Semo Zelí pekingské - Manoko F1 celoroční 40s
Popis
Pekingské zelí / Brassica rapa L.
Popis:
Zelí vyžaduje úrodné půdy s dobrou zásobou živin a vysokou vododržností. Pro rané odrůdy volíme lehčí půdy, pro zelí pozdní a skladovatelné půdy těžší, s pH v rozmezí 6 – 7. Zelí řadíme do první tratě. Rané odrůdy pěstujeme z předpěstované sadby, pozdní můžeme vysévat také přímo na stanoviště. V průběhu vegetace zajišťujeme pravidelné zásobování vodou. Sklízíme ručně, skladujeme při teplotě 1 – 2o C a vysoké vlhkosti vzduchu (95%).
HTS: 3 – 5 g
V 1 g: 200 – 300 semen
Výsev: červen – červenec
Sklizeň: srpen – říjen
Odrůda:
MANOKO – velmi raná hybridní odrůda s vysokou odolností k vybíhání do květu a výborným zdravotním stavem. Je rezistentní k fusariu. Manoko je vhodné pro letní a podzimní pěstování i pro nejranější sklizně. Pro letní sklizeň v červnu a v červenci doporučujeme porost zakládat z přímého výsevu, rostliny je nutno vyjednotit. Při založení porostu ze sadby je velké riziko vybíhání. Pokud je přesto nutné založit porost ze sadby, je nezbytné dodržet při jejím předpěstování teplotu min. 20° C během celého dne. Sadbu v žádném případě neotužujeme. Pro výsadbu od druhé pol. července je možné předpěstovat sadbu běžným způsobem, rostliny vysazujeme na pole, jakmile dosáhnou 8 – 10 pravých listů. Soudkovité hlávky jsou husté, krátké, světle zelené barvy. Možno pěstovat na poli i přirychlovat pod fólií. Při správném načasování sklizně je možné hlávky i krátkodobě skladovat.
Pekingské zelí: MANOKO F1 (Brassica campestris var. Pekinensis/Kapusta pekingská)
Popis:
Velmi raná odrůda s vysokou odolností k vybíhání do květu a výborným zdravotním stavem. Je rezistentní k fusariu. Manoko F1 je plodinou dlouhého dne, vhodnou pro nejranější sklizně i pro letní a podzimní pěstování. Pro letní sklizeň v červnu a v červenci doporučujeme porost zakládat z přímého výsevu, rostliny je nutno vyjednotit. Při založení porostu ze sadby je velké riziko vybíhání. Pokud je přesto nutné založit porost ze sadby, je nezbytné dodržet při jejím předpěstování teplotu min. 20 °C během celého dne. Sadbu v žádném případě neotužujeme. Pro výsadbu od druhé pol. července je možné předpěstovat sadbu běžným způsobem, rostliny vysazujeme na pole jakmile dosáhnou 8–10 pravých listů.
Soudkovité hlávky jsou husté, krátké, světle zelené barvy. Možno pěstovat pod sklem či fólií a na poli. Při správném načasování sklizně je možné hlávky i krátkodobě skladovat.
Pro pěstování pekingského zelí jsou nejvýhodnější humózní půdy s dobrou vodní kapacitou a pH 6–6,5. Nejsou vhodné kyselé půdy. Vzhledem ke krátké vegetační době vyžaduje dobrou zásobu přístupných živin v půdě.
Pěstujeme převážně pro podzimní sklizeň s doporučeným výsevem kolem 15. července. Můžeme vysévat přímo nebo předpěstovat sadbu.
Při jarních výsevech je nebezpečí předčasného vybíhání do květu, zvlášť při nízkých jarovizačních teplotách. Nebezpečí vykvétání můžeme při tomto způsobu pěstování minimalizovat předpěstováním sadby při vyšší teplotě (20 °C) až do stadia 8 – 10 pravých listů. Sadbu neotužujeme!
Hnojení:
- N 150 kg N / ha
- P 70 kg P2O5 / ha
- K 150 – 200 kg K 2O / ha