JYC Super Slim Digital polarizační cirkulární filtr PRO1-D 49 mm + utěrka z mikrovlákna
Popis
Kdo jednou vyzkouší za vhodných podmínek polarizační filtr, má většinou pocit, že již bez něj nemůže žít, a nechápe, jak se do té doby mohl bez něj obejít. Polarizační filtr je skutečný fenomén, téměř zázračná pomůcka pro fotografy krajináře. Své uplatnění ale najde i v dalších námětech snímání, stačí jen znát jeho vlastnosti a umět je využít ku prospěchu výsledné fotografie. Aby polarizační filtr splnil Vaše očekávání, musí mít vysokou kvalitu a při jeho výběru není dobré nechat se zlákat „výhodnou“ nabídkou běžných modelů – vzhledem ke speciální konstrukci polarizačních filtrů to může mít zásadní vliv na kvalitu snímků.
Polarizační filtr umožňuje odstranit odlesky z nekovových objektů, jako je voda, sklo apod. Rovněž slouží ke zvýraznění sytosti barev a zlepšení kontrastu. Těchto účinků polarizačního filtru se často používá ke zvýšení sytosti barev a kontrastu modré oblohy a bílých mraků. Polarizační filtry JYC neovlivňují celkové barevné podání snímků.
Řada filtrů JYC PRO1 Digital je navržena speciálně pro digitální fotoaparáty.
Jako dárek od nás navíc ZDARMA obdržíte utěrku z mikrovlákna pro dokonalé vyčištění a údržbu filtru.
Black Almite Frame
Černá hliníková obroučka s matnou saténovou úpravou omezuje odlesky.
Black Rimmed Glass
Černá hrana skla snižuje možnost odrazu světla od hrany.
Low Profile Frame
Ultratenká obroučka filtru zamezuje vinětaci na širokoúhlých objektivech, závit na přední straně umožňuje nasazení krytky objektivu.
Knurling Edge Frame
Vroubkovaná hrana obroučky usnadňuje manipulaci při nasazování a snímání.
UV Protected Case
Pouzdro filtru je odolné vůči UV záření a prodlužuje tak životnost filtru.
Lineární nebo cirkulární?- polarizační filtry jsou dodávány ve dvou základních variantách, a to jako lineární nebo cirkulární. Jejich účinek je zcela shodný, protože v obou případech je světlo filtrováno folií s lineární strukturou. U filtru cirkulárního je ale použita ještě jedna vrstva, která světlo procházející filtrem opět „rozpolarizuje“ v cirkulárním, rotujícím směru. Cirkulární filtry lze použít u všech typů fotoaparátů, filtry lineární nejsou vhodné pro moderní AF fotoaparáty i ostatní fotoaparáty, které při měření expozice využívají polarizované světlo – v tom případě při nasazení lineárního polarizačního filtru dochází k výraznému přeexponování snímků, u některých modelů fotoaparátů pak, zvláště s ultraširokoúhlými objektivy, dochází k selhávání AF systému. Nejste-li si jisti, jaký filtr použít, zvolte raději cirkulární filtr.
- k tomu, aby se účinek polarizačního filtru projevil, je nutné jeho správné natočení v dvojité obroučce. Nejprve běžným způsobem filtr našroubujte na objektiv. Po našroubování polarizačního filtru na objektiv uchopte jeho přední část, která je vůči závitu pro objektiv otočná a pomalu filtr natáčejte, až se začne jeho účinek projevovat na matnici fotoaparátu. Pokračujte v natáčení obroučky, až účinek začne opět slábnout. Tak určíte polohu filtru s nejsilnějším účinkem – na toto místo natočte obroučku filtru zpět. Jemné natáčení pro upřesnění nejsilnějšího účinku můžete opakovat, až bude poloha filtru z hlediska síly účinku nejlepší.
- trochu složitější je nastavení filtru u objektivů, jejichž přední člen se při zaostřování otáčí. V tomto případě je nutné nejprve zaostřit, pak jednou rukou podržet zaostřovací kroužek objektivu, aby nedošlo k rozostření a současně druhou rukou natáčet obroučku polarizačního filtru. Pokud nepodržíte zaostřovací kroužek, objektiv se může otáčením polarizačního filtru rozostřit, po případném následném doostření se naopak může snížit účinek polarizačního filtru. Jestliže se obroučka Vašeho polarizačního filtru otáčí dostatečně jemně a naopak mechanismus autofokusu je silný, můžete také nastavit nejprve polohu polarizačního filtru a pak namáčknutím spouště doostřit při současném držení obroučky filtru v požadované poloze.
- nejčastějším odrazem světla, který se fotografové zvěře a přírody snaží odstranit, je modrá z oblohy, kterou naše fotografované objekty odrážejí. Zatímco naše oči tuto modrou nevnímají, buďte si jisti, že fotoaparát ano! Tento modrý inkoust pozměňuje barvy, které chceme zachytit na záběru, hnědé a pískové odstíny jsou barevně nevýrazné a tlumené. I tento nepříjemný jev lze snadno odstranit pomocí polarizačního filtru. Pro odstranění modré ze záběru je nejvhodnější najít něco hnědého, jako je hlína či bláto. Potom otáčejte filtrem až je hnědá barva sytá, čokoládová. Natočení obroučky filtru pro tento účel není zcela shodné pro maximální ztmavení oblohy, a tak musíte do určité míry volit kompromis, chcete-li odstranit barevný posun a současně ztmavit oblohu.
- pokud chcete pomocí polarizačního filtru odstranit lesk na větší ploše, měli byste vědět, že nejúčinnější je polarizační filtr v případě, kdy je plocha vůči fotoaparátu skloněná v úhlu 30 – 40 °. Maximální účinek se také mění podle toho, o jakou plochu se jedná, např. pro sklo je úhel s největším účinkem 32 °, pro vodní hladinu je to 37 °.