10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak na komáry v létě? Zbavte se jich účinnými metodami!

Komár. Malý, ale neskutečně otravný hmyz, který nám dokáže znepříjemnit pobyt v přírodě i spánek při otevřeném okně. A bohužel nezůstává jen u nervy drásajícího zvuku – ten je totiž většinou následován bolestivým štípnutím a svědivým otokem na kůži, který dokáže potrápit několik dní. Jak se těmto malým nezvaným hostům bránit? Řešení je naštěstí celá řada.

S komáry se nejčastěji setkáváme v blízkosti vody – ať už vodních ploch v přírodě, tak zdrojů vody na zahradě. Daří se jim také ve vlhkých lesích, lukách či celkově na místech s vyšší vlhkostí – voda je totiž místem, kam samičky kladou vajíčka. Jelikož nesnášejí přímé slunce, jsou nejaktivnější od večera až do východu slunce. Milují vůni oxidu uhličitého, který vydechujeme, proto si bez problémů najdou svou oběť i na velkou vzdálenost. Po útoku vpustí do místa vpichu slinu, jež obsahuje látku proti srážení krve, takže vám mohou bez problémů pít krev – a právě tato látka je také zdrojem následného svědění.

Jak na komáry v létě? Zbavte se jich účinnými metodami!
Věděli jste, že... …na světě existuje přibližně 3 000 druhů komárů a agresivní u všech z nich jsou pouze samičky? Samečci komárů se živí šťávou z rostlin, která jim k životu plně postačí. Samičky však z důvodu tvorby a kladení vajíček potřebují mnohem více energie, a tak potřebují více energie a bílkovin, které jim zajistí právě krev teplokrevných živočichů, tedy i lidí. Samečci komárů tedy za vaše svědivé, rudé štípance nemohou.

V přírodě pomůže repelent – vyrobit ho lze i doma!

Pokud se chystáte na procházku do přírody, jsou nejúčinnějším pomocníkem v boji s komáry přípravky proti hmyzu neboli takzvané repelenty. Ty před samotnou výpravou jednoduše nastříkáte přímo na pokožku nebo na oblečení. Složení repelentů komáry odpuzuje, a tak se vám vyhnou velkým obloukem.

Výhodou repelentů je to, že jsou prodávány v malých, poměrně dobře skladných a snadno přenosných baleních, která jednoduše umístíte do batohu nebo do kapsy, takže můžete aplikaci pravidelně opakovat i během pobytu v přírodě.

Nevýhodou repelentů je pak to, že mnohdy nebývá jejich vůně zrovna příjemná a u citlivých osob mohou dokonce způsobit alergické reakce. Proto je třeba vždy vybírat kvalitní repelenty, případně ty, které jsou na přírodní bázi.

Pro děti vždy volte dětské repelenty, které jsou šetrnější k jemné pokožce.

Pokud se vám vůně kupovaných repelentů neosvědčila, nebo raději volíte přírodní cestu, můžete si jednoduše vyrobit svůj vlastní repelent z bylinek. Zde je několik tipů, jak na to:

Hřebíčkový alkoholový sprej

Komáři nesnáší vůni hřebíčku, proto si připravte alkoholový nálev z něj.

  • V hmoždíři si nadrťte přibližně 20 g sušeného hřebíčku (přibližně 60 kusů), nasypte do uzavíratelné, ideálně zavařovací sklenice a zalijte 100 ml lékárenského lihu, případně jiného čirého, nearomatizovaného alkoholu (např. vodkou).
  • Nechte louhovat po dobu tří týdnů, každý den lehce protřepejte.
  • Po uplynutí této doby tekutinu přeceďte přes plátýnko a nalijte do lahvičky s rozprašovačem.
  • Při pobytu v přírodě aplikujte přímo na pokožku – ideálně každé dvě hodiny.
Tip, jak neplýtvat: Vymacerované kousky hřebíčku, které vám zbyly po výrobě repelentu, můžete dát na talířek a umístit na okno – poslouží jako domácí odpuzovač komárů.

Bylinkový macerát

Pěstujete-li si na zahradě vlastní bylinky, natrhejte si lístky meduňky, máty, šalvěje a bazalky – od každé stejné množství v celkové gramáži asi 250 gramů.

