10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny
Záruka: 24 měsíců (IČ 24 měsíců) Kód: 35900346

Čajová zahrada Írán TGFOP Lahijan - černý čaj, Varianta: černý čaj 500g

Čajová zahrada Írán TGFOP Lahijan - černý čaj, Varianta: černý čaj 500g

Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner
Írán TGFOP Lahijan je kvalitní íránský černý čaj s červenou barvou nálevu, báječnou vůní a lehkou chutí, které jsou velmi podobné těm, na jaké jste zvyklí u čajů z oblasti Darjeeling. Tento íránský čaj patřící mezi oblíbené druhy čaje báječně chutná i bez jakýchkoliv přísad, tj. Celý popis
899 Kč
Zboží od: Čajová zahrada
899 Kč
Získejte dopravu ZDARMA se
S novou kartou za

31.12.2024 na výdejním místě
31.12.2024 - 1.1.2025 na vaší adrese

Popis

Íránský příběh čaje


Historie čajové kultury v Íránu začala na konci 15. století. Předtím, než se káva stala hlavním nápojem v Íránu. Nicméně, většina kávy z pěstitelských zemí se nachází velmi daleko od Íránu, a bylo velmi obtížné dopravit ji lodí. Díky hlavní čajové velmoci Číně, která se nachází nedaleko a známé obchodní cestě, zvané „hedvábná stezka“, byla přeprava čaje mnohem jednodušší. To byl hlavní důvod, proč se čaj stal v Íránu velmi populárním nápojem. Výsledkem bylo, že poptávka po čaji rostla, a rostl také jeho dovoz do Íránu.


Írán nedokázal při svém prvním pokusu pěstovat čaj, ve své vlastní zemi v roce 1882, kdy byla dovezena semena čajovníku z Indie. V roce 1899 princ Mohammad Mirza známý jako „Kashef Al Saltaneh“, který se narodil v Lahijanu, dovezl rostlinky indického čaje a začal s jejich pěstováním v Lahijan. Kashef, kdo byl první starosta Teheránu a íránský velvyslanec v Indii pod britskou nadvládou. Věděl, že Britové by nedovolili, aby se prozradilo tajemství výroby čaje, protože to byl jejich největší obchod v Indii v té době. Naštěstí hovořil plynně francouzsky, a tak princ předstíral, že je francouzský dělník a začal pracovat na čajové plantáži a také v továrně. Tak se dozvěděl, jak vyrobit čaj. Měl v plánu vzít zpět některé vzorky toho nejlepšího čaje do Íránu a pokusit se je tam pěstovat.


Princ byl úspěšný ve svém úsilí jen díky tomu, že měl privilegii diplomatické imunity, a tak mohl schovat rostlinku čajovníku a tajně ji propašovat do Íránu a Britové ho nemohli pronásledovat a pátrat po ní. V té době, Kashef přinesl 3000 rostlin do své země ze severní části Indie, Kangra. Začal s pěstování v oblasti Gilan, jižně od Kaspického moře. Klima tam bylo dobré a hodilo se k pěstování čaje. Čajový průmysl se rychle rozšířil do Gilan a také do regionu Mazanderan. Kashefovo mauzoleum v Lahijan je nyní součástí " Národního Muzea čaje Íránu ".


V roce 1934 byla postavena první moderní stylová čajová továrna. V dnešní době je v Íránu už 107 čajových továren a celkem 32.000 ha čajových zahrad. 


Černý čaj – historie a zpracování


Černý čaj (občas také zvaný červený čaj) – přestože tyto plně fermentované čaje nejsou v Číně příliš oblíbeny, jejich hlavní druhy jsou mistrovskými díly. I levnější sorty nás příjemně překvapí pěkným vzhledem, svědčícím o dokonale provedené sklizni a zpracování čaje. Některé čaje z této skupiny se vyrábějí pouhých padesát let (např. čaj Yunnan) zatímco jiné jsou známy od 17. století. Nicméně je nutno předpokládat, že tento typ čaje je Číňanům znám přinejmenším stejně dlouho jako vícenásobně fermentované čaje typu Pu Erh, (tj. zhruba od 7. století n. l.), ale patrně jim příliš nelahodil.


Černý čaj je, jak již bylo zmíněno, fermentovaný a oolong je polo-fermentovaný. Po sklizni se listy nechají „zvadnout“, tedy částečně usušit, a to podle stylu buď na slunci, nebo ve stínu. Pokud lístky nejsou částečně vysušeny, nelze je svinout. Enzymatické procesy probíhají pravé během tohoto vadnutí. Nejlepší čaje jsou proto ty, u kterých vadnutí proběhne díky suchému počasí během několika hodin. „Deštivé čaje“, které vadnou pomaleji, nejsou tak oblíbené. 


Když jsou svinuty, jsou čajové lístky rozprostřeny na vlhkém a studeném místě k fermentaci, tedy k další oxidaci. Účinky obou fází oxidace se od sebe výrazně liší. Patrně proto, že po svinutí jsou oxidaci vystaveny i další složky listů, například esenciální oleje. Právě proto nesmí být lístky určené k výrobě černého čaje či oolongu před svinutím „usmrceny“, jako je tomu v případě lístků určených pro čaj zelený.