10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Historické romány

Historický román je román, jehož děj se odehrává v minulosti, kterou autor sám nezažil. Je to příběh, který podává svědectví o minulých událostech, často bývá zasazen do období významných historických změn.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Oliver Pötzsch: Hrobník a dívka Oliver Pötzsch: Katova dcera a prokletí moru
Oliver Pötzsch: Hrobník a dívka

Vídeň roku 1894. Inspektor Leopold von Herzfeldt vyšetřuje kuriózní případ. V uměleckohistorickém muzeu byla nalezena mrtvola slavného profesora – nabalzamovaná přesně podle staroegyptských klasických postupů. Stal se profesor obětí starověké kletby?

můžete mít 23.7. - 25.7.

Oliver Pötzsch: Katova dcera a prokletí moru Oliver Pötzsch: Katova dcera a prokletí moru
Oliver Pötzsch: Katova dcera a prokletí moru

Léto roku 1679. Ve Vídni zuří mor a šíří se už i do Bavorska. Za schongauským katem Jakobem Kuislem se z posledních sil dovlekl smrtelně nemocný muž.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Oliver Pötzsch: Katova dcera a král žebráků Oliver Pötzsch: Katova dcera a prokletí moru
Oliver Pötzsch: Katova dcera a král žebráků

Schongauský kat Jakob Kuisl spadl do nastražené pasti. Při návštěvě v Řeznu najde svou sestru a švagra v lazebně mrtvé. Městské stráže zatknou Kuisla jako podezřelého a uvrhnou ho do vězení. Nyní jemu, katovi, hrozí mučení a poprava.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Oliver Pötzsch: Mistr Orhan Pamuk: Bílá pevnost
Oliver Pötzsch: Mistr

CESTA KE SVĚTLU VEDE TEMNOTOU Zlatavý podzim roku 1518 končí. Uplynulo šest let od doby, kdy věhlasný mág Johann Georg Faustus uprchl z Norimberka. Společně se svým pomocníkem Karlem Wagnerem a schovankou Markétkou putuje jako žádaný mastičkář a astrolog po Německé říši.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Opatství Northanger Orhan Pamuk: Bílá pevnost
Opatství Northanger

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii.

můžete mít 25.7. - 29.7.

Orhan Pamuk: Bílá pevnost Orhan Pamuk: Bílá pevnost
Orhan Pamuk: Bílá pevnost

Historicko-filozofický román Orhana Pamuka se odehrává v barvitém světě osmanského Istanbulu za vlády sultána Mehmeda IV. na konci 17.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Orhan Pamuk: Jmenuji se Červená Oriana Ramunno: Chlapec, který kreslil stíny
Orhan Pamuk: Jmenuji se Červená

Jednoho zimního večera roku 1591 je v Istanbulu zavražděn přední iluminátor rukopisů a nyní k nám promlouvá ze studny, kam vrah hodil jeho tělo.

můžete mít 23.7. - 25.7.

Oriana Ramunno: Chlapec, který kreslil stíny Oriana Ramunno: Chlapec, který kreslil stíny
Oriana Ramunno: Chlapec, který kreslil stíny

Strhující příběh vraždy se zápletkou připomínající styl Louise Penny či Agathy Christie se odehrává v Osvětimi na Vánoce roku 1943. Kniha s ponurou atmosférou a napínavým příběhem je inspirována rodinnou historií autorky. Ocitáme se v koncentračním táboře Osvětim.

můžete mít 18.7. - 19.7.

Osiřelé sestry Oriana Ramunno: Chlapec, který kreslil stíny
Osiřelé sestry

Uprostřed válečné vřavy mají sestry jen jedna druhou… Srdceryvný a naprosto nezapomenutelný příběh dvou malých sester, které jejich matka nechá v sirotčinci.

můžete mít 25.7. - 29.7.

Osud s pečetí rezavých vlasů Otomar Dvořák: Vřeteno osudu Mezi kolébkou a hrobem - Román o životě a smrti Karla Jaromíra Erbena
Osud s pečetí rezavých vlasů

Tajemství zámku v Ivanovicích na Hané Jihomoravská autorka se tímto románem pokouší uvést do povědomí veřejnosti dnes již zapomenutou, avšak zajímavou postavu barona Jana Václava Přepyského, který byl …

můžete mít 25.7. - 29.7.

Ota Filip: Valdštejn a Lukrecie Otomar Dvořák: Vřeteno osudu Mezi kolébkou a hrobem - Román o životě a smrti Karla Jaromíra Erbena
Ota Filip: Valdštejn a Lukrecie

Historický román významného českého autora Oty Filipa.

můžete mít 19.7. - 22.7.

