Náhradní díly do auta, které by neměly chybět v žádné garáži
Problémy s automobilem na cestách se nevyhnou během života téměř nikomu z nás. Ne vždy je však hned nutné volat odtahovou službu, nebo jezdit do servisu, drobnější závady můžete vyřešit během chvilky sami – k výměně však budete potřebovat vhodné náhradní díly. Poradíme vám, co se vyplatí vozit v autě pro strýčka příhodu, a jaké autodíly si pohodlně zvládnou vyměnit zruční kutilové ve své dílně. Ušetříte tak mnohdy čas, i peníze!
Autožárovky je třeba v případě poruchy vyměnit co nejdříve
Častou závadou, která čas od času postihne každé auto, je prasklá autožárovka, která má poměrně omezenou životnost. K jejich poruchám často dochází na cestách, kdy vás na závadu upozorní blikáním protijedoucí řidiči. Protože za poruchu předního světlometu můžete od policie dostat až několika tisícovou pokutu a zejména v případě, kdy nesvítí světlomet směrem do silnice, vystavujete sebe i protijedoucí řidiče bezpečnostnímu riziku, vyplatí se v autě vždy vozit několik náhradních autožárovek různých typů, a v případě potřeby je vyměnit.
🡢 Přístup k žárovkám se u jednotlivých modelů aut liší, vždy je dobré přečíst si manuál, nebo si jejich dostupnost ověřit již při pořízení auta, abyste při samotné výměně dlouho netápali.
🡢 Existují automobily, které neumožňují výměnu autožárovky svépomocí. Obvykle se jedná o moderní automobily s doplňkovými funkcemi světel (automatické přepínání světel, přisvěcování do zatáčky apod.) a segmentovými světly. Zda můžete žárovku vyměnit se dozvíte u výrobce, případně v manuálu vozu.
Náhradní pojistky do auta pomohou vyřešit problémy s elektronikou
Dalšími drobnými náhradními díly, které vám na cestách mohou výrazně pomoci, jsou autopojistky. Může se totiž stát, že se některý z elektronických komponentů začne přehřívat a vyvolá zkrat, a aby nedošlo k poškození zařízení, přepálí se pojistka, následkem čehož se odpojí. Z toho důvodu byste měli mít po ruce náhradní pojistky, a pokud tato situaci nastane, otevřít pojistkovou skříň, prasklou pojistku vyjmout a nahradit ji novým kusem se stejnou hodnotou napětí.
🡢 Doporučujeme nechat co nejdříve automobil zkontrolovat v servisu – obvykle se jedná o komplikovanější problém, který je třeba odstranit.
Provozní kapaliny a maziva se starají o plynulý běh důležitých součástek
K tomu, aby řada dílů v autě správně fungovala, potřebuje pravidelné mazaní. Proto je nezbytné pravidelně doplňovat či kompletně měnit provozní kapaliny. Jednou z nejdůležitějších je motorový olej, který předchází zadření motoru, neméně důležitá je také chladicí kapalina, převodový olej, a brzdová kapalina. Vyplatí se tedy mít v dílně všechny tyto kapaliny, které jsou vhodné pro váš model vozidla a průběžně je dle potřeby doplňovat.
Čas od času je třeba nahradit za nové také vzduchové, palivové a olejové filtry, které se postupně zanáší. Pokud si sami pravidelně měníte provozní kapaliny, vybavte se tedy i sadou filtrů, které dříve či později využijete!
Zapomínat byste neměli ani na směs do ostřikovačů, která se dělí dle složení na letní a zimní. Doporučujeme vozit alespoň několik litrů v kufru automobilu – její nedostatek vás na cestách může nepříjemně překvapit, a mít za následek výrazné zhoršení viditelnosti skrze přední sklo – například když projíždíte prašným nebo blátivým prostředním.
Především v zimě kontrolujte stav autobaterie
Potrápit vás může, zejména v zimních měsících, také autobaterie. Pokud je starší, může mít problém udržet napětí a je pravděpodobné, že ve větších mrazech nenastartujete. Pokud tedy předpokládáte, že se čas její výměny blíží, mějte novou autobaterii připravenou v záloze, a v případě potřeby ji vyměňte. Starý kus můžete odevzdat ve sběrném dvoře.
🡢 Vyplatí se vozit také příslušenství v podobě startovacích kabelů, s jejichž pomocí můžete nastartovat i automobil s vybitou autobaterií, budete k tomu však potřebovat druhé vozidlo.
S trochou zručnosti zvládnete vyměnit i brzdové destičky, kotouče nebo filtry
V případě, že máte manuální dovednosti a potřebné vybavení, zvládnete na autě sami vyměnit také brzdový systém, v podobě destiček, které se průběžně opotřebovávají, a brzdové kotouče. Nedoporučujeme tento úkon provádět doma u nových aut nebo pokud nemáte potřebné zkušenosti a nejste si výměnou jistí.