Jak natřít topení, aby bylo zase jako nové?
I zdánlivě nepoužívané věci podléhají opotřebení. Ne jinak je tomu i v případě radiátorů. Ať už bydlíte v domě či bytě, na několik let starém topení se pomalu začne projevovat působení času a jeho nátěr začne praskat, loupat se a mnohdy se začne objevovat rez. Naštěstí není v takovém případě nutné ihned měnit radiátory – plně postačí, když jim vrátíte původní vzhled vhodným nátěrem. Pojďme se tedy společně podívat na postup, jak natřít topení a dopřát vašemu bydlení vzhled působící novotou.
Radiátory jsou plnohodnotnou součástí našeho bydlení. Jsou poměrně výrazným prvkem, který, pokud vykazuje známky stáří, dokáže přitahovat nechtěné pohledy návštěv, ale působí rušivým dojmem i pro samotné obyvatele domu či bytu. Oprýskaný či zažloutlý lak nebo stopy rzi zvládnete s trochou šikovnosti opravit i svépomocí – stačí k tomu zvolit nejen správný postup, ale také vhodný typ barvy.
Vyberte správný postup
Než se pustíte do samotného natírání radiátorů, je třeba zvážit, jak velký zásah radiátory potřebují, a podle toho vybrat i barvu.
- Jsou radiátory jen zašedlé či zažloutlé? Pak bude stačit obnovit nátěr a vrátit topení pěkný vzhled.
- Odlupuje se původní nátěr radiátoru? Objevuje se na něm rez? V takovém případě bude třeba radiátor obrousit, natřít základovou barvou, a teprve pak ho natřít vrchní barvou.
Barva na topení, jak ji vybrat?
Na nátěr topení je třeba vybrat speciální a kvalitní barvu, která je určena přímo pro natírání radiátorů – tyto barvy totiž mají dobrou tepelnou odolnost, aby zvládly vyšší teploty během topné sezóny.
Tuto barvu využijete u silně poškozených radiátorů, které budete muset před natíráním obrousit, abyste je zbavili rzi a odlupujících se nánosů barev. Nejčastěji se používá vodou ředitelná základní barva, která má antikorozní vlastnosti a zároveň slouží jako podkladová vrstva pro další nátěr, jelikož zlepší jeho přilnavost.
Tento typ barvy využijete především tehdy, kdy je radiátor pouze takzvaně zašlý a nevykazuje žádné známky rzi – ty totiž nezvládne překrýt, a to ani tehdy, jsou-li na radiátoru pouze malé rezavé tečky. Její výhodou je to, že tolik nezapáchá, rychle schne a dobře se roztírá. Můžete ji použít také jako vrchní barvu na radiátor, který jste obrousili a nanesli na něj základní barvu.
Byť je tento typ barvy v porovnání s vodou ředitelnou barvou podstatně více zapáchající a značně pomaleji schne, jedná se o barvu, která je velmi kvalitní a zvládne překrýt i drobné stopy rzi. Navíc odolává vysokým teplotám, aniž by docházelo ke ztrátě lesku, ke žloutnutí či odlupování. Chcete-li tedy dodat svým radiátorům dlouhodobě vzhledný povrch, měla by být syntetická barva volbou číslo jedna.
Nepodceňte přípravu
Jakmile pořídíte vhodnou barvu, můžete se pustit do samotné přípravy topení před nátěrem. Ta by měla sestávat z následujících kroků:
- Před jakoukoliv činností umístěte na podlahu pod radiátor karton, fólii či jakoukoliv jinou podložku, která bude chránit koberec, lino či parkety před kapkami barvy či odpadem z broušení.
- Ochranný karton či fólii můžete umístit i na zeď za radiátor – to je obzvláště vhodné, pokud máte za radiátorem barevnou zeď.
- Sundejte z radiátoru veškeré příslušenství, jako jsou kryty na radiátor, zvlhčovače vzduchu a podobně.
- Je-li třeba z radiátoru odstranit rez a olupující se barvu, obruste jej pomocí brusného papíru na kov nebo drátěného kartáče. Důležité je odstranit všechny rezavé a nesoudržné části tak, aby se daná místa dále neodlupovala.
- Z radiátoru odstraňte veškeré nečistoty – to platí i tehdy, pokud jej neobrušujete! Ideálně pomocí vysavače odsajte veškerý prach a pavučiny, úzkou hubicí můžete případně vysát i prostor mezi žebry. Dále jej důkladně odmastěte – stačí použít teplou jarovou vodu a obyčejný hadřík či houbičku. Poté nechte zcela oschnout.
Než se pustíte do samotného natírání, pamatujte na to, že teplota v místnosti by měla být ideálně kolem 20 °C. V žádném případě nesmí klesnout pod 10 °C a vlhkost v místnosti by neměla překročit 75 %. Pokud nedodržíte tyto hodnoty, bude barva velmi špatně schnout.
Připravte si náčiní
Aby se vám topení dobře natíralo, zajistěte si dopředu následující pomůcky:
- Váleček – pomocí něj budete natírat větší plochy radiátoru. Měl by být dostatečně malý, abyste se s ním dostali i mezi žebra radiátoru. Kromě samotného válečku je vhodné pořídit si i další malířské příslušenství, jako je mřížka na otírání válečků.
- Plochý štětec – pomůže všude tam, kam se nevejdete s válečkem. Vhodným řešením je takzvaný zárohák, tedy zahnutý štětec, s kterým se vám bude lépe manipulovat v oblasti žebrování.
- Chcete-li si celý proces nátěru topení urychlit, můžete použít také stříkací pistoli. V takovém případě vám ale doporučujeme vyzkoušet si její fungování takzvaně na nečisto v místech, kde nedojde k zašpinění zdi či okolních předmětů.
Natíráme radiátor
Jakmile máte vše nachystané, můžete se pustit do samotného natírání topení. Postup je poměrně snadný:
- Otevřete nádobu s barvou a důkladně ji rozmíchejte. Máte-li velké balení, může se vám jako pomocník hodit míchač barev.
- Pokud jste radiátor brousili, naneste prvně základní barvu, kterou nechte důkladně zaschnout, než budete nanášet vodou ředitelný nebo syntetický nátěr.
- Na zcela suchý, vychladlý radiátor začněte pomocí válečku nebo štětce nanášet barvu – postupujte vždy od zadní části radiátoru k přední, tedy ode zdi směrem do místnosti. Pokud byste zvolili opačný postup, mohli byste si poškodit přední část nátěru při manipulaci štětcem v zadních částech.
- Natřete celý radiátor a nechte barvu důkladně zaschnout.
Související články
Jak renovovat starý nábytek
Dřevo má nejen kouzlo, ale i tu moc, být s námi po několik generací. Stačí mu jen trocha péče. Nábytek z masivu je nádherným kouskem a často je... celý článek
Jak správně lakovat dřevo? Trik je v důkladné přípravě!
Potřebujete ošetřit přírodní povrch dřeva, nebo obnovit starý nátěr? Zásadní je důkladná příprava povrchu, která zaručí dlouhodobě pěkný... celý článek