10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak svépomocí odstranit poruchu myčky

Nepracuje vaše myčka nádobí, jak by měla? Nezoufejte, nejčastější poruchy myček zvládnete odstranit i sami, není třeba hned volat opraváře. Ať už řešíte špatně vysušené nádobí nebo ucpaný odtok vody, projděte si naše tipy, jak lze tyto poruchy obvykle odstranit, a pusťte se bez obav do práce!

Základem je manuál, kde se dočtete potřebné informace

Manuál od myčky si po jejím zakoupení pečlivě uschovejte. Nejen, že nabízí přehled a vysvětlivky k jednotlivým programům, najdete v něm také přehled nejčastějších závad a možná řešení. Myčka signalizuje poruchu běžně pomocí chybového kódu, který lze v manuálu dohledat. Může se stát, že jste manuál ztratili, v tom případě jej můžete zkusit vyhledat na internetu v PDF verzi – hledejte dle konkrétního modelu myčky, který máte doma.

Jak svépomocí odstranit poruchu myčky

Nezapomínejte na prevenci, vyplatí se vám to!

Za poruchou myčky často stojí nesprávná péče ze strany uživatele. Jaké zásady byste měli dodržovat, abyste poruchám, pokud možno, předešli a myčka vydržela ve skvělé kondici po dlouhá léta?

  • Do myčky nevkládejte nádobí s většími kousky zbylého jídla.
  • Jednou za čas aktivujte program čištění bez nádobí se speciálními čističi myčky.
  • Používejte kvalitní čisticí prostředky do myčky, nikdy nepoužívejte běžné prostředky na nádobí.
  • Pokud myčku zapínáte jednou za několik dní, využívejte průběžně funkce rychlého oplachu.

Nejběžnější poruchy myček a možná řešení

Myčka nevypouští nebo nenapouští vodu – na vině je ucpaný odtok

Jestliže myčka nechce napouštět nebo naopak vypouštět vodu, pravděpodobně je na vině ucpaná hadice. Nejdříve uzavřete přívod vody a vypněte myčku, poté hadice demontujte a důkladně propláchněte – můžete je zkusit pročistit také kusem drátu, který hadicí protáhnete.

Přívodní hadici vyčistíte snáz, kvůli té odtokové musíte odejmout boční nebo zadní kryt myčky. Konkrétní postup se dočtete v návodu ke svému zařízení.

Pokud máte problém s přítokem vody, zkontrolujte mimo jiné, zda je otevřený, voda má dostatečný tlak a hadice není nikde skřípnutá.

Pravidelně čistěte odpadní filtr, předejdete tak komplikacím s odtokem vody

Odpadní filtr na dně myčky byste měli čistit alespoň jednou týdně, má za úkol zachytit největší nečistoty. Díky pravidelné údržbě se vyhnete postupnému zanesení odpadní hadice. Filtr stačí jednoduše vytáhnout otočením, odstranit větší nečistoty, důkladně propláchnout pod proudem vody a vložit zpět.

Myčku nelze spustit – problémem může být vadné připojení nebo pojistka

Pokud se myčka nechce spustit vůbec, měli byste nejdříve zkontrolovat, zda do ní jde proud – je možné, že došlo k vyhození jističe nebo je pojistka v myčce přepálená – můžete ji zkontrolovat, případně vyměnit.

Na vině může být také přítomnost vody, která se z nějakého důvodu nevypustila. Obvykle pomůže restart myčky, zbytková voda se automaticky odčerpá. Pokud se tak nestane, může být příčinou ucpaný odpadní filtr nebo čerpadlo, které je třeba vyčistit dle pokynů výše. Pokud ani to nepomůže, vodu budete muset odčerpat ručně.

Nefunguje ohřev vody u myčky – zkontrolujte topné těleso

Po skončení programu jste otevřeli myčku, ale nádobí a kuchyňské hrnce jsou stále špinavé? Vypadá to, že nefunguje ohřev vody. Pokud máte elektrikářské zkušenosti a myčka už není v záruce, můžete zkusit vyměnit relé nebo topné těleso, které lze obvykle dokoupit zvlášť. Pokud si na tuhle práci netroufáte, nezbývá než zavolat opraváře.

Z myčky vytéká voda – může být poškozeno čidlo hladiny vody nebo těsnění

Pokud z myčky začne vytékat voda, okamžitě ji zastavte a vodu odčerpejte. Nejčastěji je příčinou ucpaný odpad, porušené těsnění na dvířkách nebo poškozený snímač, který má na starost hlídat hladinu vody. Dle potřeby zkuste vyměnit těsnění a uvidíte, zda bude problém vyřešen. Případnou výměnu čidla přenechte raději odborníkovi.

Info: Většina moderních myček disponuje funkcí AquaStop, která v případě úniku vody okamžitě zastaví přívod vody. Díky tomu se můžete vyhnout nepříjemnému vytopení bytu v případě, že dojde k poruše myčky v průběhu vaší nepřítomnosti.

Další zajímavé články

Jak zapojit myčku?

Nepracuje vaše myčka nádobí, jak by měla? Nezoufejte, nejčastější poruchy myček... celý článek

Jak na zavařování v myčce?

Už vás nebaví zdlouhavé zavařování zeleniny a ovoce? Zkuste změnu! Myčka totiž nemusí sloužit jenom k mytí nádobí... celý článek

Jak vybrat mycí prostředky do myčky

Přípravek na mytí můžete pořídit ve formě kombinovaných tablet, tekutého gelu nebo sypkého prášku. Koupit si můžete i tablety... celý článek