – 200 gramů).
→ Kvalita zpracování duše má do jisté míry vliv na její životnost, vybírejte proto raději modely od ověřených výrobců. Duše se nejčastěji vyrábí z levnějšího butylu nebo dražšího latexu.
Nejčastěji kladené otázky při výběru duše na kolo
Jak vybrat správnou velikost duše na kolo?
Můžete ji odvodit od rozměrů pláště, s kterým musí velikost duše korespondovat. Značení najdete obvykle na boční straně pláště.
Jak najít díru v duši?
Nejsnazší je ponořit duši pod vodu, s její pomocí odhalíte i mikroskopické trhlinky. V místě poškození budou vycházet nad hladinu bublinky.
Jak zalepit píchlou duši?
Pro všechny případy byste na každou vyjížďku měli být vybaveni také lepením na kolo – kompaktní sadou, která vám v případě nesnází pomůže.
Pokud píchnete, nejdříve vyjměte duši z ráfku, v případě potřeby ji lehce dofoukněte a najděte místo poškození. Poté jeho okolí očistěte a lehce osmirkujte kouskem brusného papíru, aby záplata na zdrsněný povrch lépe přilnula. Naneste dostatek lepidla, nechte jej několik minut zavadnout a přitiskněte záplatu. Nechte lepení řádně zaschnout a okolí trhliny od přebytečného lepidla očistěte křídou nebo hlínou, aby nedošlo k přilepení duše na plášť. Nakonec duši vložte zpět do ráfku a dohustěte.
Další zajímavé články
Jak vybrat jízdní kolo
Cyklistika se stala oblíbeným sportem, představuje možnost zdravého pohybu a relaxace v přírodě v jakémkoli věku... celý článek
Jak vybrat velikost kola
Chcete opět začít sportovat nebo si usnadnit cyklistický koníček? Elektrokola vám pomohou při dlouhých výletech... celý článek
Jak vybrat přilbu na kolo
Cyklistická přilba by měla být základní bezpečnostní výbavou každého cyklisty při aktivní i rekreační jízdě na kole... celý článek