10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat antiparazitika pro psy, a co obsahují?


Aby si váš psí mazlíček nepřinesl z procházky nezvané hosty v podobě klíšťat, blech a dalších parazitů, kteří mohou znepříjemnit život jemu i vám, myslete na pravidelnou ochranu antiparazitiky. Ta mohou mít podobu psího obojku, pipet do srsti nebo spreje. Jaká antiparazitika jsou nejúčinnější, jaké je jejich složení a proti jakým parazitům psa chránit? To vše vám rádi prozradíme!

V první řadě je třeba říci, že psí parazity můžeme dělit do dvou základních skupin – vnější a vnitřní parazity

  • Mezi vnější parazity řadíme blechy, klíšťata nebo bodavý hmyz, 
  • do skupiny vnitřních parazitů patří nejrůznější druhy červů.  

Všichni tito paraziti mohou psům způsobovat nepříjemné, v případě vnitřních parazitů, až fatální zdravotní problémy – hubnutí, průjem, vypadávání srsti, svědění nebo podráždění pokožky apod. Proto byste měli psího parťáka proti parazitům pravidelně ošetřovat. Zamezíte tím také šíření parazitů ve vaší domácnosti v případě, že chováte psa v bytě.

Jak vybrat antiparazitika pro psy, a co obsahují?

Vyberte si vhodný typ antiparazitik. Jaké jsou možnosti, a čím se liší?

Antiparazitní přípravky proti vnějším parazitům mohou mít několik podob, můžete si tak vybrat takový, kterým bude vám i psímu parťákovi nejvíce vyhovovat. Volba se odvíjí především od velikosti psa a prostředí, ve kterém se pohybuje.

Obojek proti klíšťatům a dalším parazitům poskytuje dlouhodobý účinek

Mezi oblíbený druh antiparazitik patří bezesporu antiparazitní obojky pro psy. Jedná se o plastové nebo pryžové obojky, které jednoduše připevníte na krk psa. Je třeba myslet na vhodné utažení obojku – jeho nošení musí být pro psa komfortní, ale zároveň nesmí být příliš volný, aby se nesnižoval jeho účinek. Obojek obvykle stačí nasadit psovi na začátku sezony (jaro) a nechat mu jej až do podzimu, kdy řádění parazitů utnou první mrazy. Další sezonu je třeba koupit nový kus obojku, protože účinek aktivních látek vyprchá cca po 7 měsících (dle typu a výrobce, některé již po 2 měsících).

  • + jednoduchá aplikace
  • + vhodný i do vody
  • + spolehlivý a dlouhotrvající účinek
  • - pes jej může ztratit, některé obojky nepříjemně páchnou
  • - může dráždit dětskou pokožku, pokud s ní přijde do styku
  • - obojek se může zaháknout (např. v plotu)

Jak nasadit psovi obojek proti klíšťatům

Velice důležité je správné nasazení obojku a volba správné velikosti. Většinu antiparazitních obojků lze zastřihnout na požadovanou délku. Postupovat můžete dle přiloženého fotonávodu.

Pozor! Nikdy neomotávejte psovi obojek kolem krku vícekrát (především u malých plemen), mohli byste jej účinnými látkami předávkovat a ohrozit na životě.


Pipeta pro psy chrání mazlíčka po dobu několika týdnů

Pokud nechcete, aby pes nosil antiparazitní obojek, můžete zvolit pipety pro psy, často označované jako spot-on. Aplikují se kápnutím do srsti zvířete v oblasti kohoutku (mezi lopatky). To proto, aby si je pes neměl možnost olíznout. Jejich výhodou je snadná aplikace, nejsou však řešením na celou sezonu a proceduru je třeba pravidelně po několika týdnech (v závislosti na typu pipety) opakovat. Vždy vybírejte obsah pipety dle hmotnosti psa, abyste předešli jeho předávkování.

  • snadné podání 
  • dětem nezávadné, rychle se vstřebává
  • aplikaci je třeba po několika týdnech opakovat
  • po aplikace nesmíte několik dní psa koupat

Psí repelenty využijete spíše ve městě, mají pouze krátkodobý účinek

Jestliže váš pes tráví většinu času v bytě a pohybujete se především ve městě, pravděpodobně vám postačí psí repelent, který na psa nastříkáte ve chvíli, kdy se chystáte do přírody nebo mezi jiné psy. Jeho účinek totiž vyprchá již za několik hodin. Při aplikaci dávejte pozor, abyste sprej psovi nestříkli přípravek na čumák a k očím.

  • snadné podání 
  • dětem nezávadné, rychle se vstřebává
  • aplikaci je třeba po několika týdnech opakovat
  • po aplikace nesmíte několik dní psa koupat
TIP: Psí repelenty můžete využívat také k pravidelné dezinfekci psího pelíšku!

Antiparazitní šampony a pěny fungují především jako prevence

Při občasném koupání psa můžete preventivně použít antiparazitní šampon, případně pěnu, která případné parazity v srsti zahubí. Tyto přípravky mohou také pomoci výrazně zlikvidovat množící se blechy v případě, že je pes někde pochytil. Stejně jako sprej má však spíše krátkodobý účinek.

