Značka
Cena
Dostupnost
Zboží od
Šířka
Výška
Kompostér je nádoba, ve které probíhá tlení biologického odpadu, a vzniká tak cenné hnojivo. Vybrat můžete menší domácí kompostér na terasu nebo velký zahradní kompostér v podobě kompostového sila. Při výběru je důležitý prostor, do kterého chcete kompostér umístit, objem a přívod vzduchu, která je důležitý k pravidelnému provzdušňování.
Domácí kompostér
Domácí kompostér má obvykle menší objem. Slouží pro ukládání domácího odpadu a odpadu z kuchyně. Obvykle se umisťuje na balkon či terasu.
Kompostér do interiéru, vermikompostér
Interiérový kompostér (vermikompostér) má obvykle velmi malý objem. Skládá se z několika komor (přepážek) a rozklad probíhá s pomocí žížal. Ty produkují takzvaný žížalí čaj (kvalitní hnojivo). Kompostování je rychlé a bez zápachu. Vhodné pro zpracování kuchyňského odpadu, a následného hnojení pokojových květin.
Dvoukomorový kompostér
Má dvě oddělené sekce, někdy se nazývá rotačním kompostérem. V jedné sekci probíhá tlení, ve druhé sekci kompost přehazujete, aby se kompostovaná hmota okysličila. Jednotlivé vrstvy se rychle promíchávají.
Po dobu tlení biologického odpadu v kompostu můžete na zahradě používat kvalitní hnojiva. Některá dokonce urychlí přípravu kompostu (urychlovače kompostu).
Zahradní kompostéry
Slouží k ukládání zahradního odpadu jako jsou větvě, listí, posekaná tráva, trus zvířat (kromě psů a koček), hlíny, dřevního popela. Povětrnostním vlivům nejlépe odolává konstrukce z vysokohustotního polyetylenu.
Kompostové silo
Kompostové silo je častý způsob pro kompostování ve velkých domácnostech a na větších zahradách. Kompostování probíhá volně na hromadě za stálého přísunu vzduchu.
Dřevěný kompostér
Dřevěný kompostér nenápadně zapadne do každé zahrady. Údržba je však náročnější, je třeba jej pravidelně natírat, aby docházelo ke tlení uvnitř konstrukce, a ne samotné konstrukce.
Plastový kompostér
Je odolný a má dlouhou životnost. Doporučuje se jeho umístění ve stínu, aby nedocházelo k jeho přehřívání.
Zateplený kompostér
Zateplený kompostér je opatřený vnitřní vrstvou z polyethylenu. Zateplení urychluje tlení a zároveň umožňuje použití kompostéru po celý rok venku (pokračuje v procesu kompostování i při nízkých okolních teplotách).
Nejčastěji kladené otázky při výběru kompostéru
1️⃣ Jak funguje kompostér
- Po uložení odpadu se vlivem mikroorganismů kompost zahřívá, likvidují se zárodky chorob.
- Tlení trvá asi 2 měsíce, klesá teplota, objem se zmenšuje.
- Po ukončení procesu je kompost připraven k použití jako hnojivo.
2️⃣ Jak vybrat kompostér
- Objem – na každých 100 m² je zapotřebí 100 l volné plochy v kompostéru.
- Boční dvířka – pro rychlé odebírání humusu, praktická jsou dvířka z více stran.
- Přívod vzduchu – počet otvorů pro provzdušňování, souvisí s velikostí a konstrukcí.
- Ochrana – proti vniknutí hlodavců, ptačího trusu se doporučují kompostéry uzavřené.
- Stabilita – doporučují se kompostéry s tloušťkou stěn alespoň 5 mm.
- Barva – tmavé barvy jsou více odolné UV záření, méně blednou.
Nejprodávanější
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Kompostéry
Kompostéry uskladní biologický odpad a po pár týdnech vám nabídnou kvalitní hnojivo. Oblíbené jsou velké dřevěné kompostéry o objemu 800 až 1 000 l nebo menší plastové kompostéry, které se snadno obsluhují.
Domácí kompostér do kuchyně
Vermikompostéry jsou přiklopeny víkem a tlení ve vnitřních komorách urychlují kalifornské žížaly. Kompost v domácnosti nijak nezapáchá. Nabízí možnost, jak likvidovat kuchyňský odpad šetrně k životnímu prostředí.
Domácí kompostér na terasu
Vermikompostéry můžete umístit i na terasu, je však vhodné umístit je do stínu. Změny teplot žížalám neprospívají. Na velkou terasu můžete použít i kompostéry plastové s objemem 150 až 200 l.
Kompostéry KETER
Oblíbenou značkou kompostérů je KETER. Naleznete kompostéry elegantního, moderního vzhledu se snadnou obsluhou. Vybrat můžete kompostéry menšího objemu okolo 300 l až po kompostéry pro velkou zahradu o objemu 650 l.