Semo Fazol keříčkový na suchá semena - Carmen 30g
Popis
Phaseolus vulgaris / Fazol zahradní
Popis:
Fazol je teplomilná rostlina vyžadující pro své pěstování teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu ho zařazujeme do třetí tratě. Vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10°C a půda je dostatečně zásobena vláhou, což bývá od 1. dekády května do poloviny června. Postupným výsevem až do konce června můžeme prodloužit dobu sklizně. Důležitá je hloubka setí – 4 až 7 cm u fazolu keříčkového, 6 – 8 cm u fazolu tyčkového. Kultivujeme jenom do počátku kvetení, pozdější zásah do porostu zapříčiňuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav. Závlaha do počátku květu a v suchých letech zvyšuje výnos a kvalitu lusků.
Fazol polní – pěstován na semeno (lusky nejsou vhodné pro konzumaci na zeleno, obsahují pergamenovou vrstvu). Zrna fazolí mají vysoký obsah Ca a mohou být alternativním zdrojem vápníku pro lidi s alergií na laktózu.
HTS: 200 – 320 g
Výsev: květen – červen
Spon: 30 × 15–20 cm
Sklizeň: září
Odrůda:
CARMEN – polopozdní až pozdní odrůda fazole keříčkovitého typu, určená pro pěstování na semeno fazolí. Zrno po dozrání je velké velikosti (HTS 500 – 600g), oválného tvaru červenohnědé barvy. Odrůda je určena pro konzervárenské a potravinářské zpracování suchého uzrálého zrna.
Fazol: CARMEN – červenohnědý (Phaseolus vulgaris/Fazula)
Popis:
Fazol polní. Polopozdní až pozdní odrůda fazole keříčkovitého typu, určená především pro pěstování na suchá semena. Zrno po dozrání je velké velikosti ( HTS 500 – 600g), oválného tvaru červenohnědé barvy. Odrůda je určena pro konzervárenské a potravinářské zpracování suchého uzrálého zrna.
Fazol je teplomilná rostlina vyžadující pro své pěstování teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu ho zařazujeme do třetí tratě. Vyséváme, když teplota půdy neklesá pod 10 °C a půda je dostatečně zásobena vláhou, což v praxi bývá od 1. dekády května do poloviny června. Postupným výsevem až do konce června můžeme prodloužit dobu sklizně. Důležitá je hloubka setí – 4 až 7 cm u fazolu keříčkového, 6 až 8 cm u fazolu tyčkového. Kultivujeme jenom do počátku kvetení, pozdější zásah do porostu zapříčiňuje sprchávání květů a negativně působí na zdravotní stav. Závlaha do počátku květu a v suchých letech zvyšuje výnos lusků.
Hnojení:
- N 30 kg / ha – ledek ve dvou dávkách: 1. před setím, 2. za vegetace
- P 32 kg P2O5 / ha – superfosfát
- K 108 kg K2O/ ha – draselná sůl nebo jiné draselné hnojivo