Jak vybrat čističku vzduchu
Bojujete s nedostatečnou čistotou vzduchu v domácnosti? Dráždí vás pyl, alergeny nebo drobné prachové částice? V tom případě byste si měli pořídit čističku vzduchu. Výrazně uleví nejen alergikům a astmatikům, ale i malým dětem a citlivějším jedincům! Tyto přístroje jsou skvělým řešením také v případě, že máte doma chlupatého domácího mazlíčka a trápí vás poletující množství chlupů. Pomůžeme vám vybrat kvalitní čističku vzduchu dle vašich potřeb!
Jak funguje čistička vzduchu
Čističky vzduchu jsou vybaveny kvalitním filtrem a obvykle také ventilátorem, který nasává okolní vzduch. Nečistoty se zachycují ve filtru a čistý vzduch proudí zpět do místnosti. Co všechno je přístroj schopen zachytit?
- Prach, plísně i pyl
- Zvířecí chlupy
- Bakterie a viry
- Zápach a kouř
Čističky vzduchu dělíme dle způsobu filtrace
Přístroje na čištění vzduchu lze dělit na jednotlivé typy dle použitého filtru a způsobu filtrace. V závislosti na tom, co všechno chcete ze vzduchu odstranit, je třeba vybrat odpovídající druh čističky. Některé modely disponují více filtry a zvládnou tak více úkonů najednou.
Čistička vzduchu s HEPA filtrem je ideálním řešením pro alergiky
Čističky vzduchu s HEPA filtrem patří mezi nejlepší na trhu. Efektivně zachycují alergeny, prach, viry i plísně, roztoče i kouř. Fungují na principu mechanického zachycení částic a mají takřka nejvyšší účinnost!
- zachytí téměř 100 % všech částic
- vynikají dlouhou životností
- jsou vhodné pro alergiky, děti i starší osoby
- některé modely mohou být hlučnější
- nutnost občasné výměny filtru
Vodní čistička vzduchu funguje zároveň jako zvlhčovač vzduchu
V případě, že máte potíže s příliš suchým vzduchem v místnosti, vyplatí se vám pořídit čističku vzduchu se zvlhčovačem, která disponuje vodním filtrem. U té se drobné částice zachycují přímo na vodní hladině. Přístroj zároveň slouží jako efektivní zvlhčovač vzduchu, což ocení nejen astmatici. Účinně zachycuje mikroby a prach, není však schopna zachytit pachy.
- čistí a zvlhčuje vzduch zároveň
- není třeba měnit filtr, pouze vodu
- nižší účinnost (zachytí asi 70 % částic)
- není příliš vhodná pro alergiky
Filtry v čističce určují, co zvládne čistička přefiltrovat
Typ filtru | Schopnosti a specifikace |
---|---|
Antibakteriální filtr | Poradí s bakteriemi a viry, obsahuje částice stříbra. Dezinfikuje vzduch, proto je ideální do prostor s velkou kumulací osob. |
Elektrostatický filtr | Zvládne zachytit prach, plísně, alergeny, viry i bakterie. Filtr je omyvatelný, s účinností až 99 %. |
Fotokatalytický filtr | Odstraní ze vzduchu nejen bakterie a viry, ale také toxické látky. |
Uhlíkový filtr | Zachytí především pachy, proto se hodí například do kuřáckých místností. |
UV lampa | Polapí látky organického původu. |
Ionizátor | Osvěžuje vzduchu pomocí záporných iontů, které jsou schopny shlukovat nečistoty a usnadnit tak čištění vzduchu. |
Co zohlednit při výběru čističky vzduchu? Vzduchový výkon a hlučnost!
Při výběru čističky je třeba zaměřit se především na to, aby měla dostatečný výkon a zohlednit také prostor, do kterého ji chcete umístit, a to především z důvodu hlučnosti. Zohlednit můžete také další funkce, které nabízí a v neposlední řadě také design, který se vám bude typově hodit do místnosti.
Vzduchový výkon se odvíjí od velikosti místnosti
Naprosto zásadním parametrem při výběru čističku vzduchu je vzduchový výkon – tedy to, kolik metrů krychlových vzduchu je schopna čistička pročistit za jednu hodinu. Pokud byste pořídili přístroj s nedostatečným výkonem, čištění vzduchu nebude efektivní a dostatečně účinné a vaše investice tak bude zbytečná. Naopak většina přístrojů nabízí možnost regulace výkonu, což umožňuje výkonnější čističku vzduchu v případě potřeby umístit do menší místnosti a výkon jednoduše přizpůsobit.
