10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak funguje galvanická žehlička a jak ji vybrat?

Galvanická žehlička zažívá během posledních let doslova boom. Vždyť kdo by netoužil po dokonale vyčištěné a zároveň vyhlazené pleti bez vrásek a otoků… A i když ještě do nedávna bylo ošetření galvanickou žehličkou výsadou kosmetických salonů, dnes se stává běžným kosmetickým pomocníkem mnoha domácností. Jak galvanická žehlička funguje, s čím vším si poradí a na co si dát při jejím výběru pozor? To vše prozradíme v dnešním průvodci.

Výhodou galvanické žehličky je to, že slouží nejen k ošetření pleti, ale i pokožky celého těla. Je vhodná pro muže i ženy a primárně je používána jako účinný přístroj pro vypnutí pleti. Tu dokáže vyhladit, poradí si s jemnými i hlubokými vráskami, a působí tak jako účinný lifting. Je vhodným řešením i v případě povadlé kůže, účinně bojuje s celulitidou a striemi a může být pomocníkem i pro podporu růstu vlasů. Kromě toho důkladně čistí pleť a zlepšuje její strukturu, takže ji ocení všichni ti, kteří trpí problematickou pletí, včetně adolescentů. Galvanická žehlička poskytne ošetření vaší pleti v domácím prostředí bez nutnosti podstoupit bolestivý chirurgický či invazivní zákrok.

Jak funguje galvanická žehlička a jak ji vybrat?

Jak funguje galvanická žehlička?

Tato kosmetická pomůcka funguje na principu galvanoterapie. Při své činnosti využívá galvanický proud, který proniká do hlubokých vrstev pleti/pokožky a stimuluje buňky k větší aktivitě:

  • pokožka se lépe prokrvuje a vyrovnává se tak její tonus,
  • otevírají se póry, zlepšuje jejich propustnost a rozprouďuje lymfa,
  • dochází k odbourávání toxinů,
  • zmírňují se otoky včetně váčků pod očima,
  • pokožka může lépe dýchat,
  • dochází k lepšímu vstřebávání účinných a vyživujících látek z kosmetických přípravků při jejich aplikaci, a to do hlubších vrstev,
  • dochází k redukci akné, ekzémů či seborey.

Dva proudy pro maximální efekt

Galvanická žehlička pracuje s pozitivním a negativním galvanickým proudem – tato funkce se označuje jako iontoforéza. Pro tento účel se žehlička používá se dvěma speciálními gely, které bývají u dražších modelů součástí žehličky, ale u levnějších si je budete muset zakoupit samostatně.

  • Záporně nabitý gel, označovaný také jako bílý, funguje jako čisticí. Nanáší se na pleť jako první, protože má za úkol zbavit pleť nečistot a otevírat póry. Vzhledem k tomu, že je záporně nabitý, je záporným galvanickým proudem odpuzován, tudíž se jeho částice dostávají do hlubokých vrstev pleti, kde na sebe vážou veškeré nečistoty. Tento proces čištění trvá přibližně dvě minuty.
  • Následně se na pleť nanese pečující, kladně nabitý gel, označovaný jako modrý, který pomocí galvanického proudu přitahuje záporné částice nečistot a vytáhne je na povrch. Navíc pleť hydratuje, vyživuje, dodává jí energii a na několik dní výrazně zpomaluje její stárnutí. Ošetření pomocí tohoto gelu trvá přibližně tři minuty.
Výhody použití gelů

Tento proces je rychlý, zcela bezbolestný a pleť nezůstává zarudlá ani podrážděná. Díky hloubkovému čištění pleti dojde zároveň k lepšímu prokrvení, zlepšení celkového vzhledu a regeneraci pleti. Díky tomu, že se uvolní póry a zmírní otoky, působí pleť již po prvním ošetření omlazeným a štíhlejším dojmem.

Jak vybrat galvanickou žehličku?

