LEGI Zatravňovací venkovní tvárnice LEGI, černá ZJ5050C
Popis
Zatravňovací dlažba LEGI se převážně využívá pro zpevnění travnatých ploch. Konstrukční systém tvárnice, který využívá kotvících trnů a kvalitních zámků zajišťuje maximální stabilitu při pojezdu či parkování vozidel a zároveň nebrání vsakování srážek. Ve srovnání s betonovými tvárnicemi umožňuje LEGI větší zatravnění (více než 80 %) a vytváří tak přírodní ráz této plochy.
Tvárnice se používají při zatravňování příjezdových cest ke garážím, na terasách a ostatních zelených ploch. Zajišťují fixaci hrází, svahů, chodníků i odstavných ploch. Díky pevným zámkům je lze použít i v přechodu do mírných svahů (cca 10°). Například přechod k vodním plochám nebo místo schodiště pro bezbariérový přístup.
Tvárnice jsou vyrobeny z ekologického 100 % recyklovatelného polyethylénu (HDPE), který je UV stabilní a velice odolný proti nepřízni počasí.
Zakoupit lze po samostatných kusech.
Parametry
- rozměry: 60 x 60 × 4 cm
- výška: 6,5 cm (včetně bodců)
- plocha tvárnice: 0,36 m2
- spotřeba na m2: ~3 ks
- hmotnost: 1,4 kg/ks
- zatížení: 120 t/m2
- barva: černá
Výhody
- odolnost vůči zátěži
- mrazuvzdornost
- vysoká odolnost v tlaku díky klenutému tvaru
- ochrana proti erozi a nadměrnému vysychání trávníku
- nízká hmotnost – snadná manipulace a montáž
- výborná pružnost, mechanická odolnost a teplotní stabilita
- zamezuje prošlapání
- zlepšuje pochůznost téměř na úroveň dlážděného povrchu
- zatravňovací dlažba nebrání vsakování srážek
- rychlá a jednoduchá pokládka
- zamezuje pohybu kameniva deštěm
- ideálně fixuje kamenivo v pravidelném pásu
- lze použít i do mírných svahů
Montáž
Tvárnice se pokládají velmi jednoduše – vrství se štěrk, geotextílie, písek, vlastní tvárnice a zemina. Výška štěrku se určuje podle zatížení (osobní, nákladní vozy). Jako separační vrstvu lze použít geotextílii, která se zasype vrstvou písku o min. tloušťce 5 cm. Na tuto vrstvu se již kladou samotné tvárnice, které se zasouvají jedna do druhé. Zatravňovací dlažbu můžete vyplnit celou řadou materiálů. Pokud chcete mít povrch zelený, pak doporučujeme použít směs zeminy s vysokým podílem humusu, do které budou přidána travní semena. Prostor v tvárnicích dále můžete vyplnit i jemným štěrkem nebo jej můžete nechat prázdný – to v případě využití tvárnic jako dočasné komunikace na stavbě či například v průmyslových provozech.
Díky zámkům jsou jednotlivé tvárnice k sobě pevně spojeny a lze je použít i v přechodu do mírných svahů. Pokládku provádějte na vyrovnávací vrstvu, kdy vždy začnete u nejnižšího místa a postupně směřujete k nejvyššímu. Pokud byste i přes dřívější vyrovnání povrchu přeci jen potřebovali nějakou část dorovnat můžete použít hlinitý písek nebo vhodnou směs jemné drtě a písku. Jakmile celou zamýšlenou plochu pokryjete zatravňovací dlažbou, velmi pečlivě si zkontrolujte stabilitu jednotlivých tvárnic. Ty se totiž nesmí hýbat a ani prohýbat. Ignorování tohoto kroku může ve výjimečných případech při větším zatížení zapříčinit prasknutí tvárnic.
Související produkty
Při pokládce tvárnic jistě využijete i zahradní textilie. K nejčastějším typům patří geotextilie a netkané mulčovací textilie. Textilie slouží nejčastěji jako separační vrstva, která zároveň zabraňuje prorůstání plevelu. Textilie nepodléhají plísni ani hnilobě a instalují se pod tvárnice.