  • Bylinky natrhejte na menší kousky a dejte do hrnce.
  • Zalijte litrem vroucí vody a nechte pod pokličkou zhruba hodinu macerovat.
  • Poté odkryjte, nechte vychladnout a sceďte přes cedník nebo plátýnko.
  • Do vychladlého přecezeného macerátu přidejte dvě až tři lžíce octu (může být i jablečný ocet), promíchejte a přelijte do lahviček s rozprašovačem.
  • Aplikujte dle potřeby přímo na tělo, aplikaci opakujte každé dvě hodiny.
  • Repelent je třeba skladovat v lednici, výdrž má max. 14 dní.

Olejový repelent

K výrobě repelentu proti komárům můžete použít i esenciální oleje. Skvělou variantou je levandulový olej, ale stejným způsobem poslouží i hřebíčkový, rozmarýnový či citrusový.

  • Jako základový olej si připravte mandlový olej.
  • Nalijte 50 ml mandlového oleje do vhodné lahvičky a přidejte 25 kapek levandulového esenciálního oleje.
  • Důkladně promíchejte a dle potřeby natírejte na místa, kde nejvíce pulzuje krev (zápěstí, oblast za ušima atd.).
Tip na olejový repelent z bylin: Olejový macerát si můžete vyrobit i ze sušených bylin (hřebíček, rozmarýn, levandule, meduňka, máta či sušená, chemicky neošetřená kůra citrusů).
Hrst sušené byliny dejte do sklenice s uzavíratelným víkem, zalijte dostatečným množstvím oleje (aby byla bylina zcela ponořena) a nechte 4 týdny macerovat. Každý den protřepejte.
Po měsíci sceďte přes plátno a používejte stejně jako olejový repelent s esenciálními oleji.
POZOR! Pokud byste chtěli připravovat olejový macerát z čerstvých bylin, je třeba nechat je zavadnout – čerstvé rostliny totiž obsahují velké množství vody a mohly by začít v oleji plesnivět.

Repelentní náramek proti komárům

Speciálním typem repelentů jsou náramky proti komárům, které jsou napuštěny extrakty z bylin a fungují na podobné bázi jako repelenty ve spreji. Jejich výhodou je to, že je snadno navléknete na ruku, nemusíte tedy opakovat aplikaci během procházky. Nevýhodou pak je to, že jejich funkčnost je maximálně po dobu 10 dní, takže pak musíte zakoupit nový.

Praktická rada pro majitele domácích mazlíčků

Náramky proti komárům fungují, mimo jiné, na stejné bázi jako antiparazitní obojky pro psy. Pokud tedy vyrážíte do přírody i s vašimi domácími mazlíčky, můžete jim dopřát ochranu nejen proti komárům, ale i klíšťatům právě pomocí těchto obojků.

S ochranou na zahradě či terase pomohou (nejen) lampy

Posezení na zahradě či terase dokážou komáři značně znepříjemnit, a to zejména tehdy, máte-li tam jezírko, bazén, nebo například nepřikrytou nádrž na vodu. Tyto vodní plochy jsou totiž dokonalou líhní komárů. Aby vás poletující komáři nechali na pokoji, můžete použít následující pomocníky:

