PLANTO Smrž obecný (Morchella esculenta) mycelium 750ml PO-SM-SO
Popis
Info k skladové dostupnosti tohoto produktu:
Zboží nemáme obvykle skladem nebo pouze malé množství, jedná se o živý produkt a proto vám rádi vyrobíme čerstvou směs na základě vaší objednávky, kterou vám dodáme obvykle mezi 5 až 14 dny. Záleží na vytíženosti výrobní linky.
Smrž obecný (Morchella esculenta) mycelium 750ml
Smrž obecný (Morchella esculenta) je velmi vyhledávaná jarní houba, roste od druhé poloviny března do začátku května. Klobouk smrže je 3 – 7 cm vysoký a 3 – 6 cm široký v podobě oválné hlavy, uvnitř prázdný. Hlava je nepravidelně žebrovaná, žebra tvoří na jejím povrchu světle hnědé misky. Lodyha je 3 – 9 cm dlouhá a 2 – 3.5 cm silná, uvnitř dutá, dole zesílená, bílé nebo nažloutlé barvy. Dužnina je tenká, křehká, bílá nebo žlutookrová. Smrže nelze zaměnit s žádnou jinou jedovatou houbou, pouze s jinými druhy smržů, ale všechny jsou jedlé.
Smrž není typická pěstovaná houba, ale podle zkušeností chovatelů ze Spojených států a Číny si můžete vyzkoušet vlastní domácí pěstování. Nemůžeme však zaručit jeho 100% úspěšnost. Záleží také na míře poskytnutí podmínek podobných přirozenému prostředí, ve kterém se vyskytují. Místo pěstování by mělo mít půdu s neutrální nebo mírně zásaditou reakcí (ph 6,5 – 7,5).
Smrž obecný mycelium pro zahradu 750 ml.
Smrž obecný ve volné přírodě upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté lesy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví, mulčovací kůru či hromadu popela. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smržovitých v Česku. Roste prakticky v celém mírném pásu severní polokoule i v Austrálii. Staré plodnice se nedoporučuje sbírat, protože mohou obsahovat jedovaté látky.
Smrž obecný je ceněná jedlá houba, hodí se k nejrůznějším úpravám v kuchyni. Dutost plodnic nabízí možnost různých plněných smržů. Smrže se dobře suší, nejlépe tak, že se podélně rozkrojí a opláchnou ve vodě, aby byla plodnice zbavena nečistot a drobného hmyzu.
Návod na pěstování:
Příprava podkladu:
Metoda 1
- 0,5 kg vařených obilných zrn
- 0,20 kg plev
- 0,18 kg pšeničných otrub
- 0,10 kg pilin
- 0,01 kg sádry
- 0,01 kg vápna
- 0,04 kg humusu
Humus lze získat z lesa nebo kompostéru.
Metoda 2
- 0,4 kg rašeliny
- 1 kg pilin
- 0,4 kg dřevěného popela
- 0,20 kg vápna
Celé se to zalije vodou, aby se získala 70% vlhkost. Takto připravený substrát sterilizujeme v tlakovém hrnci cca 1,5–2 hod. Po vychladnutí smícháme s myceliem z obalu. Celé to zakopeme do hloubky asi 5–7 cm. Místo pěstování necháváme bez dozoru, spoléháme se pouze na přírodu. První houby se mohou objevit již příští rok na jaře nebo dokonce po 2–3 letech.
Metoda 3 (pěstování v místnosti)
- Smrž je houba, která se tradičně pěstuje na dřevěných pilinách nebo na směsi pilin a slámy. Nejlepší je použít jehličnaté dřevo, jako je borovice nebo smrk, které obsahuje živiny, které smrž potřebuje k růstu.
- Substrát je potřeba před použitím sterilizovat, aby se odstranily bakterie a jiné konkurenční organismy, které by mohly bránit růstu smrže. Sterilizaci můžete provést pomocí horké vody nebo páry (tlakový hrnec), při teplotě 100 – 120°C po dobu 2 – 4 hodin. Poté substrát nechte vychladnout a vysušte ho.
- Přidání mycelia do substrátu: Rozložte sterilizovaný substrát do nádoby a přidejte mycelium na povrch. Poté dobře promíchejte mycelium a substrát, aby se mycelium rovnoměrně rozložilo. Nádoba by měla být zavřená a udržována v temném a vlhkém prostředí.
- Inkubace: Nádoba s myceliem a substrátem by měla být udržována v teplotě kolem 20 – 25°C. V průběhu několika týdnů se mycelium rozroste a bude vytvářet bílé stélky.
- Po dokončení inkubace se substrát připraví na plození. Pro tento účel se substrát obvykle zakryje vrstvou sterilizovaného substrátu a umístí se do prostředí s nižší teplotou, kolem 15 – 18°C, a vysokou vlhkostí.
- Plození: Po několika týdnech se na substrátu objeví plodnice smrže.