Jak na domácí bělení zubů? Zapomeňte na citron a sodu
Bílé zuby jako perličky, kdo by je nechtěl. Jenže udržet si zářivě bílý chrup není zrovna jednoduché. Barevné pigmenty, které jsou obsaženy v nejrůznějších jídlech či nápojích, zbarvují sklovinu zubů, a to i přes naši snahu pravidelného a důkladného čištění zubů dvakrát denně, či dokonce po každém jídle. Běžná ústní hygiena je na pigmentaci zubů krátká. Přesto však můžete využít účinné metody, které hravě zvládnete i v pohodlí domova. Zapomeňte však na agresivní metody, které by zuby sice vybělily, ale zároveň také poškodily sklovinu. Jak tedy na domácí bělení zubů bezpečně?
Kdy nechat bělení na odborníkovi?
Do odstranění povrchové pigmentace z chrupu se v domácím prostředí nepouštějte tehdy, máte-li zuby nadměrně citlivé, výrazně zanesené či parodontické. Kontraindikací jsou také záněty dásní či výrazné defekty skloviny. Maximální opatrnosti je třeba i v těhotenství a při kojení. V těchto případech vždy kontaktujte dentální hygienistku či konzultujte postup bělení zubů s vaším stomatologem.
Co způsobuje pigmentaci zubů?
Jak už jsme zmínili v úvodu, za nechtěné zabarvení zubů je odpovědných vícero faktorů. Mezi ty hlavní patří:
- potraviny a nápoje s obsahem přírodních i syntetických barviv (například borůvky, červená řepa, černý či zelený čaj, káva, červené víno apod.),
- užívání některých druhů léků (např. některé druhy antibiotik),
- kouření,
- přirozené stárnutí zubů a skloviny.
Proč nebělit zuby pomocí „osvědčených babských rad“?
Každý z nás se už určitě setkal s řadou rad a doporučení, jak bělit zuby pomocí prostředků, které běžně najdete v domácnosti. Mezi ty nejčastější patří především citronová šťáva či jedlá soda. Byť mohou být tyto rady zdánlivě účinné, je třeba přistupovat k nim s velkou opatrností, jelikož i jediná aplikace může nenávratně poškodit zubní sklovinu.
Bělení zubů citronovou šťávou a sodou
Toto spojení patří mezi nejčastěji doporučovaný způsob domácího bělení, jelikož se jedná o ingredience, které má každý doma, nebo si je může za pár korun pořídit. A nezpochybnitelným faktem je i to, že tato levná varianta opravdu – alespoň opticky – funguje.
Proč tedy nepoužívat sodu a citron? Šťáva z citronu je kyselinou, která naleptá sklovinu, a soda, jakožto abrazivum, zase pomocí kartáčku pigment ze zubů sedře. Vzniklé rýhy ve sklovině navíc rychleji ukládají pigmenty, proto je nezbytné čištění opakovat stále častěji. Tím dochází k tenčení skloviny (k jejímu poškození už může dojít při první aplikaci!), prosvítání zuboviny, zvýšené citlivosti zubů a podráždění krčků.
Bělení pomocí jahod rozmixovaných se solí
Obzvláště v letních měsících se doporučuje k domácímu bělení zubů používat jahody – ty obsahují ovocné kyseliny, které odstraňují pigmentaci ze zubů. V kombinaci se solí, která působí jako abrazivum, by tak měly dosahovat skvělých výsledků.
Proč tedy nepoužívat jahody a sůl? Důvod je úplně stejný, jako tomu bylo u citronu se sodou – a byť nejsou ovocné kyseliny v jahodách tak agresivní jako kyselina citrónová, může i v tomto případě dojít k nenávratnému poškození skloviny, a následnému poškození celého zubu.
Zuby bělte pouze schválenými prostředky
Domácí bělení zubů však rozhodně nemusíte vzdávat – jen místo babských rad vsaďte na schválené přípravky na zuby, které sežene v lékárně, drogerii či u svého stomatologa. Jedná se především o bělicí zubní pasty, gely, pudry či pera, pomocí kterých můžete navrátit zubům zářivou bělost.
Jak fungují přípravky na domácí bělení zubů
Většina bělicích přípravků je koncipována na obsahu peroxidu nebo karbamid-peroxidu, což jsou látky, které způsobí oxidaci pigmentů a navrátí zubům světlejší povrch. Jejich složení je dáno vyhláškou Ministerstva zdravotnictví, přičemž je jasně stanoveno, že koncentrace peroxidu nesmí být v těchto přípravcích více než šestiprocentní (u karbamid peroxidu se jedná o 16 %). Tím je zajištěno, že jsou tyto bělicí prostředky šetrné k zubní sklovině a nezpůsobí při správné aplikaci její poškození. Zároveň však platí, že efekt bělení je pozvolný a je nutná pravidelnost.