  • Na zahradní nábytek umístěte aromalampu, do které nalijete trochu vody a nakapete několik kapek esenciálního olej z levandule, eukalyptu, rozmarýnu či citrusů. Jakmile zapálená svíčka začne vodu s olejem zahřívat, začnou se do vzduchu uvolňovat aromatické vůně, které komáry odpudí.
Tip na přírodní aroma: Podobného účinku jako s aromalampou dosáhnete, pokud si v blízkosti vašeho posezení vysázíte aromatické rostliny, které odpuzují hmyz. Do záhonů, květináčů či truhlíků můžete vysázet levanduli, rozmarýn, mátu, citronovou trávu, afrikány nebo třeba karafiáty.
  • O romantickou atmosféru a zároveň účinnou ochranu se postarají bambusové louče s repelentním olejem, speciální vonné svíčky proti komárům či solární lampy.
  • Skvělým pomocníkem v boji proti komárům jsou elektrické lampy. Ty vyzařují světlo, které naláká komáry. Ti vletí pod kovovou síťku, která je pod napětím a usmrtí je. Výhodou těchto elektrických lapačů hmyzu je to, že nevydávají žádný zvuk ani neuvolňují žádné aroma, takže vás ničím neomezují. Je však potřeba zapojit je ke zdroji energie, kterým může mnohdy být i napájení pomocí USB kabelu.
  • Dalším účinným prostředkem, jak odpudit komáry, jsou ultrazvukové odpuzovače. Ty vydávají zvuky o vysokých frekvencích, které komáři nesnášejí, a proto se jim budou obloukem vyhýbat. Výhodou je, že tyto vysokofrekvenční zvuky nejsou slyšitelné lidskému uchu, takže vás nebudou rušit ani při relaxaci. Další jejich výhodou je to, že zdroj energie využívají z baterií, takže je můžete používat i na místech, kde není k dispozici elektrická zásuvka.
  • Pokud však elektrickou zásuvku na balkoně, terase či zahradě máte, vyzkoušejte odpuzovače do zásuvky – byť se nejčastěji používají v interiéru, umístíte-li jej ve venkovním prostoru v blízkosti místa, kde sedíte či ležíte, poskytnou vám taktéž účinnou ochranu.
Tip, jak se zbavit komárů ve vodních plochách! Pokud máte na zahradě sud s vodou, doporučujeme vám zavřít jej víkem, aby nemohly vylíhnuté larvy vylétat ven. Jestliže není uzavření sudu či nádrže z nějakého důvodu možné, nalijte na hladinu vody malé množství rostlinného oleje – tak, aby vytvořil po celé ploše mastnou vrstvu. Ta znemožní larvám komárů dýchat a způsobí jejich uhynutí. Olej pak můžete bez problémů z hladiny odstranit. S larvami v jezírku zase pomohou ryby, které se jimi živí, případně je můžete, stejně jako z bazénu, vylovit pomocí husté síťky.

Doma pomůže síťka do okna i vůně

Pokud chcete zabránit tomu, aby vám létali komáři domů, jsou nejúčinnějším pomocníkem sítě do oken – ty zabrání nejen náletům komárů, ale i včel, vos či much. Zvolit můžete nalepovací sítě, rolovací, posuvné i sítě napevno, velmi účinné jsou pak i dveřní závěsy proti hmyzu. I při rozsvíceném světle tak můžete větrat a užívat si spánek bez nepříjemného bzučení.

  • V domácím prostředí můžete stejně jako na zahradě či terase použít také aromalampy, ultrazvukové odpuzovače hmyzu a odpuzovače do zásuvky.
  • Náletům komáru skrz otevřená okna můžete zabránit také tak, že do oken zavěsíte kytice nasušených aromatických bylin, jako je rozmarýn, máta, meduňka, či vratič. Tyto bylinky můžete dát také do bavlněných sáčků a rozvěsit po místnosti.
  • Účinnou rostlinou proti komárům jsou také muškáty, proto by neměly chybět v květináči na parapetu nebo třeba ve vyvýšeném záhonu na terase.
Tip pro bezpečný spánek: Chcete-li mít stoprocentní jistotu, že se k vám v noci nedostane žádný nezvaný návštěvník v podobě komára, pořiďte si moskytiéru nad postel. Tu seženete jak nad klasické jednolůžko či dvoulůžko, tak i nad kulatou postel.
A chystáte-li se na spaní ve volné přírodě, můžete využít outdoorovou moskytiéru se stejným účinkem.

Co dělat po štípnutí?

Pokud vás přeci jen komár štípne a místo vpichu zarudne a svědí, rozhodně jej neškrábejte. Podívejte se, jak se zbavit štípanců snadno a rychle!


Další zajímavé články

Jak vyhnat octomilky z kuchyně?

Malé mušky octomilky nejsou ničím, co bychom chtěli mít na přichystané svačině nebo v misce s ovocem a posledním místem, odkud je... celý článek

Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Drobné mušky, které poletují kolem doma pěstovaných rostlin, bývají nepříjemným problémem... celý článek