Jak připravit auto na zimu? Výměna pneumatik nestačí!
Zimní měsíce přinášejí náročné podmínky nejen na provoz vozidla, ale i jeho stav. Aby bylo auto perfektně připravené na nevlídné počasí, nánosy soli a mrazy, nestačí pouze vyměnit letní pneumatiky za zimní. Úkonů, které je třeba pro bezpečnou a bezproblémovou jízdu provést, je mnohem více. Pojďte se proto podívat, jak připravit vůz na zimu tak, aby vás nenechal takzvaně „ve štychu“ a na jaře vás negativně nepřekvapil korozí.
Výměnou pneumatik to začíná
Základem bezpečné jízdy na sněhu, náledí i rozbředlých silnicích jsou již zmíněné pneumatiky. Zde platí zásadní pravidlo: nikdy nepodceňujte kvalitu a nešetřete na nich. Jsou to totiž právě ony, které mají hlavní podíl na tom, že dorazíte bezpečně do cíle. Navíc je používání zimních pneumatik regulováno zákonem – zimní pneumatiky pro osobní auta jsou povinné na všech čtyřech kolech, a to od 1. listopadu do 31. března.
Povinnost jejich používání je však i mimo tento časový rámec, pokud na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza, nebo lze předpokládat, že se sníh, led či námraza na vozovce objeví.
- Pokud máte zimní pneumatiky z minulé sezóny, zkontrolujte jejich stav a hloubku dezénu – ta nesmí být menší než 4 mm.
- Jestliže pořizujete nové pneumatiky, doporučujeme vám poradit se v autorizovaném servisu, nebo si pročíst nezávislé testy a recenze na internetu.
- Pneumatiky vybírejte podle toho, kde je budete nejčastěji používat – například do horských oblastí vybírejte takové, které mají nejlepší vlastnosti na sněhu, jezdíte-li pouze po městě, mnohdy postačí celoroční pneumatiky, díky kterým vám odpadne nutnost přezouvání.
- Na přezutí zimních kol se objednejte do pneuservisu s dostatečným časovým předstihem. Budete-li si měnit pneumatiky sami, provádějte výměnu na bezpečném místě a používejte kvalitní příslušenství. Neobejdete se bez zvedáku neboli heveru, šroubováku na kola či pneuměřiče, pomocí kterého po výměně zkontrolujete správný tlak v pneumatikách.
Ochraňte karoserii před nepřízní počasí
Nezáleží na tom, zda máte nový nebo ojetý vůz – zima dokáže potrápit lak a nadělat paseku na obou z nich. Sůl, nečistoty i nejrůznější chemikálie se rychle usazují na povrchu vozidla a „zažírají“ se do nechráněných míst, kde mohou způsobovat výrazná poškození a korozi. Před začátkem náročného zimního období byste se proto měli zaměřit na antikorozní ochranu karoserie. V dnešní době již existuje celá řada přípravků, které vám s předzimní péčí pomohou, stačí vsadit na kvalitní autokosmetiku, případně si nechat auto ošetřit u specializovaných firem.
- Auto nejprve důkladně umyjte – doporučujeme věnovat mu spíše ruční péči, kdy pomocí nejrůznějších pomůcek na mytí auta očistíte i hůře dostupná místa, která automyčka neumyje.
- Karoserii vozidla po umytí a vysušení důkladně ošetřete voskem – použijte kvalitní vosk od renomovaných prodejců a aplikátory vosku, kterými se vám bude vosk snadněji a přesněji nanášet. Po jeho nanesení bude auto chráněno vůči chemikáliím a agresivním nečistotám.
- Pokud máte na karoserii hlubší rýhy či odřeniny, zajeďte do vašeho servisu a nechte je před zimou vyspravit. Zabráníte tak prohlubování a šíření koroze.
Zabraňte poškození kol
V důsledku soli a dalších nečistot v průběhu zimy netrpí jen karoserie, ale i hliníková kola. Ta jsou v nejintenzivnějším kontaktu s vozovkou a právě sůl v kombinaci s nečistotami a brzdovým prachem je může nenávratně poškodit. I ona tedy potřebují ochranu laku. Vosk na karoserii zde však z důvodu vyšší teploty nepomůže. Je proto třeba zvolit přípravky určené výhradně na ochranu kol, a to buď sealanty nebo keramickou ochranu.
- Sealanty se snadno aplikují (stačí nanést na kola a vyleštit mikrovláknovou utěrkou), jsou odolné vůči soli a chemikáliím, ale jejich životnost na kolech je poměrně krátká, vydrží maximálně 4 měsíce.
- Keramická ochrana vyžaduje důkladnější přípravu povrchu a náročnější aplikaci, ale poskytne vám ochranu kol až na dva roky. Navíc je ochrání nejen před nečistotami, solí a chemikáliemi, ale zabraňuje také usazování brzdového prachu, oxidaci i drobným škrábancům.
Při nanášení sealantů i keramické ochrany platí, stejně jako u karoserie, že je třeba, aby byla kola opravdu důkladně čistá. Věnujte proto jejich umytí důkladnou péči a použijte odpovídající autochemii, která vám pomůže s rozpuštěním i těžkých usazenin. Ideálním řešením je vsadit na speciální čističe na kola a pneu.
Zkontrolujte stav baterie
V zimě se často stává, že řada lidí při nízkých teplotách své auto nenastartuje. Proto je ještě před příchodem mrazů potřeba zkontrolovat stav akumulátoru. Kromě vizuální kontroly, zda nejsou zoxidované či poškozené kabely a konektory, je třeba prověřit stav nabití. Ten můžete nechat přezkoušet buď zátěžovým testem v autoservisu, nebo jej můžete zkontrolovat sami pomocí voltmetru.
