Čajová zahrada Rakytník plod
Popis
Rakytník si i díky zásluze mnohých edukačních článků vysloužil pověst takové lokální superpotraviny. A my musíme říct, že zcela právem. Je nabitý celou řadou různých vitamínů a minerálů, obsahuje beta-karoten, různé organické kyseliny, třísloviny a celou řadu dalších látek. Podle některých informací obsahuje dokonce až 25× více vitamínu C než populární citróny. A jelikož tento vitamín bývá mnohými odborníky doporučován pro správné fungování imunitního systému, není pochyb o tom, že rakytník je skvělou potravinou i pro váš jídelníček.
Pokud někde ve vašem okolí rakytník roste, máte velké štěstí a můžete si jej (ideálně za pomoci malých kleštiček) nasbírat a udělat si z něj sirup, marmeládu nebo celou řadu dalších receptů. Rakytník ale neroste ani zdaleka na každém rohu a když už někde je, může se stát, že ho někdo zvládne otrhat před vámi. Nehledě na to, že koupí našeho sušeného rakytníku si ušetříte spoustu času a rozpíchané ruce od nepříjemných trnů, kterými rakytník disponuje.
A co vlastně dělat se sušeným rakytníkem? Možností máte spoustu. V zimě je jako dělaný na čaj, v létě z něj můžete připravit studený výluh (macerát). To ale rozhodně není všechno – můžete jej jíst samotný, dá se přidat do jogurtů i různých kaší a skvěle vynikne také v různých musli směsích. Volba je tak zkrátka a dobře jenom na vás.
Příprava: lžíci sypaného Rakytníku přelejte vodou (200 ml) o teplotě 70–80°C a nechte 5–10 minut odstát.