Bělicí zubní pasty a pudry
Účinnost bělicích zubních past i pudrů je srovnatelná. Dokážou odstranit pigmentaci z povrchu skloviny, aniž by ji poškodily. Vzhledem k tomu, že pouze odstraňují zažloutnutí zubů, které vzniklo v důsledku konzumace určitých druhů pokrmů či nápojů, nebo kouření, nezmění přirozený odstín zubu.
Co obsahuje bělicí pasta?
Nejšetrnější bělicí pasty obsahují enzymy, jako je například bromelin, a kokosový olej či bioaktivní uhlí – díky tomuto složení zbarvují sklovinu pigmentace, aniž by narušily její povrch. Velmi oblíbenou součástí bělicích past je pro svůj skvělý efekt peroxid – u peroxidových bělicích past je však třeba myslet na to, že se nesmí používat denně a je třeba střídat je s běžnou pastou.
Dále se můžete v bělicích pastách setkat také s mikroperličkami, které fungují jako šetrné abrazivum, či jinými abrazivními přísadami, které mechanicky odstraní nečistoty.
Jak se bělicí pudry a pasty používají?
Bělicí pastu či pudr stačí nanést na zubní kartáček (při použití pudru je třeba kartáček předem navlhčit a následně ho ponořit do pudru) a používat stejně jako klasickou pastu. Můžete je bez problémů používat i tehdy, pokud si čistíte zuby pomocí elektrického kartáčku na zuby.
Bělicí pásky
Bělicí pásky neboli bělicí proužky jsou další efektivní metodou bělení zubů, díky které dosáhnete bělejšího chrupu bez námahy.
Co obsahují bělicí proužky
Pásky na bělení zubů obsahují aktivní látky, nejčastěji aktivní uhlí či kokosový olej, které jsou schopny na sebe vázat nečistoty a odstraňovat pigmentové zbarvení. Nezbytnou složkou je také peroxid vodíku. Někteří výrobci pak obohacují bělicí pásky o výtažky z bylin, jako je máta či heřmánek.
Jak se bělicí pásky používají?
Systém používání bělicích proužků je snadný. Stačí je před zrcadlem nalepit na zuby, lehce přitlačit a nechat působit. Standardní doba působení je 45 minut, ale vždy se řiďte pokyny výrobce. Po uplynutí doby aplikace pásek jednoduše ze zubů odlepte a zuby otřete kapesníkem.
Bělicí gely
Gely na bělení zubů fungují na podobném principu jako bělicí pasty – nanášejí se však přímo na zuby, na kterých se nechávají působit po dobu stanovenou výrobcem. Většinou je třeba aplikaci opakovat dvakrát či vícekrát po sobě.
Bělicí pera
Samostatnou kapitolu mezi bělicími přípravky na zuby tvoří bělicí pera. Ta jsou totiž primárně určena pro vybělení jednotlivých zubů, nikoliv chrupu jako celku. Jsou naplněna bělicím gelem, který se pomocí aplikátoru nanese na požadované zuby, u kterých je třeba změnit odstín. Jelikož většinou obsahují nízký obsah účinných látek, je doporučeno používat je v kombinaci s bělicími zubními pastami či pudry.
Doporučení na bělení zubů
Při výběru prostředků pro bělení zubů v domácím prostředí vždy sledujte množství obsaženého peroxidu a při používání dodržujte pokyny výrobce. Obecně platí, že čím více peroxidu produkt obsahuje, tím méně častěji byste jej měli používat. U silně pigmentovaných zubů se nikdy nepouštějte do používání agresivních bělicích prostředků, ale vždy se obraťte na služby dentální hygieny či vašeho zubaře – předejdete tak vážnému a nenávratnému poškození zubů.
Nejčastější otázky při domácím bělení zubů
Mohu si zuby poškodit bělením?
Zuby si můžete bělením poškodit, pokud používáte přípravky, které nejsou schválené, nebo bělíte zuby příliš často. Vždy se proto řiďte pokyny výrobce daného bělicího systému. Nepoužívejte k bělení agresivní kyseliny (jahody, citronová šťáva apod.)
Jak používat bělicí pásky?
Zuby si před bělením nečistěte, pouze si vypláchněte ústa ústní vodou a zuby důkladně vysušte (např. papírovým kapesníkem). Sloupněte proužek s bělicím gelem a nalepte ho na horní či spodní zuby. Začínejte od prostředních zubů, pásku postupně přilepujte tak, aby se mezi ní a zuby dostalo co nejméně vzduchu. Postup opakujte na druhé čelisti. Poté nechte působit dobu, kterou doporučuje výrobce, následně pásku sundejte a ze zubů setřete přebytečný bělicí gel.
Fungují bělicí pasty?
Většina bělicích zubních past zbavuje zuby usazeného pigmentu z jídla a pití, ale nebělí zuby, tedy jejich přirozený odstín. Bělicí pasty na instantní bázi pouze lehce zbarvují sklovinu do studeného odstínu, aby vypadaly zuby okamžitě bělejší. Tento efekt vydrží maximálně pár hodin.