Jak vybrat střešní box
Chystáte se na hory nebo na letní dovolenou a nevíte, jak do auta naskládat všechna zavazadla? Řešíte i při běžném provozu nedostatek úložného prostoru v kufru vašeho vozidla? Pořiďte si praktický střešní box, který skladovací prostor ve vozidle výrazně rozšíří. Střešní boxy, známé také jako rakve nebo autoboxy, hravě pojmou cestovní kufry, kočárky, skládací koloběžky, nebo zimní vybavení na snowboard či lyže.
Co si ujasnit před nákupem střešního boxu na auto?
Předtím, než se ponoříte do rozmanité nabídky střešních boxů, doporučujeme sepsat si požadavky, které máte a schopnosti, které od autoboxu očekáváte. Můžete si položit několik základních otázek, které výběr výrazně usnadní a urychlí.
- Co budete nejčastěji převážet? Dle rozměrů zavazadel můžete vybírat tvar střešního boxu. Pro lyže, snowboard, surf a další sportovní vybavení se obvykle hodí podlouhlé boxy, do kterých i rozměrnější potřeby snadno uložíte. Jestliže budete převážet především kočárek nebo skládací kolo, oceníte spíše kratší, ale širší autobox.
- Jakou nosnost vaše vybavení vyžadujete? Střešní boxy se liší nosností, proto nejdříve alespoň orientačně sečtěte hmotnost vybavení, které chcete převážet, ať si uděláte základní představu.
- Jaký systém uchycení boxu bude pro váš vůz nejvhodnější? Boxy se obvykle fixují k příčníkům, jež jsou kotveny na hagusech vozu. Zkontrolujte tedy, zda je váš vůz hagusy vybaven a s jakými příčníky je kompatibilní.
Objem a rozměr autoboxu
Tento parametr je naprosto zásadní, proto byste před koupí boxu měli dobře zvážit, jaké množství zavazadel budete na střeše automobilu převážet. Střešní boxy dosahují objemu cca 200 – 650 litrů. Nejvyhledávanější jsou boxy o objemu asi 500 litrů, které pohodlně přepraví vybavení pro čtyřčlennou rodinu.
Zaměřte se také na rozměry autoboxů – primárně můžete vybírat ze dvou variant:
S délkou až 230 cm a šířkou cca 70 cm, jsou ideální pro převoz lyží, snowboardu, paddleboardu a podobně.
Využijete v případě, že nejčastěji budete převážet cestovní kufry, kočárek nebo např. skládací elektrokolo.
Pozor na maximální nosnost střešního boxu
Je třeba dbát na to, abyste střešní boxy nepřetěžovali. Mohli byste tak během jízdy ohrozit sebe i ostatní účastníky provozu. Většina autoboxů je dimenzována pro maximální nosnost 40 – 70 kg.
Pokud vybíráte střešní box s možností většího zatížení, zkontrolujte před koupí také maximální nosnost střechy automobilu (tento údaj j uveden ve velkém technickém průkazu od vozidla), příčníků i hagusů – tu nesmíte překročit.
Zadní nebo boční otevírání střešního boxu – kterému dát přednost?
U rakví na auto se můžete setkat se dvěma způsoby otevírání:
- Střešní box se zadním otevíráním – dvířka jsou umístěna v zadní části boxu. Tyto modely jsou méně časté, jejich výhodou je přístup do boxu ze tří stran.
- Střešní box s bočním otevíráním – nabízí pohodlný přístup z boku auta, pohodlně do něj uložíte kočárek, sportovní vybavení nebo cestovní zavazadla. Otevírání může být na jedné nebo obou stranách.
Střešní box s oboustranným otevíráním bývá nejkomfortnější
Drtivá většina moderních autoboxů nabízí možnost oboustranného otevírání. Díky tomu budete mít pohodlný přístup k obsahu boxu za všech okolností, není třeba myslet na to, jak parkovat apod.
→ Autoboxy mohou mít pístové nebo mechanické vzpěry, které zajistí pohodlné nakládání a vykládání obsahu boxu. Zatímco pístové vzpěry jsou pohodlnější, avšak v mrazech mohou mít problémy s fixací, mechanické vzpěry drží za každých okolností.