Při výběru galvanické žehličky byste se měli zaměřit především na to, jaké funkce/terapie nabízí, a které byste rádi využívali. U levnějších modelů je většinou výběr funkcí omezen, dražší modely nabízejí nejrůznější možnosti funkcí a terapií. Nejčastěji se můžete setkat s následujícími terapiemi:

Fotonová terapie

Velmi účinnou terapií pro ošetření poškozených měkkých tkání i pro odstraňování kožních problémů, jako je akné či záněty kůže, je fotonová terapie. Ta pracuje s přirozenými světelnými vlnami o různých délkách, které pronikají do pokožky jako proud fotonů. Tyto fotony jsou vstřebávány fotoreceptory uvnitř buněk, čímž dochází ke stimulaci pokožky. Nejčastěji se můžeme setkat se třemi druhy světel – červeným, modrým a zeleným. Standardem je pak bílé integrované světlo, které komplexně pečuje o pokožku, zrychluje metabolismus a vyrovnává její tón.

Červené neboli bioaktivní světlo

Aktivuje kožní buňky, urychluje metabolismus, stimuluje syntézu kolagenu a zlepšuje tak elasticitu pleti. Navíc podporuje hojení ran, jizev a snižuje zánětlivost. Velmi dobře působí i na rozpraskané žilky. Účinně podporuje vstřebávání účinných látek z kosmetických přípravků.

Modré světlo

Efektivně působí na akné a záněty kůže. Vyniká antibakteriálním a protizánětlivým účinkem. Jeho schopností je aktivace porphyrinů Proprionibacterium acnes, které toto světlo absorbují, a následně dochází ke spuštění chemické reakce, produkci singletového kyslíku a zničení bakterií v pokožce.

Zelené světlo

Zlepšuje cirkulaci krve a lymfy, zpomaluje produkci melaninu a snižuje hyperpigmentaci. Vyrovnává barevný tón pokožky, má detoxikační účinek a poradí si i se začervenání pokožky. Je účinným pomocníkem v boji s pihami a epidermálními stařeckými skvrnami.

Audiofrekvence

Tato funkce podporuje tvorbu kolagenu, stimuluje kolagenová vlákna a dochází tak k obnově a vypnutí ochablé pleti. Pomáhá s vyrovnáním jemných linií i hlubších vrásek, pleť zpevňuje, odstraňuje tmavé kruhy pod očima a poradí si i s drobnými jizvami, striemi či celulitidou.

Mikroproud EMS

Tuto funkci oceníte především pro zpevnění pleti. Jemné, jen stěží citelné mikroproudové vlny stimulují svaly obličeje, podporují zrychlení krevního oběhu, a tím lepší prokrvení pleti. Můžete si jej představit jako elektrické mikrojehličky, které skrz vrstvy kůže prochází až ke svalům, stimulují buňky a podporují produkci kolagenu a elastinu. Vaše pleť tak bude díky této funkci pevnější, pružnější a zároveň pomůže s vyhlazením jemných linií i hlubších vrásek.

Ionizace

Při aktivaci této funkce jsou do pokožky vysílány kladné i záporné ionty, které aktivují metabolismus, rozproudí krevní oběh a pomáhají se snadnějším vstřebáváním živin. Díky tomu, že dochází k lepšímu prokrvení, se také rozproudí lymfatický systém, což vede ke snižování otoků a viditelnému zeštíhlení pleti.

Vysokofrekvenční masáž

Většina galvanických žehliček je také vybavena masážní funkcí. Aplikátor (standardně z nerezové oceli) generuje mikrovibrace (v řádech tisíce kmitů za sekundu), které nejen masírují a uvolňují svaly, ale zároveň zlepšují krevní oběh, účinně aktivují kožní buňky a zlepšují tonus pokožky. Pleť je po masáži hladší, svěžejší a na pohled zdravější. Díky funkci vysokofrekvenční masáže dochází také k lepšímu vstřebávání aplikovaných kosmetických přípravků.

