nanoSPACE Polštář ve tvaru cestovní podkovy - Nanobavlna
Popis
Používání biobavlny řeší i problém se spotřebou vody na výrobu klasické bavlny. Největší problém představuje klasická bavlna pro spotřebu vody, které se během celého procesu spotřebuje více než při výrobě jiných materiálů. K získání pouhého jednoho kilogramu bavlny je totiž podle organizace WWF (World Wide Fund for Nature) potřeba více než 20 tisíc litrů vody. Jen pro představu průměrný člověk potřebuje ke každodennímu životu přibližně 142 litrů vody denně. Výroba jen malého množství bavlny se tak rovná téměř denní spotřebě menšího města.
Dle dat asociace Soil Association se spotřebuje na pěstování biobavlny o 91 % méně vody. Zemědělci se v tomto případě nespoléhají na lokální zdroje pitné či užitkové vody, ale z většiny zavlažují své plodiny dešťovou vodou, kterou následně nechávají opětovně zpracovávat v čističce odpadních vod.
Denně s roztoči trávíme 8 hodin (děti až 12) v naší posteli, staráme se jim o potravu, jelikož se živí zbytky kůže a jejich alergeny dýcháme z milimetrové blízkosti. V jedné matraci může být až dva miliony roztočů, další pak v polštáři a přikrývce. Roztoči a exkrementy (alergeny) jsou původci nejen alergie, astmatu, ale i onemocnění dýchacích cest. Ideální podmínky pro jejich život jsou od 22 do 26 °C, nedostatek světla a vlhkost 60 – 80%.
V matracích, přikrývkách a polštářích najdeme jednoznačně největší množství roztočů. Kvůli tomu si alergici či senzitivnější lidé (dospělí, ale především děti) nemohou v noci odpočinout. To se odráží na jejich náladě, ale i snížené pozornosti přes den.
Jak funguje nanotkanina?Nanovlákenná vrstva uvnitř protiroztočového polštáře Nanobavlna má otvory mezi jednotlivými vlákny veliké pouhých 80 nm. Rozměry prachového roztoče se pohybují okolo 420.000 nm, jeho alergen je veliký 1.000 nm, bakterie 100 – 10.000 nm, vir okolo 100 nm a svrab 300.000 nm. Tudíž nemají šanci skrz tkaninu projít. Nemohou se tak v lůžku shromažďovat, množit a způsobovat alergické reakce a nemoci dýchacích cest. Děti i dospělí pocítí ihned po první noci úlevu od alergie, tím dochází k výraznému nabytí energie a zlepšení pozornosti.
Údržba:Lůžkoviny z Nanobavlny doporučujeme prát bez aviváže na 40°C pro delší životnost (lze prát na 60°C v nutných případech) bez aviváže, v pracím gelu či prášku bez obsahu chlóru a fosforu. K praní nanovlákenných materiálů jsou vhodné také například tyto produkty. Nedoporučujeme sušení v sušičce, a to ani na nízkou teplotu.
Účinnost nanovlákenné vrstvy byla testována v následujících ústavech:- Textilní zkušební ústav v Brně (průnik mikroorganismů)
- Technická univerzita v Liberci (průnik prachových částic o velikosti 1mikrometr)
- Státní zdravotní ústav v Praze (kožní snášenlivost a případné alergické reakce)
- Byl ověřen účinný záchyt mikroorganismů ≥ 99,0 %
- Byl prokázán účinný záchyt prachových částic ≥ 99,0 %
- Nebyly prokázány žádné negativní reakce při kontaktu s lidskou pokožkou