Test pomocí voltmetru je třeba provádět poté, co auto minimálně 12 hodin stálo bez nastartování motoru. Voltmetr pak jednoduše připojíte na svorky akumulátoru a změříte napětí.
- Pokud se hodnota napětí pohybuje v rozmezí od 12,58 V do 12,66 V (u bezúdržbových baterií mezi 12,7 až 12,8 V), je autobaterie v pořádku.
- Hodnota mezi 11,5 V až 12,5 V signalizuje vybitou baterii, která potřebuje co nejdříve nabít. Neprodleně proto baterii připojte k nabíječce.
- Hodnota pod 11,5 V už značí silně vybitou či zničenou autobaterii (čím nižší hodnota, tím větší poškození) a značí potřebu zakoupení nové.
Pro všechny případy doporučujeme vozit v zimě v autě startovací kabely, s jejichž pomocí budete schopni uvést vybitou baterii znovu do provozu (pokud již není zcela zničená). Řešením mohou být i speciální startovací stanice, které fungují jako pojízdná autonabíječka s funkcí startování motoru. Jejich pořizovací cena je však v porovnání se startovacími kabely značně vyšší.
Vyčistěte klimatizaci
Dalším nezbytným krokem, který byste před zimní údržbou vozidla neměli opomenout, je vyčištění klimatizace. Tuto činnost svěřte odborníkům v autoservisech. Vyčištění klimatizace zabrání nejen zápachu při vytápění interiéru či odmlžování čelního skla, ale odstraní i bakterie, mikroby, plísně a další kontaminanty, které se v ní od posledního čištění usadily, a které byste v případě nevyčištění vdechovali.
Zkontrolujte a doplňte provozní kapaliny
Provozní kapaliny jsou životně důležité pro správnou funkci vozidla – kontrola jejich stavu je proto důležitá celoročně, před zimou to však platí dvojnásob.
- Důležitou funkci hraje chladicí kapalina, která musí vyhovovat zimním podmínkám. Obzvláště tehdy, doléváte-li přes rok do chladiče vodu, dochází k ředění chladicí kapaliny a v silných mrazech by mohla zamrznout a poničit motor. Zkontrolujte proto chladicí kapalinu pomocí hustoměru (nebo se obraťte na váš servis). Není-li kvalitní, vyměňte ji za novou nemrznoucí směs do chladičů, která odolává teplotám minimálně do -20 °C, ideálně do -30 °C. Mějte také na paměti, že chladicí kapalina by se měla kompletně vyměnit minimálně jednou za tři až pět let.
- Vyměnit je třeba také směs do ostřikovačů – letní směs vyměňte za nemrznoucí, která vám umožní ostřikování čelního skla i v mrazivých dnech. Důležité však je zohlednit kvalitu – nedoporučujeme kupovat nejlevnější nemrznoucí směsi do ostřikovačů, které se prodávají v různých marketech. Ty často obsahují vysoké procento methanolu, a jsou tak velmi agresivní – i za jednu zimu dokážou poškodit stěrače, plastové rámečky světel či gumové obložení skel. Vždy proto volte kvalitní nemrznoucí směsi, které jsou sice o něco dražší, ušetří vám ale nemalé výdaje v budoucnu.
- Při nízkých teplotách je náročné také startování motoru. Jestliže vás tedy v dohledné době čeká výměna motorového oleje, nečekejte na zimu a raději jej nechte vyměnit zavčasu. Přispějete tak k prodloužení životnosti pohonné jednotky a usnadníte si i startování.
Rozšiřte výbavu o další pomocníky
Na závěr se ještě pojďme podívat na doporučené vybavení, kterým byste měli obohatit vaši povinnou výbavu ve vozidle. Na vašich zimních cestách se vám totiž mohou opravdu hodit:
- Bez čeho se v mrazivých dnech rozhodně neobejdete, je škrabka na led.
- Máte-li auto zaparkované venku a nechce se vám každé ráno škrabat sklo, použijte vnější kryt čelního skla, který zabrání namrzání.
- V autě by rozhodně neměl chybět smetáček, kterým ometete nánosy sněhu (za vyjetí s čepicí sněhu na střeše vám hrozí pokuta!).
- Žijete-li v oblastech, kde hojně sněží, nebo se chystáte na hory, rozhodně by vám v autě neměla chybět ani menší lopata.
- V kapse či kabelce pak noste rozmrazovací sprej na zámky a dveře.
- V autě si můžete ponechat sprej na odmrazení skel a stěračů, který vám usnadní práci s odmrazováním a umožní rychlejší výhled.
- Obzvláště ve vyšších oblastech je vhodné dát do kufru sněhové řetězy pro případ nouze.
- Chybět by nemělo ani tažné lano pro případ, že na náledí sjedete mimo silnici.
- A pro případ, že byste někde uvízli delší dobu, doporučujeme mít v autě deku nebo spacák.
Další zajímavé články
Jak vybrat střešní box
Chystáte se na hory nebo na letní dovolenou a nevíte, jak do auta naskládat všechna zavazadla? Řešíte i při běžném provozu nedostatek úložného prostoru... celý článek
Jak vybrat správnou autožárovku
Prasklou autožárovku na automobilu je třeba kvůli bezpečnosti při jízdě vyměnit co nejdříve. Pokud jste zruční... celý článek
Mazací plány usnadní výběr vhodných maziv pro váš vůz
Potřebujete doplnit či vyměnit motorový olej nebo jiné mazivo, a nejste si jistí, který typ... celý článek