Jak odnaučit psa štěkat a udržet dobré sousedské vztahy
Štěkot je základní komunikace psa, obranná a ochranářská reakce a často i důvod, proč si psa pořizujeme. Ale čeho je moc toho je příliš a neúnavný štěkot psa v zavřeném bytě nebo v nočních hodinách na dvoře, obtěžuje nejen vás, ale i sousedy. Ukážeme vám několik metod, jak odnaučit psa štěkat. Začněte od štěněte, práce bude snadnější.
Štěkot jako psí komunikace
Teriér, špic, čivava, mops, německý ovčák i sheltie patří mezi plemena, u kterých můžete očekávat štěkotu více, než je zdrávo. Ve štěkání by mohli soutěžit i psi plemene VeTaj (Vesnické Tajemství), tedy voříšci. Už před pořízením psa tedy doporučujeme prostudovat povahové rysy jednotlivých plemen.
Štěkot je psí komunikace, psi štěkají, když mají radost, chtějí si hrát nebo když cítí nebezpečí. Pes ale může štěkat i v případě, kdy se nudí, je frustrovaný nebo na něj přenášíte vlastní nervozitu. Cílem protištěkacího výcviku proto nebude psa zbavit štěkání, ale naučit ho změnit dlouhý štěkot na krátké štěknutí v případě potřeby, které po zákazovém povelu okamžitě ustane.
Výcvik štěněte
Nejlepších výsledků dosáhnete, když se psem začnete pracovat okamžitě, jakmile si štěňátko přinesete domů. Je třeba pejska neustále chválit, když je potichu a přestat jej chválit, když začne štěkat. Nebojujte proti štěkotu křikem, pes by reagoval štěkotem.
Chvíle ticha odměňujte pamlsky. Pár dní intenzivního výcviku a štěně rychle přebírá vzorec chování, které mu přináší výhody.
Problémem může být i to, že zpočátku jste se psem dlouhé týdny, a najednou přijde zvrat a začnete chodit do práce. To se stává například po velkých prázdninách, kdy se pejskovi věnovaly děti, a ty jdou do školy, nebo po delší nemoci. Odloučení je třeba trénovat už od štěněte a zavést rutinní řád dne.
Jak odnaučit dospělého psa štěkat
Nejprve si musíte být jisti, na jaké podněty pes reaguje a kdy štěkot spouští.
- Je štěkot obranou reakcí?
- Je štěkot z nudy psa?
- Potřebuje pes společnost a štěkáním na sebe upozorňuje?
Pokud pes štěká, když se nudí a potřebuje pozornost pána, pak jsou řešením nejrůznější hry, dlouhé procházky a psí hračky. Různorodé hračky mohou psa zabavit i v době, kdy jste mimo domov. Nezapomeňte, že dostatečně fyzicky i psychicky vytížený pes je spokojeným psem. Pes, který štěká ve chvíli, kdy hlídá, potřebuje trpělivý výcvik a delší vedení.
Štěkot u dveří a na domovní zvonek
Pro tento výcvik musí pes znát povel „místo“ a „zůstaň“. Když se ozve zvonek, dejte povel „místo“. Pes musí zůstat na místě, dokud neotevřete a nepřivítáte příchozího. Už v tomto kroku by měl pes přestat štěkat (povelem mu jasně řeknete, co má dělat jiného). Jakmile pes přestane štěkat, pochvalte ho. Situaci můžete nacvičovat například se známými několikrát týdně, než pes pochopí, že za dveřmi nečíhá nebezpečí.
Štěkot psa na procházkách na kolemjdoucí
Vždy veďte psa na vodítku a určujte tempo chůze. Vodítko držte na kratší vzdálenost, ale volně. Klidně pokračujte v chůzi, pro psa je to signál, že štěkání nebylo nutné. Pamlskem odměňte psa, když jde klidně a bez štěkání.
→ Pokud pes během štěkotu začne tahat za vodítko, krátkým škubnutím ho přimějte držet správný směr. Tím mu dáte najevo, že se nic neděje a má pokračovat v chůzi
Dlouhé štěkání v bytě aneb jak se zbavit separační úzkosti u psa
Separační úzkost je u malých štěňat běžná. Nejprve učte psa na to, že bude pobývat sám a odcházejte jen na krátký čas. Postupně prodlužujte dobu. Pokud pes zůstává sám, je také třeba, aby měl přesně stanovený řád. Ve stejnou dobu krmení, ve stejnou dobu venčení i hraní.
Také dospělé psy trápí separační úzkost, pokud byli zvyklí na vaši přítomnost. V tomto případě je postup stejný, ale počítejte s tím, že nácvik bude trvat delší dobu. Psovi nezapomeňte dát k dispozici jeho oblíbené hračky a pomohou také interaktivní hračky, do kterých schováte pamlsky a pes je musí dostávat ven, čímž se zabaví, a vy nebudete muset řešit poničené vybavení bytu.
→ Pokud je pes po dobu vaší nepřítomnosti klidný (můžete se informovat například u sousedů), vždy ho po příchodu domů aktivně přivítejte a nezapomeňte na pamlsek.
Hlídací pes
Štěkání jako upozornění na nebezpečí nelze psa odnaučit úplně. Jakmile začne pes štěkat, odveďte ho na místo. Sami běžte ke dveřím nebo k brance. Klidně se vracejte k psovi s výrazem, že žádné nebezpečí nehrozí.
→ Rychlé ukončení štěkání můžete podpořit pamlskem v dlani. Přes zavřenou dlaň začne pes čmuchat pamlsek a štěkot přestane. Opakujte zákazový povel. Držte dostatečnou prodlevu mezi štěkáním a pamlskem, aby odměna nebyla za štěkání, ale za splnění povelu.
Protištěkací obojek, funguje?
Oblíbenou metodou mnoha pejskařů jsou protištěkací obojky. Ty mohou fungovat na bázi vibrací, zvuku a malých elektrických impulsů. Mají za cíl nejprve upozornit psa na nežádoucí chování (zvuk, vibrace), a pokud neustane, způsobit mu nepříjemný pocit v oblasti hlasivek (impuls). Některé tyto obojky mají senzor, který funguje na bázi stažení hlasivek. Tedy obojek se spustí automaticky, když pes začne štěkat.
Protištěkací i jiné výcvikové obojky jsou až poslední možností v celém výcviku a doporučujeme je jen zkušeným cvičitelům, kteří přesně vědí, jak s nimi pracovat. V rukách laika by se mohly stát naopak podnětem k nesprávnému jednání psa na základě špatného vyhodnocení situace.
Další tipy proti štěkání psů
Pes musí mít během dne dostatek zábavy.
Pes cítí nejistotu pána a začíná jej bránit, nepřenášejte nervozitu na psa.
Na váš křik bude pes reagovat štěkotem.
Zvýšené štěkání může být způsobeno bolestí psa v důsledku onemocnění nebo zranění.
Jakmile nejste se psem, nechávejte mu některý starší kus vašeho oblečení.
Pokud pes zůstává dlouhé hodiny v bytě sám, zajistěte mu venčící službu.
Další zajímavé články:
Jak vybrat granule pro psa
Pokud chcete, aby byl váš pes zdravý a dobře prospíval, je volba kvalitních granulí naprosto zásadní. ... celý článek
Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví
Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák... celý článek
Jak vybrat strojek na stříhání psů
Chcete vědět, jak se váš psí parťák cítí, kdy je v pohodě, v napětí nebo ve stresu? Naučíme vás psí řeči... celý článek