Úvazy vhodné pro nošení novorozence v šátku
Uvažujete o nošení miminka v šátku, ale nejste si jistá, jaký úvaz je do začátku nejvhodnější? Vznikají různé varianty úvazů, závislé od doby, jak dlouho miminko v šátku je. Ovládat všechny, by bylo na úkor kvality nošení. Představíme vám základní úvazy.
Kolébka nebo vertikál
Základním úvazem pro novorozence jsou kolébka v dvojitém kříži a vertikální úvaz kříž s kapsou uvnitř. Oba úvazy jsou vhodné. Ale je pravdou, že ve vertikálním úvazu bývají miminka spokojenější. Novorozence dobře uvážete do kolébky, protože je mu stále nejbližší schoulená poloha, jako když byl bříšku. Pokud váháte, a máte pocit, že vertikální úvaz nesedí, můžete vázat kolébku.
Úvaz - Kolébka
Ta je náročnější na polohování miminka v šátku. Tento úvaz však není vhodný, má-li miminko nedovyvinutí kyčle, pokud v rodině byly vývojové poruchy kyčlí, bylo by lepší preventivně vázat ve vertikálu. U miminek, která trpí novorozeneckým refluxem, kolikami se také kolébka nedoporučuje. Jsou maminky a miminka, kterým kolébka sedne. Miminko je spokojené a maminka také.
Vertikální úvaz
Pokud je miminko větší je již výhodnější vázat vertikál. Miminko cítí oporu vašeho těla, na které naléhá a oporu rukou v zádech. To je důvod, proč děti ve vertikálu méně pláčou. Když je vkládáte do kolébky, vkládáte je do volné látky, do nejistého prázdna. Současně vertikální úvaz odpovídá vrozeným instinktům miminka jako nošence a hlavně respektuje abdukční postavení kyčlí.
Na žabičku nebo nožičky ven?
Vertikál na žabičku se váže s nožičkami uvnitř, jako na obrázku níže. Obojí se dá, ale mě vázání na žabičku přijde zbytečnou novinkou a komplikací nošení pro začátečníky. Já učím maminky vázat s nožičkami venku. Vázání je jednodušší, přehlednější, vidíte, jak jsou nožičky v šátku postavené, a jak píše česká lékařská komora, nožičky by měly být v šátku volné. Zároveň by jste za cca tři týdny po porodu měli vázat nožky ven.
Úskalí vertikálního úvazu
Obecně skýtá vertikální úvaz mnohem více bonusů jak pro miminko, tak pro maminku. Pro maminku je super, že má opravdu volné ruce, nemá pocit, že musí jistit miminko, aby nevypadlo, rovnoměrně jsou zatěžována záda, protože miminko je připoutané co nejvíce k vašemu těžišti.
Největší úskalí vertikálu je, když je málo dotažený. Pak se miminko v šátku kymácí jako v klokance, jsou přetěžována záda. Pokud máte pocit, že se miminko v šátku hroutí do stran, často je problém právě v nedotažení úvazu. Pokud se předkloníte, nemělo by se tělíčko miminka od vás odlepit, pouze hlavička, ta má vůli v pohybu. Miminku, které již drží hlavičku fixujeme ve chvíli, když spinká.
Hlavička ve vertikálu
Hlavička ve vertikálu se fixuje postranním pruhem, a nebo se vkládá za krček plínka. Můžete se ohýbat a dělat vše, aniž by jste museli kontrolovat hlavičku. V překrytí postranním pruhem je miminko jistěji fixováno tak, že současně má vůli se hýbat.
Maminky nosí tak i tak, každé vyhovuje něco jiného a v podstatě nemá již na techniku úvazu větší vliv, zda přetáhnete hlavičku postranním pruhem a nebo vložíte za krček opěrku hlavičky.
Nošení v šátku jako terapie
Vertikální úvaz, pokud je správně proveden, je vlastně rehabilitační pomůckou. V případě nedovyvinutých kyčlí působí jako dvojité balení plen, kdy se docílí potřebného postavení kyčlí, abdukce. V případě novorozeneckých kolik je ve vertikálu bříško zahříváno tělem rodiče, jeho střeva masírují střívka miminka.
V německé škole nošení, Trageschule, přirovnávají miminko k jezdci na koni a vliv šátkování připodobňují vlivu hypoterapie na člověka. Při pohybu těla matky se hýbe také tělíčko miminka, které pak reaguje na změny polohy těla změnou svalového tonusu. Proto je nošení také skvělou rehabilitací v případě hypertonie, hypotonie. Miminko totiž není v šátku pasivní, vytváří protitlak proti stěnám úvazu, vyvažuje svou polohu.
Jako byste místo na židli seděli na velkém nafukovacím balónu. Jak se tělo bezděky díky míči pohybuje, zapojujete vnitřní svaly a ani si to neuvědomujete. Je to podobné. Kolébka by pak byla židle a vertikál velký míč.
Autorkou Mgr. Kateřina Neubauerová - www.pruvodcerodicovstvim.cz
Další zajímavé články pro maminky
Jak vyvařit dudlík
Dudlíky neboli šidítka jsou pro většinu dětí v prvních měsících života nepostradatelným doplňkem... celý článek
Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly
Také slýcháte od maminek a babiček, jak by byla snadná péče o dítě, kdyby měly moderní pomocníky a přístroje... celý článek
Výbavička pro miminko
Miminko potřebuje především vaši lásku a péči. S rostoucím bříškem přichází otázka, co vše bude třeba pro miminko... celý článek