Vánoční stolování – jak nazdobit štědrovečerní stůl a co by nemělo chybět?
Čas Vánoc máme spojený nejen s domácí pohodou v obklopení nejbližší rodiny, ale také slanými i sladkými pochoutkami, jež patří na vánoční menu, a které si často dopřáváme pouze v tento výjimečný den. Právě z tohoto důvodu bychom je měli servírovat na dokonale prostřený štědrovečerní stůl, který bude potěchou pro oko i duši. Co by mělo být nedílnou součástí vánočního stolování, a jak jej jednoduchými triky letošní rok ozvláštnit? Inspirujte se našimi tipy, jejichž realizace nezabere mnoho času ani úsilí, zato vykouzlí dokonalou atmosféru Vánoc, a jídelní prostor zútulní!
Vánoční ubrus navodí u stolu výjimečnou atmosféru
Pokud patříte k těm domácnostem, kde se ubrus běžně nevyužívá (ať už z důvodu, že s malými dětmi nevydrží dlouho čistý, nebo máte zkrátka rádi strukturu dřevěného stolu), štědrovečerní večeře je ideální čas, kdy ubrus prostřít – jídelní kout tak ihned změní vzhled a navodí jedinečnou a nevšední atmosféru. Pro tuto příležitost jsou ideální vánoční ubrusy se svátečními motivy. Pokud však dáváte přednost střídmosti, a ubrus chcete použít i v průběhu roku, volte jednobarevné modely, které lze doplnit do vánočního stylu pomocí prostírání s vánoční tématikou.
V případě, že nechcete strukturu vašeho stolu překrýt zcela, sáhněte po svátečních běhounech, asi 30 cm úzkých a dlouhých textilních pásech, které vypadají velice stylově! Pokud máte oblíbený ubrus či běhoun na stůl, který na Vánoce prostíráte každý rok, doporučujeme jej několik dní před Vánoci vytáhnout ze skříně, přemáchnout v aviváži a přežehlit.
Na Vánoce máte ideální příležitost vytáhnout sváteční nádobí
Ať už si schováváte vzácnou jídelní sadu nádobí po babičce, nebo máte svůj oblíbený vánoční set nádobí se sváteční tématikou, právě teď je nejvhodnější chvíle je vytáhnout a prostřít! Abyste měli jistotu, že budete mít nádobí pro všechny strávníky, předem si vše zkontrolujte a v případě potřeby dokupte novou jídelní sadu nádobí, kterou můžete používat i v průběhu roku. Chybět by neměly mělké talíře na hlavní chod, hluboké talíře či misky na polévku, a dezertní talíře na cukroví, které můžete servírovat na svátečním podnosu!
Nezapomeňte vyleštit sklenice na víno, sekt či jiné lihoviny, které budete v průběhu večera konzumovat.
Prostřené nádobí doplňte vánočními ubrousky a jmenovkami
Na prostření svátečního stolu si dejte záležet – talíře navrstvěte na sebe, přiložte příbory a celý set ozdobte papírovým nebo látkovým ubrouskem. Ten můžete převázat stužkou nebo přírodním provázkem, a ozdobit například voňavou skořicí nebo jedlovou větvičkou.
Velmi stylově vypadají vlastnoručně psané jmenovky – zejména, pokud hodujete ve společnosti větší rodiny, měl by mít každý člen předem vyčleněné místo – předejdete tak zmatkům ve chvíli, kdy se u stolu všichni sejdete.
Jmenovky můžete jednoduše zakoupit a doplnit pouze jméno dotyčného, nebo vlastnoručně vyrobit z dekorativního papíru – použít lze ozdobné nůžky, děrovací razítka a další kreativní pomůcky – fantazii se meze nekladou!
Teplo svátečního domova symbolizují všudypřítomné svíce a dekorace!
Na svátečním vánočním stole by rozhodně neměly chybět svíce, které plápolajícím plamenem navozují pocit útulnosti, bezpečí a sounáležitosti. Pokud máte dostatečně prostorný jídelní stůl, můžete do jeho středu instalovat adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který bude majestátní dominantou.
V případě, že bojujete s nedostatkem místa, sáhněte po útlých vysokých svících a svícnech, které jsou nenáročné na prostor a působí velmi slavnostně.
Nakonec můžete stůl dozdobit drobnými vánočními dekoracemi v podobě přírodnin (větviček, šišek, oříšků apod.), nebo drobných sošek jelenů, skřítků či andělů.
Dbejte na to, aby vše barevně ladilo – za tradiční barvy vánoc se považují červená, zelená, stříbrná nebo zlatá – ty můžete libovolně kombinovat s přírodními barvami v odstínech šedé, béžové, okrové apod.
Jaké staročeské zvyky neodmyslitelně patří ke štědrovečerní večeři?
Při štědrovečerní večeři se již celá staletí dodržují, a z generace na generaci předávají zvyky a pověry, které mají zajistit rodině zdraví, lásku a bezpečí. Které z nich patří mezi nejvýznamnější a proč byste je měli dodržovat i vy?
U štědrovečerního stolu je prostřeno o jedno místo navíc
Tradičně se prostírá o jedno místo navíc, které je připraveno pro pohoštění pocestného (v dřívějších dobách), či pro opuštěného člověka, případně se nechává jako připomínka blízkých osob, které již mezi námi nejsou. Na talíř se jim servírují také kousky štědrovečerního menu.
Chybět by neměla vánočka jako symbol pospolitosti
Na svátečním stole by neměla chybět vánočka, která symbolizuje Ježíška v peřince a pospolitost a spřízněnost rodiny. Měla by také plnit funkci ochrany před zlými duchy.
Rybí šupina pod talířem zajistí dostatek peněz v nadcházejícím roce
Pokud najdete pod talířem rybí šupinu, kterou si vložíte do peněženky, budete mít v příštím roce hojnost a dostatek peněz!
Od svátečního stolu se nevstává
Štědrovečerní stůl byste měli připravit tak, abyste od něj během večeře nemuseli vstávat – pověra praví, že pokud byste od stolu odešli, v následujícím roce byste se k němu již nevrátili.
Krájení jablka předpoví zdraví v budoucím roce
Po štědrovečerní večeři přichází čas na poslední zvyk, než se vydáte k vánočnímu stromečku rozbalovat dárky – a to krájení jablka. To pomocí nože překrojte napříč – pokud se objeví v jeho středu hvězdička, budete zdraví a šťastní. Pokud se však ukáže křížek, nebo bude jablko červivé, buďte obezřetní a hlídejte své zdraví, mohla by vás potkat nepříjemná nemoc.
Ať už výše popsaným tradicím a pověrám věříte nebo ne, můžete si být jisti, že vám štědrovečerní večeři ozvláštní, a zaujmou či pobaví nedočkavé děti i dospělé, kteří je do této chvíle neznali!