Čajová zahrada Kontryhel nať - bylinný čaj
Popis
Kontryhel rozhodně nepatří mezi naše nejpopulárnější bylinky, ale to rozhodně neznamená, že by neměl co nabídnout. Mnohé herbáře ho totiž označují jako „ženskou“ bylinu a vřele jej doporučují při různých menstruačních obtížích. Jak jej tedy používat? A jaké konkrétní látky kontryhel obsahuje?
Jak kontryhelovou nať používat?
Kontryhelová nať má celé široké spektrum využití – je možné si z něj připravit čaj, šťávu, je možné z něj připravit dresink (třeba kombinací nasekaného kontryhelu, jogurtu, lžičky majonézy, česneku a koriandru) a odvar je možné použít do vodních lázní. Čaj bývá obecně doporučován při silných menstruacích a kromě kontryhele je možné využít kombinace kontryhel, měsíček a řebříček v poměru 1:1:1. Šťáva se pak připravuje vymačkáním velkého množství pomačkaných kontryhelových listů a spíše než pro vnitřní užití se doporučuje jako účinná přírodní dezinfekce.
Jaké účinné látky kontryhel obsahuje?
V případě kontryhele se nejčastěji sbírá kvetoucí nať, jež je bohatá zejména na silice, třísloviny, hořčiny, kyselinu salicylovou a malé míře také vitamín C, který je velmi známým antioxidantem. Rovněž je zdrojem fytohormonů, tedy rostlinných hormonů, jejichž struktura je na první pohled podobná hormonům produkovaným v lidském těle. Koneckonců právě to představuje jeden z důvodů, proč mnohé herbáře vyzdvihují vliv kontryhele na ženské tělo.
Zajímavosti o kontryhelu
- Latinský název Alchemilla odkazuje k alchymistům, kteří kontryhel v dávných dobách sbírali v domnění, že s jeho pomocí vyrobí buď kámen mudrců, nebo čiré zlato.
- Ranní rosa v případě kontryhele stéká do středu listů a vytváří tam velkou kapku. Středověcí učenci ji označovali za nebeskou rosu a rovněž věřili v její kouzelný efekt.