Materiály střešních boxů
Dalším měřítkem při výběru střešního boxu na auto je použitý materiál, který má vliv na životnost, odolnost i hmotnost autoboxu. Od něj se z velké míry i pořizovací cena střešní rakve, proto se nejdříve zamyslete, kolik peněz chcete investovat.
→ Většina střešních boxů je vyrobena z tvrzeného plastu, k nejkvalitnějším materiálům patří ABS plast, který je často posilněn kovovými výztuhami. Takové boxy dosahují největší pevnosti a dlouhé životnosti, obvykle však bohužel také vyšší hmotnosti.
Jak upevnit střešní box
Boxy se instalují na příčníky (pokud je nemáte, je třeba je dokoupit), které se fixují na hagusy – podélné nosníky, kterými je většina automobilů vybavena již z výroby.
Střešní boxy můžete k příčníkům nejčastěji připevnit pomocí těchto upínacích systémů:
- U-profil – autoboxy se fixují skrze dno k příčníkům, jedná se o méně komfortní, avšak velmi bezpečný způsob uchycení.
- T-profil – pokud jsou vaše příčníky opatřeny T-drážkou, můžete využít T-adaptérů, které do drážky nasadíte a zafixujete. Jejich výhodou je variabilita využití, můžete je využít například také k fixaci střešního nosiče kol.
- Rychloupínací systém – nejjednodušší a nejrychlejší systém fixace autoboxu, jednoduše jej zasunete do drážek v příčnících.
Příslušenství a doplňky ke střešním boxům
Držák lyží
Lze vložit přímo do autoboxu, budete tak mít jistotu, že lyže zůstanou v průběhu jízdy na svém místě a nehrozí jejich poškození.
Centrální zamykání
Každý kvalitní střešní box nabízí možnost centrálního zamykání – v boxu je instalováno více zámků (ne pouze jeden, jako je tomu obvykle u nejlevnějších variant), které se zamykají a odemykají zároveň, výrazně snižují riziko vykradení nebo otevření boxu během jízdy.
Ochranný obal
Využijete při uskladnění střešního boxu, chrání jej před poškrábáním a prachem.
Stojan na uskladnění
V podobě držáku nebo zvedáku, které slouží k praktickému uskladnění boxu podél zdi nebo na stropě tak, aby zabíral co nejméně místa v dílně nebo garáži.
Nejčastěji kladené otázky při výběru střešního boxu
Jak upevnit střešní box na auto?
Nejdříve na podélné příčníky automobilu (hagusy) připevněte kolmo nosné příčníky. Na ty poté instalujte střešní box za pomoci popruhů a upínačů a to tak, aby se nacházel přibližně uprostřed střechy v rovnoběžné pozici.
Jak správně naložit střešní box?
Platí, že většina hmotnosti zavazadel (asi 60 %) by se měla nacházet uprostřed autoboxu, snažte se také rozmístit náklad obsahově rovnoměrně tak, aby byl dobře zafixovaný a během jízdy se nepohyboval – můžete si pomoci gumovými stahováky nebo ráčnami.
O kolik zvýší střešní box na autě průměrnou spotřebu?
Vzhledem k většímu odporu vzduchu při jízdě a celkové vyšší hmotnosti auta počítejte také se zvýšením průměrné spotřeby přibližně o 10 – 25 %. Snížit ji můžete koupí střešního boxu s aerodynamickým tvarováním. Tyto modely jsou při jízdě také obvykle méně hlučné než klasické autoboxy.
Další zajímavé články
Jak vybrat správnou autožárovku
Prasklou autožárovku na automobilu je třeba kvůli bezpečnosti při jízdě vyměnit co nejdříve. Pokud jste zruční... celý článek
Jak vybrat autonabíječku
Asi většině z nás se už někdy stalo, že se nám nepodařilo automobil po ránu nastartovat. Obvykle je na vině... celý článek
Jak vybrat autobaterii
Autobaterie asistuje při každém startu automobilu a pohání jeho elektronickou výbavu, proto patří... celý článek