Čajová zahrada Jasmínový květ - bylinný čaj
Popis
Kdo by neznal jasmínový květ, že? Tato aromatická bylina se dnes a denně používá v různých okrasných zahradách, kterým dodá lehký nádech exotiky. To je ale většinou jasmín nahokvětý, který je mírně toxický a v léčitelství se nepoužívá. Starodávné herbáře většinou preferují spíše jiné druhy, nejčastěji jasmín růžokvětý, kterému přisuzují celou řadu pozitivních efektů. A právě ten najdete i v naší nabídce.
Příprava jasmínového čaje
- čaj se vloží do sítka, které umístíme do konvičky
- čaj zalijeme vodou o teplotě 100 stupňů Celsia
- počkáme 5 až 10 minut
- vychutnáme si hotový čaj
Na co se jasmínový květ používá?
Jasmínový květ se nejčastěji přidává do různých černých nebo zelených čajů, kterým dodá omamnou vůni a nádherně jemnou chuť. Kromě toho ale čínská medicína doporučuje i zevní použití jasmínu, jehož odvar je možné kloktat například při problémech s ústní dutinou. Kromě toho bývá jasmín používán i při mnohým masážích nebo k celkové péči o pokožku. Nálev je možné pít i samotný a i když v dávných dobách byl výsadou královské rodiny, dnes si ho může dopřát naprosto každý. A každému bude chutnat.
Jaké složky jasmínový květ obsahuje?
Květy jasmínu jsou bohaté především na různé silice a antioxidanty, které mohou na člověka mít celou řadu potenciálních benefitů. Esenciální oleje získané z jasmínu se většinou využívají v aromaterapii a mnohé herbáře se rovněž shodují na tom, že jasmínový čaj je dobré pít při silné a bolestivé menstruaci doprovázené křečemi.
Zajímavosti o jasmínu
- V Číně je jasmín považovaný za symbol ženskosti a krásy, ale podle francouzských pověstí jím nesmí ženich nikdy obdarovat svou novomanželku, jinak jí hrozí vážná nemoc či dokonce smrt.
- Ačkoliv jasmín je považován za velmi aromatickou rostlinu, celkem existuje až 200 různých druhů a zdaleka né všechny voní.
- Jasmín ve volné přírodě přežije až 20 let a je schopen dorůst do výšky až 9 metrů.