Jak fungují samočisticí trouby? Pyrolýza a katalýza hravě sežehnou všechen tuk!
Zkazí vám pohled do otevřené trouby náladu, protože vás čeká jedno odpoledne při namáhavém čištění? Pak je nejvyšší čas porozhlédnout se po trhu a vybrat moderní typ trouby, která disponuje samočistícím programem. Jaké máte možnosti při výběru samočisticí trouby, je lepší pyrolýza či katalýza a jaký je v nich rozdíl? Podívejte se!
Jak často čistit troubu
Pečení je zábava. Méně zábavné je čištění trouby, které i se sebelepším přípravkem dá pěkně zabrat. Připečené zbytky jídla se nehodlají jen tak vzdát, náročné je i dostat se do nejrůznějších zákoutí trouby nebo dosáhnout přes otevřená dvířka na zadní stranu.
Troubu byste správně měli čistit po každém pečení. Jedinci (je jich mezi námi jen promile), kteří tento postup dodržují, si pochvalují, že zachovávají perfektní vzhled trouby, že je okamžité čištění snadné a že je při pečení nepřekvapí žádný nepříjemný zápach. Běžný uživatel kuchyně se k čištění trouby dostane jednou za několik měsíců, a ještě jej pár týdnů odkládá.
Vestavné trouby s funkcí samočištění jsou výborným pomocníkem. Při vysoké teplotě se všechny nečistoty spálí, a údržba trouby je tak snadná. Samočistící trouby mohou být vybaveny pyrolýzou, katalytickým čištěním nebo čištěním párou.
Výhody samočistících programů trouby
- Snadné čištění bez námahy.
- Čištění bez chemických prostředků.
- Pravidelné čištění zabraňuje usazování zbytků a nepříjemného zápachu při pečení.
Čištění pyrolýzou
Termín pyrolýza pochází z řečtiny, v překladu to znamená „rozpouštět ohněm“. Jedná se o fyzikálně-chemický děj za tepelného štěpení. Pyrolýza probíhá při teplotě 300 až 2 000 °C. Pyrolytické trouby čistí zpravidla při teplotě okolo 500 °C.
Jak pyrolytická trouba čistí
Na vnitřních stěnách trouby jsou speciální vložky nebo panely, které vstřebávají nečistoty. Jakmile se vnitřek trouby rozehřeje na 500 °C, veškeré připečené zbytky jídla se spálí na popel. Pyrolytické čištění probíhá za působení horkého vzduchu, je jednoduché, efektivní a šetrné. Po mírném vychladnutí se povrch setře mokrým hadříkem a trouba získá stejný vzhled, jako když byla nová.
Čistící cyklus trvá zpravidla 90 minut.
Je pyrolytické čištění bezpečné?
Uvnitř trouby je spalující žár, proto je nutné, aby horkost zůstala jen uvnitř trouby. Dvířka i okolní stěny jsou dokonale izolovány, aby nedošlo k popálení. Trouby automaticky zamykají dvířka, ty je možné otevřít až po skončení čistícího cyklu. Tím je zajištěna bezpečnost po celou dobu čištění i po čištění.
Katalytické čištění
Horkovzdušné trouby vybaveny katalýzou mají uvnitř povrch s póry. Ty vtahují mastnotu a povrch trouby zůstává čistý. Jednou za čas je potřeba aktivovat speciální čisticí program. Trouba se zahřeje na 250 °C a nečistoty se tak vypálí. Po vychladnutí je třeba vnitřek trouby otřít hadříkem.
→ Katalytické panely je nutné vyměnit po 5 letech provozu.
Jak na pyrolýzu či katalýzu
- Vyjměte plechy na pečení, rošty, pojezdy.
- Po dobu čištění se trouby nedotýkejte.
- Program se nesnažte ukončit dříve.
- Při silných nečistotách nastavte dva krátké programy za sebou. Jsou efektivnější než dlouhé čištění.
- Po ukončení programu důkladně vyvětrejte místnost.
Hydrolytické čištění (AquaClean/Aqualytic/EcoClean)
Čištění pomocí hydrolýzy neboli čištění párou probíhá za vaší asistence. Jak už název napovídá, jedná se o druh čištění, který je neodmyslitelně spjat s vodou.
Dovnitř trouby umísíte plech či nádobu s vodou (popřípadě s čisticím prostředkem určeným na hydrolýzu) a troubu zapnete na teplotu 90 °C. Prostředek se spolu s vodou odpařuje a pomáhá uvolňovat připáleniny a tuk z trouby. Po dokončení necháte troubu mírně vychladnout a vše setřete hadříkem. Jedná se o nejlevnější druh čištění trouby, avšak na rozdíl od pyrolýzy či katalýzy se nemusí povést vždy všechny nečistoty napoprvé odstranit.