Jak spočítat optimální vzduchový výkon u čističky vzduchu?
Abyste zvolili optimální vzduchový výkon, je třeba nejdříve spočítat objem místnosti, ve které chcete čističku instalovat. K tomu potřebujete znát tyto údaje:
- výšku místnosti
- délku místnosti
- šířku místnosti
Naměřené hodnoty (v metrech) znásobte, a nakonec celé číslo vynásobte hodnotou 2,5, v případě alergiků čtyřmi (tolikrát by v ideálním případě měla být čistička vzduchu schopna přefiltrovat vzduch v místnosti během 1 hodiny). Získáte tak potřebný vzduchový výkon v m3/h.
Příklad:
Výška místnosti 2,5 m, délka 5 metrů, šířka 4 metry, čištění pro běžné uživatele bez alergie.
2,5 × 5 × 4 × 2,5 = 125 m3/h.
Aby bylo čištění vzduchu efektivní, potřebujete přístroj s min. vzduchovým výkonem 125 m3/h.
Nezapomeňte zohlednit hlučnost čističky vzduchu s ohledem na její umístění!
V případě, že plánujete umístit čističku vzduchu například do ložnice nebo do dětského pokoje, je třeba zaměřit se na její hlučnost během provozu. Ta se obvykle liší především typem filtru.
Nejtišší jsou obvykle elektrostatické čističky, naopak modely s ventilátorem patří mezi hlasitější. Komfortní hlasitost je přibližně do 40 dB. Pokud plánujete umístit čističku například do čekárny nebo restaurace, může její hlučnost dosahovat až 50 dB, bez toho, aby rušila okolí.
Jaké užitečné funkce mohou čističky vzduchu nabídnout?
Automatický režim
Využívá senzor znečištění a škodlivin a dle toho automaticky reguluje výkon čističky.
Noční režim
Schopnost snížit jas displeje, a především hlučnost přístroje během spánku.
Funkce Smart
Čističku vzduchu lze spárovat s chytrým telefonem a skrze aplikaci ji můžete pohodlně nastavit i ovládat na dálku.
Regulace výkonu
Využijete ji v případě, že čističku vzduchu budete přemisťovat z místnosti do místnosti.
Čistička vzduchu zajistí zdravější spánek
Jelikož zdravému spánku prospívá dostatečný přísun kyslíku, měli byste v ložnici dostatečně větrat. V zimních měsících nebo v případě, že by vás během spánku rušil hluk z ulice, je ideálním řešením využít právě čističku vzduchu s tichým provozem, která vám zajistí dostatečný přísun čistého a zdravého vzduchu v průběhu noci! Předejdete tak nepříjemným bolestem hlavy a dalším zdravotním komplikacím.
Jestliže bydlíte ve starším domě, nebo bojujete v koupelně a dalších místnostech s vysokou vlhkostí vzduchu, pořiďte si odvlhčovače, které vzduch vysuší. Eliminujete tak vznik škodlivých plísní.
Nejčastěji kladené otázky při výběru čističky vzduchu
Jaká čistička vzduchu je nejvhodnější pro alergiky?
Pro alergiky se nejlépe hodí čističky vzduchu s HEPA filtrem, které zachycují alergeny, zvířecí chlupy, prach a další částice, které mohou osoby s alergií nepříjemně dráždit.
Kam umístit čističku vzduchu?
Přístroje umístěte nejlépe do volného prostoru místnosti, aby bylo snadné nasávat okolní vzduch. Vyhněte se umístění v blízkosti oken, dveří nebo čela postele. Pokud máte menší model, vyplatí se jej instalovat přibližně do úrovně pasu. Čerstvý vzduch by měl směřovat do středu místnosti.
Je čistička vzduchu účinná na chlupy z domácích mazlíčků?
Většina čističek vzduchu efektivně zachycuje i drobné chlupy z domácích mazlíčků. Může tak být výraznou úlevou pro alergiky a zároveň snížit prašnost v místnosti.
Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat ventilátor
Během horkých dnů a parných nocí je výkonný větrák pro naše pohodlí nedocenitelný. Pro ty, kdo žijí... celý článek
Jak správně uklízet? Nedopouštějte se těchto chyb!
Usazeniny a prach na policích a podlaze obsahují pyl, šupinky lidské kůže, zvířecí srst, bakterie, plísně a roztoče... celý článek
Jak vybrat robotický vysavač
Robotické vysavače přináší revoluci v uklízení. Podlahy celého bytu vysají a vyčist za vás. Už nebudete muset ztrácet čas... celý článek