  • dobrá prevence 
  • vyčistí a vyživí psí srst
  • nechrání psa dlouhodobě

Jaké je běžné složení psích antiparazitik?

Složení se u jednotlivých produktů liší, nejčastěji se však užívají tyto hlavní účinné látky:

  • Imidacloprid – účinkuje proti blechám a všenkám. 
  • Flumethrin – odpuzuje a hubí klíšťata ve všech stádiích vývoje. 
  • Permethrin – útočí na nervovou soustavu hmyzu, má repelentní účinky.

Pozor!

Některá psí antiparazitika mohou být jedovatá pro kočky. Pokud máte i kočičího mazlíčka nebo se pes často setkává s kočkami, vždy vybírejte antiparazitikum, které není pro kočky závadné.

Chcete se vyhnout chemii? Vyzkoušejte přírodní antiparazitika pro psy 

V případě, že se chcete chemickým přípravkům, přestože splňují všechny bezpečnostní normy, raději vyhnout, jsou na trhu k dostání přírodní antiparazitní přípravky pro psy ve formě obojků, pipet i sprejů. Ty se skládají výhradně z přírodních surovin – nejrůznějších extraktů, olejů nebo silic, které vnější parazity odpuzují. Velmi účinný je například výtažek z levandule nebo eukalyptu. 

Přírodní antiparazitika jsou vhodná pro citlivé pejsky, u kterých běžné prostředky vyvolávají alergii, nebo do domácností s malými dětmi nebo kočkami. Jejich nevýhodou je pouze nižší a krátkodobá účinnost – aplikaci je třeba pravidelně opakovat. 


Jak vytáhnout klíště? Použijte speciální pinzetu

Bohužel, žádná antiparazitika nejsou stoprocentní, a tak se může stát, že se, především během vrcholné sezony, čas od času klíště do psího kožichu zapije. Jednoduše jej odstraníte mechanickými kleštěmi nebo pinzetami, které zaručí, že klíště odejmete snadno a vcelku. Tyto kleště byste měli mít vždy po ruce, ať už jste se psem na zahradě, nebo na výletě!


Postup vytažení klíštěte

  1. Stiskněte vrchní část pinzety – kleštičky se rozevřou.
  2. Přiložte je co nejblíže ke kůži psa na místě, kde je parazit přisátý.
  3. Pusťte vrchní část – kleštičky se zavřou a chytí klíště u hlavy.
  4. Točte pinzetou dokola, dokud se klíště nepustí.
  5. Zkontrolujte a vydezinfikujte ránu.
  6. Klíště nejlépe spalte nebo zamáčkněte. Nikdy nenechávejte klíště žít.
Jak vybrat antiparazitika pro psy, a co obsahují?
Jak vybrat antiparazitika pro psy, a co obsahují?

Jak zatočit s vnitřními parazity? Pravidelně psa odčervujte 

Vnitřní paraziti, kteří se u psů vyskytují nejčastěji ve střevech (např. škrkavky nebo tasemnice), mohou být velmi nebezpeční – způsobují průjem, ztrátu hmotnosti a další komplikace. Navíc se snadno přenáší na člověka. Proto byste měli svého pejska pravidelně odčervovat – obvykle se doporučuje 2 – 4× ročně. Přesné dávkování najdete na příbalovém letáku konkrétního produktu. 

Odčervovací přípravky v podobě tablet, past nebo granulí proti vnitřním parazitům, které psovi jednoduše podáte jako pamlsek, můžete koupit u svého veterináře, většina z nich je také volně prodejná. 


Nejčastěji kladené otázky při výběru antiparazitik pro psy

Mohu psí antiparazitika použít na kočky? 

Nikoliv, složení antiparazitik pro kočky a psy se liší – antiparazitika pro psy mohou být pro kočky silně toxické a riskujete tak jejich otravu. Proto pro kočky pořiďte speciální antiparazitika pro kočky. 

Mohu antiparazitní obojek pro velkého psa rozstřihnout a použít na dva menší psy? 

Ne, to není možné. Obojek je určen pro psa dané váhové kategorie, užitím (ač pouze části) obojku pro menšího psa byste mu mohli vážně ublížit. 

Mohou antiparazitní přípravky vyvolat psům alergii? 

V některých případech ano, proto po aplikaci pozorně sledujte stav zvířete. V případě, že se začne drbat, zvracet nebo je malátné, antiparazitní přípravek odstraňte ze srsti a o dalším postupu se ihned poraďte s veterinářem.


Další zajímavé články

Jak odnaučit psa štěkat a udržet dobré sousedské vztahy

Štěkot je základní komunikace psa, obranná a ochranářská reakce a často i důvod, proč si psa pořizujeme ... celý článek

Jak vybrat granule pro psa

Pokud chcete, aby byl váš pes zdravý a dobře prospíval, je volba kvalitních granulí naprosto zásadní. ... celý článek

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák... celý článek