Typy nástavců galvanické žehličky

Kromě samotných funkcí byste se měli při výběru galvanické žehličky zaměřit také na nabídku nástavců, z nichž každý je určen na jinou část těla. Pokud se totiž rozhodnete pro levnější variantu, musíte se připravit na to, že k dispozici bude pouze jeden nástavec, a to standardně na obličej – pomocí něj však neošetříte ostatní partie těla. U dražších modelů jsou pak nabízeny ještě tyto typy nástavců:

  • Nástavec na tělo, který je vhodný pro použití zejména v oblasti stehen, hýždí, břicha a paží. Slouží především k ošetření pokožky s výskytem celulitidy či strií, kterou vyhlazuje a zpevňuje.
  • Nástavec na špatně přístupná místa, který je menší a zvládnete díky němu ošetřit nerovné oblasti, jako je například oblast kolem nosu, očí či rtů.
  • Nástavec na vlasy, který slouží k regeneraci a prokrvení vlasové pokožky, čímž podporuje nejen růst vlasů, ale i jejich kvalitu.
Praktický tip pro výběr obličejového nástavce Pokud máte možnost zvolit si typ nástavce na obličej, doporučujeme vám vybrat takový, který má vroubkovaný povrch. Umožňuje totiž lepší aplikaci a zapracování gelu i ostatní pleťové kosmetiky.

Další funkce, které ovlivní galvanizaci

Při výběru galvanické žehličky byste měli také zohlednit způsob ovládání – je ideální zvolit přístroj s LCD displejem, který vám poskytne přehled o tom, jakou funkci máte vybranou, a práce s žehličkou tak pro vás bude mnohem jednodušší. Dále je třeba zohlednit také to, kde budete žehličku používat nejčastěji a dle toho si vybrat způsob nabíjení – v domácím prostředím můžete pořídit klasické síťové provedení, pokud například hodně cestujete, oceníte galvanickou žehličku na baterie.

Nejčastější otázky při výběru galvanické žehličky

Je možné používat galvanickou žehličku i při kožních problémech?

Galvanická žehlička je velmi vhodným řešením pro zmírnění problémů, jako je akné, lupénka či ekzém. Je tedy vhodná i na mastnou nebo naopak suchou pleť. Pokud však máte rozsáhlé kožní problémy, je vhodné poradit se o jejím použití s vaším kožním lékařem.

Je ovládání galvanické žehličky složité?

Ošetření pomocí galvanické žehličky zvládne každý. Ovládání je jednoduché, intuitivní a základní program se většinou spustí automaticky. Spuštění i ukončení programu je standardně signalizováno krátkým zvukovým alarmem, takže přesně víte, kdy ošetření zahájit a ukončit.

Jak často je třeba provádět ošetření galvanickou žehličkou?

Na začátku je vhodné provádět ošetření dvakrát týdně. Jakmile se stav pleti zlepší, postačí, když budete galvanizaci opakovat jednou za týden či jednou za 14 dní. Vždy používejte speciální gely a postupujte dle návodu a doporučení výrobce.

Kdy galvanickou žehličku nepoužívat

Galvanická žehlička je univerzální přístroj s širokým spektrem použití, ale jejímu používání by se měli vyhnout osoby s kardiostimulátorem, kovovými implantáty v oblastech aplikace galvanizace, epileptici a lidé trpící poruchami krevního oběhu. Použití není vhodné ani pro těhotné ženy, o ošetření by se měli se svým lékařem poradit diabetici. V žádném případě se pak nesmí galvanická žehlička používat na otevřené rány nebo poraněnou pokožku.


Další zajímavé články

Jak vybrat kulmu na vlasy

Pokud vám příroda nenadělila kudrnaté vlasy a chcete si přesto občas dopřát objemný účes plný kudrlin nebo ležérních vln... celý článek

Jak vybrat parfém

Abyste se cítili skvěle a sami sebou za každých okolností, musí vám být dobře na těle i na duši. S pocitem spokojenosti souvisí... celý článek

Jak na suché a popraskané paty

Suchá, ztvrdlá kůže a praskliny na patách jsou nejen nepohodlné a nevzhledné, ale často také velmi bolestivé... celý článek