WUGI Vodní kefírové kultury na zkoušku (až na 10 litrů kefíru)
Popis
Ahoj, jsem WUGI,
pytlíček plný kefírových kultur, ze kterého si můžete doma udělat vlastní probiotický kefír. Stačí k tomu trochu vody, kokosového mléka nebo třeba ovocné šťávy.
Trvá to minutku, ale vaše zdraví (a hlavně střeva) vás za to budou milovat. Proč? Protože domácí kefír vzniká fermentováním neboli kvašením. Díky tomu je plný přátelských bakterií, enzymů a dalších látek, které tělu často chybí. Vykouzlím čerstvý vodní nebo třeba kokosový kefír!
100% organické bez sóji bez GMO bez lepku vegan bez laktózy
Vodní kefír WUGI nejen pro vegany a sportovce
Vodní kefír WUGI je alternativou k mléčné klasice. Vyrobíte jej z vody a cukru a ze připomíná sladko-kyselou perlivou limonádu. Tohle osvěžení je ale bez chemie a zdraví prospěšné. Kdo má rád změnu, ať si vyrobí kokosový kefír z kokosové vody či mléka nebo přefermentuje ovocnou šťávu. Vodní kefírové kultury to zvládnou.
Funguje jako přírodní ionťák, spolehlivě zažene žízeň, potěší chuťové pohárky a dodá energii.
Jak kefír vzniká?
Vodní kefír vzniká fermentací (zjednodušeně kvašením) kefírových kultur ve vodě, kokosové vodě či mléce nebo ovocné šťávě. Kefírové kultury se krmí cukrem ve sladkém nápoji, mění ho na bublinky (oxid uhličitý), kyselinu octovou a mléčnou a další látky. Přitom zůstávají kultury živé v nápoji a produkují do něj třeba svoje enzymy, které napomáhají trávení.
Vodní kefír je lehce perlivý, osvěžující nápoj s minimem zbytkového cukru, který je plný přátelských bakterií (probiotik), enzymů, živin, vitamínů a minerálů. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci střev a zažívání.
Připomíná vám popisem kombuchu? Je to její bratranec. Oba jsou to fermentované nápoje, ale přeci jen je každý jiný. Na rozdíl od kombuchy obsahuje vodní kefír jiné kultury – má více bakterií a méně kvasinek, nechutná tak „octově“ a ve vodním kefíru z WUGI kultur se netvoří prakticky alkohol (pod 0,1 %). To taková kombucha klidně 1 % mít může. Vodní kefír si zamilují děti.
Základ všech opravdových limonád
Domácí limonády mají s vodním kefírem jiný rozměr. Takový živý. Vodní i kokosový kefír se hodí do bezmléčných smoothies, nepečených dezertů i kaší fermentovaých přes noc.
Obsah, složení a dávkování
Pít ho můžete denně. Jestli jste ho ještě nepili, začněte postupně, ať si břicho na nával těch hodných bakterií zvykne. Navyšovat můžete třeba na 0,5 litru denně. To necháme na vás.
Balení na zkoušku obsahuje 1 sáček s 5 g vodních kefírových kultur. Z 1 sáčku postupně během cca 3 týdnů připravíte až 10 litrů vodního kefíru. Každých 24 – 72 hodin vám vznikne litr kefíru, takže 3 týdny nepřetržitě fermentujete a vychutnáváte si čerstvý kefír.
Zdá se vám balení malé? Dává to smysl. Držíte v ruce okem neviditelné mikroorganismy. Makají ale o sto šest a vytvoří vám desítky litrů kefíru na spoustu dnů :)
Složení
Hnědý cukr jako nosič kefírových kultur, kefírové kultury (mikroorganismy z rodů Lactobacillus, Lactococcus, Leuconostoc, Saccharomyces, Acetobacter, Kluyveromyces).
Může obsahovat stopy mléka. Produkt je zcela veganský, avšak musíme uvádět možné stopy mléka, jelikož se produkt zpracovává na místě, kde se nachází také mléčné produkty.
Skladujte v LEDNICI (příp. v chladu do 20°C).
Země původu: EU
Dovozce: UNIBIOM s.r.o., IČ 054 45 213
Minimální dobu trvanlivosti garantujeme 6 a více měsíců od dodání.
Příprava vodního kefíru
Nachystejte si
- 1,15 l patentní WUGI sklenici (Pozor při přípravě ve sklenicích z tenkého skla! Při přípravě kefíru vzniká v nádobě tlak a může vám prasknout!)
- 1l vody (převařené a vychladlé)
- 3 polévkové lžíce cukru (klasický bílý, hnědý, třtinový) či sirup bez konzervantů (např. javorový) – pozor u kokosového cukru, nepoužívejte samotný, přidávejte pouze menší množství k obyčejnému cukru
- vhodné přidat – hrst sušeného nesířeného nebo lyofilizovaného ovoce a plátek oloupaného citrónu
Kromě oslazené vody zkuste také přípravu z kokosového mléka či vody, ovocných šťáv a dalších.
Sklenici na přípravu kefíru pořádně vymyjte a vysušte, aby se kefírové kultury nepoškodily horkou vodou nebo zbytky čisticích prostředků. Při přípravě ji plňte vždy maximálně 2 cm pod okraj. Čím více místa necháte, tím více vám kefír může naperlit!
--- upozornění —
Při fermentaci vzniká v uzavřené nádobě tlak, který je nutné pravidelně (nejlépe 2× denně) upouštět! Zejména tenké sklenice mohou z důvodu natlakování prasknout!
Příprava na poprvé
- Vysypte obsah jednoho sáčku s kefírovými kulturami do vody s cukrem (o teplotě max. 29°C). Přidejte sušené ovoce a citrón. Dobře promíchejte a sklenici uzavřete. Směs ponechte stát 48 hodin při pokojové teplotě.
- Po 48 hodinách je vodní kefír hotov. Citrón můžete do kefíru vymačkat, ovoce odstraňte. Pro přípravu další várky si nechte stranou 200 ml kefíru. Zbylý kefír můžete pít samotný nebo ochucený sirupem, džusem, ovocem, bylinkami či kořením. V případě potřeby uchovejte v lednici a spotřebujte cca do týdne.
Opakovaná příprava
- Na přípravu další várky použijte 200 ml hotového kefíru, až 800 ml vody a 3 lžíce cukru. Můžete přidat citrón a sušené ovoce. Směs dobře promíchejte a nechte stát při pokojové teplotě po dobu 24 až 72 hodin (24 hodin pro sladší chuť, s dobou postupně sladkost klesá).
- Pomocí 200 ml hotového kefíru připravíte nový kefír až 10 x. Počet opakování záleží na různých faktorech – hygienických podmínkách, kvalitě vody (chlor a jiné látky ve vodě) i typu použitých surovin pro přípravu. Práci kefírových kultur podpoříte lyofilizovaným ovocem – navíc kefíru dodáte skvělou chuť. Zůstává-li kefír sladký a ještě neproběhlo 10 opakování, přidejte kulturám ovoce a sklenici nechte naplněnou jen ze 2/3, jinak použijte nový sáček.