Václav Čermák: Hlaholské písemnictví v Čechách doby lucemburské
Václav Čermák: Hlaholské písemnictví v Čechách doby lucemburské
Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner
Publikace představuje první syntetické zpracování dějin hlaholského písemnictví, které vznikalo ve druhé polovině 14. a na počátku 15. století v pražském klášteře Na Slovanech, známém později pod označením Emauzy.
Celý popis
787 Kč
Zboží od:
Knihy Daniela
787 Kč
Získejte dopravu ZDARMA se
4.1.2025
na výdejním místě
Výdejní místa
4.1.2025 -
6.1.2025
na vaší adrese
Možnosti doručení
Popis
Publikace představuje první syntetické zpracování dějin hlaholského písemnictví, které vznikalo ve druhé polovině 14. a na počátku 15. století v pražském klášteře Na Slovanech, známém později pod označením Emauzy. Po obsahové stránce se práce věnuje hlaholským textům v církevní slovanštině a staré češtině. Rozsáhlá studie shrnuje chorvatské zdroje emauzského hlaholského písemnictví za Lucemburků, zejména za vlády Karla IV. Hlavním cílem práce je filologická analýza dosud opomíjeným hlaholským pramenům v církevní slovanštině, které bezprostředně souvisejí s literární činností pražských Emauz (breviáře, misály a další liturgické památky). Pozornost je dále věnována staročeským pramenům v hlaholici a znalostem hlaholského písma v Čechách 14. a 15. století mimo klášter Na Slovanech. Přestaveny budou i další kulturní kontakty českých a chorvatských zemí daného období (šíření
kultu českých světců v Chorvatsku, zdroje emauzského hlaholismu, chorvatské překlady náboženské literatury podle českých předloh).
- Datum vydání: 24. 02. 2022
- Počet stran: 336
- ISBN: 978–80–86420–75–2
- Vazba: pevná vazba