10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak odvápnit kávovar

Pokud jako milovníci kávy používáte kávovar takřka každodenně, je jeho pravidelné odvápnění nutností. Jestliže máte v domácnosti tvrdší vodu, vodní kámen se postupně usazuje v tryskách, nádobě na vodu i v dalším vnitřním ústrojí kávovaru, zhoršuje jeho funkčnost a v horším případě jej může i nenávratně poškodit. My vám poradíme, jak často a jakým způsobem kávovar jednoduše a efektivně odvápnit a dostat jej zpět do formy!

Jak odvápnit kávovar

Co může způsobit vodní kámen v kávovaru?

V případě, že nebude kávovar delší dobu odvápněn, může dojít k jeho poškození. Mimo to vodní kámen zatěžuje vnější i vnitřní ústrojí kávovaru.

Pokud se na topných spirálách usadí vodní kámen, zvýší se náklady na provoz a prodlouží doba ohřevu vody.

Vodní kámen může nepříznivě ovlivnit chuť kávy.

Mohou se zanést trysky kávovaru i vnitřní ústrojí, což znemožní plynulý průchod vody.

Vodní kámen tvoří optimální prostředí pro růst bakterií a dalších mikroorganismů.

Jak často odvápňovat kávovar? Záleží na četnosti užívání i tvrdosti vody!

Jak poznat, že je čas na odvápnění kávovaru? Často se přihlásí přístroj sám, to se obvykle děje u novějších modelů a vy tak nemusíte na pravidelné odvápňování myslet. Pokud však máte starší typ kávovaru, nezbude, než se řídit tvrdostí vody v domácnosti a četností užívání kávovaru. Čím je voda tvrdší, tím častěji je třeba provést odstranění vodního kamene.

Optimální tvrdost vody je cca 2 – 3 mmol na litr. Pokud je voda tvrdší a přístroj používáte každodenně, pravděpodobně vás čeká odvápnění kávovaru alespoň 1 × do měsíce. Při optimální tvrdosti vody je ideální odvápnit kávovar přibližně 1 × za čtvrt roku.


Info Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, dbejte na údržbu i u dalších domácích spotřebičů. Například vzniku vodního kamene v myčce nádobí předchází pravidelné užívání soli do myčky.

Čím odvápnit kávovar? Můžete použít chemii i prostředky z kuchyně!

K odvápnění kávovarů se běžně používají chemické prostředky stejné značky, jako je kávovar. Pokud je ale nemáte po ruce, vystačíte se ve většině případů s běžnými potravinářskými surovinami, které práci odvedou stejně dobře.

Odvápnění kávovaru za pomoci chemie je spolehlivé a snadné!

Chemické odvápňovače kávovarů lze zakoupit v podobě tekutiny nebo tablet, které se rozpouští ve vodě. Obvykle vám jedno balení chemického odvápňovače vystačí na několik použití. Samotný proces odvápnění není nic těžkého. Jak na to?

Tekutý odvápňovač smíchejte v nádobce na vodu dle daného poměru na konkrétním výrobku a nádobu vsuňte zpět do kávovaru. V případě, že máte tablety, nechte je rozpustit v teplé vodě a dále postupujte stejným způsobem.

Zapněte kávovar a polovinu obsahu nádobky nechte protéci všemi tryskami skrze celé ústrojí kávovaru.

Poté kávovar na přibližně 30 minut zastavte – díky tomu zůstane prostředek uvnitř kávovaru a může tak efektivně působit na vodní kámen.

Po uplynutí této doby kávovar opět zapněte a nechte odtéct veškerý zbytek tekutiny.

Nakonec kávovar alespoň jednou nebo dvakrát propláchněte čistou vodou a je hotovo!

Jak odvápnit kávovar

Kávovar můžete snadno odvápnit také pomocí octa nebo jedlé sody!

Chcete se vyhnout chemickým prostředkům a odvápnit kávovar za pomoci levných prostředků z domácnosti? Máme pro vás řešení! Pomůže jedlá soda nebo obyčejný ocet. Díky vysoké chemické kyselosti si s vodním kamenem, který je naopak chemicky zásaditý, snadno poradí! Jak v tomto případě postupovat?

Pokud chcete použít jedlou sodu, rozmíchejte jednu lžíci v 1 litru teplé vody. V případě, že chcete použít ocet, smíchejte 1 litr vody s přibližně 250 ml octa.

Připravenou tekutinu nalijte do zásobníku na vodu a dále je postup podobný jako při čištění chemickými prostředky.

Zapněte kávovar a vyčkejte, než proteče přibližně polovina obsahu zásobníku.

Nechte přístroj cca 30 minut odstát a poté jej opět zapněte, aby protekl zbytek kapaliny.

Nakonec 2 – 3 × propláchněte kávovar čistou vodou.

Jak odvápnit kávovar

Pozor si dejte při čištění espressa s tlakovým čerpadlem!

V případě, že máte doma espresso kávovar s tlakovým čerpadlem a dekalcifikátorem, praktikujte tento způsob odvápňování pouze v případě, že to doporučuje samotný výrobce. V některých případech by se totiž přístroj mohl poškodit.

Jak odvápnit kávovar

Nezapomínejte také na pravidelnou výměnu vodního filtru!

Některé kávovary jsou vybaveny vodním filtrem, který se nachází přímo v nádržce na vodu. Tyto filtry pomáhají změkčovat vodu, zachycují mechanické nečistoty a prodlužují tak životnost kávovaru. Obvykle by se měly měnit každé dva měsíce v případě, že kávovar používáte každodenně.


TIP: Také další drobné kuchyňské spotřebiče může vodní kámen výrazně potrápit. Například rychlovarné konvice mají tendenci se snadno zanášet. Vodní kámen z nich ale odstraníte stejně jednoduše, jako z kávovaru. Stačí je nechat povařit s roztokem vody a octa.

Nejčastěji kladené otázky při odvápnění kávovaru

Jak vzniká vodní kámen v kávovaru?

Vodní kámen tvoří z větší části uhličitan vápenatý, který se postupně uvolňuje z vody. Často se tak děje právě při změně teplot vody, která se v kávovaru ohřívá.

Jak poznat, jaké je tvrdost vody v domácnosti?

Tvrdost vody ve vaší domácnosti by měla být uvedena na webových stránkách vašeho dodavatele vody. Případně můžete využít testovacích pásků, které jsou volně k zakoupení a s nimiž změříte tvrdost vody během několika vteřin.

Jak odvápnit kávovar

Jak odvápnit kávovar DeLonghi?

Odvápnění kávovaru probíhá podobně jako u kávovarů jiných značek. Ideálně byste měli použít chemický odvápňovač De´Longhi, který je určen přímo pro kávovary téže značky a jeho použití je tak zcela bezpečné.