Zaparkorun.cz Sadba hub, Pýchavka obrovská (vatovec obrovský)
Popis
Sadba Pýchavky obrovské – obilí naočkované myceliem
Zasaďte si pýchavku přímo na vaší zahrádce! Prorostlý substrát zajistí rychlé rozšíření do okolí.
Výsadbu lze provádět kdykoli mimo období mrazů a přízemních mrazíků. Aplikace se provádí na jedno místo a odtud se poté rozrůstá do okolí. Aplikaci zvládne dle přiloženého návodu i úplný laik, nemusíte mít tedy obavy.
Sadbu lze až 4 měsíce uchovat v lednici v teplotě do 6 °C a poté vysadit. Bílá plíseň není na závadu, naopak je důkazem, že je sadba živá.
Upozorňujeme, že se jedná o obilí naočkované myceliem (možná bílá plíseň na obilí není závadná). Sadba obsahuje mycelium pýchavky.
Parametry sadby
- gramáž: 10 g (± 10 %)
- jedná se o obilí naočkované myceliem lesních hub
- sadba hub obsahuje: pýchavku obrovskou
- možná plíseň na obilí není závadná – naopak je důkazem, že je sadba živá
- zajímavý článek o pěstování hub doma na zahrádce najdete ZDE
- důrazně nedoporučujeme používat umělá hnojiva, došlo by k poškození podhoubí
- sadba hub je od ověřeného pěstitele z ČR
- dodáváme vždy čerstvou sadbu
Kdy se vysazuje?
Období vhodné pro výsadbu je obecně mimo zimní období, tedy od dubna do listopadu. Založenou kulturu je třeba udržovat v době sucha vlhkou. Podhoubí přes zimu v půdě přežívá a postupně se víc a víc rozrůstá do okolí.
Jak provést výsadbu?
Výsadbu provedete tak, že motykou se nadzvedne drn trávy, ke kořínkům se nasype sadba z jednoho balení a drn se přimáčkne zpět. Osázené místo zalejeme odraženou vodou. Vysazujeme-li na více míst, tak do sponu 1m x 1m. Čím hustější výsadbu zvolíte, tím rychleji se podhoubí vzájemně spojí a můžete čekat dřívější a větší úrodu.
Jak vybrat stanoviště?
- pýchavka obrovská – roste na travnatých plochách a v kopřivách – vyžaduje kyselou dusíkatou půdu
Tato houba roste na pastvinách, zahradách, sadech ve vlhkých humózních živinami bohatých půdách, často v kopřivách. Pro výsadbu je třeba vybrat vhlčí, ale ne však promáčené místo, které často nevysychá a je bohaté na živiny, zvláště dusík. Je třeba, aby zde byl porost trav, případně kopřiv, protože houba k růstu potřebuje kořínky těchto rostlin. Holé lesní půdy nejsou vhodné.
Jakým způsobem sadbu uchovávat?
Po přijetí zásilky z našeho e-shopu prosím houby uskladněte ideálně do chladničky a vysaďte do dvou dnů.
Kdy mohu očekávat první sklizeň?
Sadba plodí obvykle v následující rok výsadby koncem léta až na podzim, někdy však i za 2 roky. Záleží na době výsadby a výběru stanoviště, prostředí a počasí. V prvé řadě se musí podhoubí uchytit a prorůst půdou, což nějaký čas trvá. Proto nepropadejte skepsi, když sadba nezačne plodit první rok výsadby. Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme.
Jak poznám, že je sadba živá?
Naočkované obilí má přirozenou hnědou barvu s bílým povlakem připomínající chmýří či plíseň, mohou se objevit i žluté skvrny, což není na závadu, ale je to signál k neodkladné výsadbě. Voní po houbách, až do nakvašenosti. Zelená barva znamená, že je kultura podhoubí zkažená či napadená plísní.
Pýchavka obrovská |