7 tipů, jak motivovat děti ke čtení
Čtení rozvíjí představivost, znalosti i slovní zásobu! Proto si každý rodič přeje, aby si jeho dítko čtení knih oblíbilo. Ve světě chytrých telefonů, tabletů a počítačových her, které dnešní děti obklopují, se však četba nemusí na první pohled jevit jako ta nejlákavější činnost. Proto přinášíme osvědčené tipy, jak nenásilně a efektivně přivést děti ke čtení tak, aby si tuto aktivitu zamilovaly a provázela je celým životem!
Úplně na začátku je třeba vytipovat, jaký příběh by malého čtenáře mohl bavit. Pokud své dítě dobře znáte, určitě se do jeho vkusu trefíte. Miluje zvířata? Vyberte dětskou knihu s tématem farmy, ZOO nebo zvířecího dobrodružství v přírodě! Zajímá se o dinosaury nebo jej fascinuje vesmír? Pořiďte mu sci-fi knihu s napínavým příběhem! Obvykle dávají starší děti přednost čtivé beletrii, naučná literatura pojatá hravou formou baví především mladší děti.
Další možností je vzít jej do knihkupectví, nebo s ním knihu vybrat on-line. Nechte ho, ať si vybere dle vlastního uvážení. Mohou ho zaujmout originální ilustrace, nebo jiné netradiční pojetí knihy. Pokud si zvolí knihu, kterou byste nečekali, rozhodně se mu neposmívejte, mohli byste tak radost ze čtení zbytečně pokazit.
Některé děti mají zpočátku problém udržet u knihy pozornost. Nic jim nepomůže více, než když se do čtení zapojíte. Příběh můžete intonací dramatizovat, a udělat ho tak napínavějším a zajímavějším! Pokud se dítě teprve učí číst, buďte trpěliví a dejte mu čas.
Snažte se u dětí probudit zvědavost – během čtení dělejte pauzy a pokládejte dítěti otázky, které zvýší jeho zvědavost a zájem. Čtení můžete pojmout také jako hru – hlas jedné postavy budete číst vy, druhou postavu si vezme na starost váš potomek. Uvidíte, že takto strávený společný čas bude zábavný pro obě strany!
Nutit děti ke čtení se obvykle nevyplácí, především pokud jim striktně nastavíte konkrétní čas, kdy se mají knihám věnovat. Snadno jim tak můžete četbu znechutit. Rozhodnutí, kdy se budou čtení věnovat, nechte na nich. Těžko budou ležet v knihách o letních prázdninách, kdy jejich kamarádi pobíhají po venku. Naopak dlouhé zimní večery je ke čtení mohou nenuceně inspirovat.
Nezapomínejte na to, že děti se nejlépe učí napodobováním rodičů. Pokud vás budou od útlého věku pravidelně vídat s knihou v ruce, budou to vnímat jako přirozenou součást života, a najít cestu k četbě pro ně bude výrazně snazší. Proto se vyplatí začít se čtením pohádek již od narození, s miminkem tak výrazně posílíte vztah, váš hlas jej bude uklidňovat a podvědomě rozvíjet.
Některé komiksy z dětských let se většině z nás zapsali hluboko do paměti – kdo by neznal Rychlé šípy nebo legendární Čtyřlístek? Pokud jsou pro vašeho potomka klasické textové knihy zatím příliš náročné a neudrží u nich dlouho pozornost, vyberte mu komiks, který je zaujme originálními ilustracemi. Čtení navíc dostane rychlý spád, a díky tomu se bude malému čtenáři jevit výrazně zajímavějším a zábavnějším! Navíc ilustrace mohou rozvíjet také jeho kreativitu a inspirovat ho ke kreslení či malování.
Pokrok nelze zastavit – některým dětem bude více než klasická papírová kniha vyhovovat moderní čtečka knih nebo tablet. Vy tak ušetříte peníze i místo, které by zabraly papírové knihy!
Na tablety navíc existují užitečné aplikace, které dětem se čtením pomohou. V aplikaci najdou děti obvykle desítky klasických i moderních knížek v češtině, které doplňují ručně malované obrázky, animace, zvuky a interaktivní hry. Čtení se tak stane výrazně zábavnějším!
Pokud je dítě příliš unavené, nenuťte ho k četbě, ale pusťte mu raději audioknihu, která mu příběh odvypráví. Na rozdíl od pohádek na tabletu není poslouchání audioknih náročné pro oči, děti učí vnímavosti a soustředění. Audio poslech je ideální na cesty autem, kdy zkrátí dlouhou chvíli, nebo jako ukolébavka před spaním.
Poslouchání audioknih je také motivační – děti budou chtít poznat další příběhy, a ne všechny jsou v audio verzi k dostání!
Podařilo se v dítěti probudit zájem o čtení? Podporujte jej i nadále! Odrostlejším dětem udělá radost kartička do knihovny, kde si budou moci vybrat jakoukoliv knihu, která je zaujme! Knihovny navíc často pořádají pro děti čtenářské soutěže, motivují je k vlastní tvorbě a čtení přibližují hravou formou! V knihovně tak mohou potkat nové kamarády se stejnými zájmy. Děti si také rády vyrábí vlastní čtenářské deníky, ve kterých si písmem i obrazem zaznamenávají dojmy z přečtených knih.
Další zajímavé články ze světa dětí:
Jak zabavit děti doma nebo na cestách?
Máte před sebou dlouhou cestu autem nebo letadlem, čekáte s dětmi u lékaře, nebo zkrátka nevíte, čím zabavit... celý článek
Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly
Také slýcháte od maminek a babiček, jak by byla snadná péče o dítě, kdyby měly moderní pomocníky a přístroje... celý článek
Jak zařídit dětský pokoj
Dětský pokojík by měl být bezpečným útočištěm, do kterého se děti rády vracejí. Zároveň je... celý článek