PLANTO Hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus)- mykorhyzní mycelium PO-SM-HP
Popis
Hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus)- mykorhyzní mycelium
Hřib neboli suchohřib plstnatý je jedlá houba z čeledi hřibovitých. Lidové názvy: baba, březňák, jalovcovka, kominíček, kozí pysk, kožák, kožešník a mnoho dalších. Hojná hřibovitá houba rostoucí pod listnáči, zejména duby, v lesích, parcích a na hrázích rybníků, spíše v nižších až středních polohách, od časného léta do podzimu.
Klobouk je široký 30–120 mm, žlutoolivový až okrově hnědý, sametový, matný, za sucha někdy políčkovitě rozpukaný. Rourky jsou v mládí zářivě žluté, později žlutoolivové, ke třeni přirostlé nebo mírně sbíhavé, s poměrně velkými hranatými póry, které při otlačení obvykle modrozelenají. Třeň je válcovitý nebo mírně břichatý, 60–100 × 5–20 mm tlustý, směrem k bázi obvykle ztenčený až zahrocený, plný, žlutý, podélně hnědě žíhaný až žebrovitý. Dužnina je bělavá až žlutá, v klobouku máslově měkká, ve třeni vláknitá a tuhá, směrem k bázi hnědnoucí. Na řezu barvu téměř nemění, jen někdy lehce modrá. Vůně je nenápadně houbová, v bázi třeně však někdy trochu chemická. Chuť je mírná.
V kuchyni jej lze téměř do všech druhů houbových pokrmů. Zvláště výtečný je do směsí, mladé a tuhé kloboučky jsou vynikající v octovém nálevu, nebo jako ovar. Lze jej konzervovat všemi způsoby včetně sušení.
Návod k pěstování
Místo k pěstování :
Lesní houby rostou v lesích a hájích proto volbu místa musíme uzpůsobit ,aby jsme jim poskytly podmínky co nejvíce podobné jejich naturálnímu prostředí – měly by se tam vyskytovat lesní dřeviny ( dub, borovice, bříza ). Ideální je stinné a klidné místo.
Příprava substrátu :
Mycelium z balení smícháme s 5 litry rašeliny ( ideální je navlhčená rašelina ), 1 litrem dřevěného uhlí ( Namísto dřevěného uhlí můžete použit popel z ohniště nebo krbu kde bylo použito pouze dřevo ). Pro zlepšení parametrů je vhodné použit i 0,5 l sádry a 0,5 l vermikulitu nebo perlitu. Takto připraveny substrát navlhčíme ( ideální způsob na kontrolu zda je podloží správně navlhčené je nabrat rukama a stisknout jej. Mělo by vytéct pár kapek vody.
Dávkování :
Vykopejte několik menších děr kolem stromu ( nejlépe, aby byly vidět kořeny ), Vsypte okolo 0,5 l připraveného substrátu a zakryjte 5 centimetrovou vrstvou zeminy. V místech kde jsme tak to nasypali substrát je vhodné použit mulčování kůru, jehličí nebo listí . Tak to připravené místo nevyžaduje žádné další úpravy, jen občas podlít menším množstvím vody. Hlavně v období, kdy 10 až 14 dní napršelo. Zakládat sadbu lze od dubna do pozdního podzimu, ale první houby se mohou objevit až po 2–3 letech od založení.
Mikorýza :
Mikorýza je symbióza rostlin s houbama. Houba čerpá živiny z rostlin a rostlina získává díky houbě větší pokrytí na získávání vody a minerálních solí. Mikorýza, kromě fyziologických a výživových funkcí chrání lesní dřeviny před nemocemi “ vyživuje a chrání “. Mikorýza je velmi složitý proces což je důvod proč se nám ne vždy podaří dosáhnout při pěstování úspěchu. Záleží na velmi mnoho faktorech : odrůdy houby, staří dřeva, druhu půdy, prostředí apod. Pokud připravíme odpovídající podmínky pro vývin a dojde k symbióze houby s dřevem, tak první plodnice by se měly objevit po 2–3 letech od naočkování.
- Vaha balení: cca 100 –150 gr.
- Uchovávejte v chladu a suchu, optimální teplota 4°C-5°C