Rhino Rhino Salt – sůl na výplach nosu – 30 sáčků
Popis
Výplachy konvičkou jsou velmi prospěšné i pro děti, které tento proces zvládají asi od 4 let věku (šikovnější i o něco dříve). Důležitý je zde samozřejmě dohled dospělé osoby a dítě také musí umět správně smrkat. Vyplachování přispívá k uvolnění tzv. zadní rýmy a může předcházet zánětům středouší.
Výplach nosu probíhá samospádem, což minimalizuje nežádoucí zatékání vody do středouší.
Prostředí uvnitř nosu je přirozeně slané a teplé, proto se na výplach nosu používá mírně slaná voda, která je ohřátá zhruba na tělesnou teplotu. Tělní tekutiny obsahují 0,9 % soli, to odpovídá 2,7 g kuchyňské soli (1 odměrka) na 3 dl vody v konvičce Rhino Horn. Pokud si nejste jisti kvalitou teplé vody z kohoutku, doporučujeme používat vodu převařenou.
Použití:
Výplach nosu provádějte 1× denně podle následujícího postupu. U silnějšího nachlazení, zánětu nosních dutin nebo při zvýšeném výskytu alergenního pylu ve vzduchu může být čištění nosu prováděno 2–4× denně.
1. Nasypte jednu odměrku (= 2,7 g) kuchyňské soli (NaCl) do konvičky. Nepoužívejte náhražky soli nebo sůl dochucovanou apod. Nádobu zcela doplňte vlažnou vodou (cca 37 °C). Konvičku můžete protřepat nebo vodu zamíchat např. odměrkou, aby se sůl rychleji rozpustila.
2. Přitiskněte ústí konvičky k nosní dírce ze strany – ne zepředu – a lehce zatlačte tak, aby byl nosní otvor uzavřen špičkou nálevky. Roztok by touto nosní dírkou neměl unikat.
3. Dýchejte ústy. Ústa musí být otevřená. V průběhu proplachování nelze dýchat nosem.
4. Lehce se předkloňte tak, aby Vaše hlava byla nad umyvadlem, brada by měla pokud možno směřovat k hrudi – neměla by být vystrčená dopředu. Hlavu přitom pootočte na stranu, takže se budete dívat bokem.
5. Nakloňte konvičku směrem vzhůru a voda začne za chvíli samovolně protékat vnitřkem nosu a vytékat druhou dírkou ven. Když proteče asi polovina obsahu konvičky, zvedněte hlavu a nádobu odejměte. Větší část vody z nosu samovolně vyteče, zbytek lze vytlačit lehkým vydechnutím nosem nebo jemným vysmrkáním.
6. Zbylou polovinu roztoku použijte k propláchnutí přes druhou nosní dírku.
7. Po ukončení proplachování by v nose a nosních dutinách neměla zůstat žádná voda. Zejména v zimě by to mohlo způsobit problémy. Běžně postačuje k dokonalému odstranění tekutiny z nosu obyčejné vysmrkání.
Všechna voda musí ven:
Pokud by však ještě zůstala nějaká tekutina uvnitř, postupujte následovně:
Předkloňte se, takže hlava bude směřovat dolů. Hlavu otočte stranou a vysmrkejte horní dírku. Hlavu otočte tváří směrem k podlaze a znovu vysmrkejte stejnou nosní dírku. Je-li to nutné, opakujte postup vícekrát. Zopakujte i u druhé nosní dírky. Poté se narovnejte a několikrát se nadechněte a vydechněte nosem.