Románové biografie

Biografie (z řeckého bios – život a grafen – psát) je rekonstrukce života významné osobnosti (umělec, politik, sportovec apod.), a to na základě archivních materiálů, osobních znalostí či vzpomínek. Románová biografie vychází rovněž částečně z historicky doložených pramenů, autor má ale možnost popustit uzdu svojí fantazii a vylíčit děj, jak by podle něho mohl probíhat, či jak se mu hodí jako pozadí pro hlavní linii vyprávěného příběhu. V této kategorii nelze opomenout nejúspěšnější román finského spisovatele Miky Waltariho – Egypťan Sinuhet. Děj knihy je zasazen do starověkého Egypta. Hlavním hrdinou je Egypťan jménem Sinuhet, jehož život sledujeme od dětství, přes studium lékařství a jeho cestování po mimoegyptských zemích až po stáří. Mezi nejlepší životopisné knihy poslední doby považujeme např. románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety Dánská dívka; hluboce dramatický příběh z období války Nabarvené ptáče.

Historické detektivky

Historická detektivka je příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za podskupinu detektivního i historického románu. Mezi ostatními žánry historická detektivka zakotvila teprve v sedmdesátých letech 20. století. Hlavní zásluhu na tom měly zejména detektivní příběhy Ellis Petersové. Její série detektivních příběhů bratra Cadfaela zavádí čtenáře do raně středověkého pomezí Anglie a Walesu, kde vraždy řeší stárnoucí mnich, bývalý veterán z křížových výprav. V současné době Cadfaelovy příhody znovu u nás začíná vydávat nakladatelství Mystery press. Mezi historickou detektivku část kritiků řadí i Jméno růže Umberta Eca. Pro jiné je dílo žánrově velmi těžko zařaditelné.

Historické romance a rodinné ságy

Historická romance = podmanivý milostný příběh plný vášní, zrady a intrik. Romantický náboj ale může mít i obsahově náročnější dílo, kde se čtenář seznamuje i s několika generacemi v období daleko rozsáhlejším, než zabere jeden lidský život – pak se jedná o rodinnou ságu. V období předrevolučního Československa byly zřejmě nejčastěji vydávány půvabné osudy Eugénie Desireé Claryové, která byla Napoleonovou první láskou. V 11. století se odehrává rozsáhlý román Ranhojič Noaha Gordona, z novějších např. Lovci knih Dirka Husemanna nebo některé z románů britského prozaika Kena Folletta. Zajímavým a hojně vyhledávaným tématem historických románů je také využití prolínání více dějových rovin, které často najdeme u Barbary Erskinové, Daphne Du Maurier či Diany Gabaldon, mezi českými autory např. u Hany Marie Körnerové. Desítku historických romancí má na kontě i slovenská autorka Jana Pronská.

Historická fantasy

Jedná se o podžánr fantasy. I zde objevíme základní znaky (přítomnost magie, výskyt fantastických bytostí), avšak inspirace vychází z historie. Někdy se příběhy odehrávají během určitého historického období našeho světa, jindy se jedná o jiný svět, který určité historické období našeho světa velmi silně připomíná. Příkladem mohou být romány Juraje Červenáka o černokněžníku Roganovi, Riordanova série o Percym Jacksonovi nebo Píseň ledu a ohně Georga R. R. Martina.

Alternativní historie

První knihou z oboru alternativní historie, která vyšla česky, se v roce 1992 stala jedna z klasik, a to slavný román Otčina Roberta Harrise. Odehrává se v Berlíně 1964. Německo neprohrálo válku a připravuje se na oslavu 75. narozenin Hitlera… Román Dallas 63 (námětem střelba na prezidenta Kennedyho a vize, co by se stalo, kdyby šly změnit dějiny) pro změnu kombinuje to nejlepší ze Stephena Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.

Český historický román

Největšího rozvoje dosáhl historický román v díle Aloise Jiráska, Václava Beneše Třebízského a Zikmunda Wintera ve 2. polovině 19. a počátkem 20. století. Po druhé světové válce vznikají románové kroniky, převládá zaměření na domácí dějiny, např. Václav Kaplický, F. Kubka. Této tendenci se však vymykají např. romány Jarmily Loukotkové nebo Vladimíra Neffa. Od 90. let 20. století do oblasti české historické prózy vstupuje řada nových autorů; popularitu si získaly další varianty historického románu, jako historická detektivka, historická science fiction nebo fantasy. Velká část současné produkce spadá do populárního proudu. K nejčastěji vydávaným českým autorům kromě Ludmily Vaňkové patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauera Hana Whitton.

Vondruška začal sérií Hříšní lidé Království českého. Ta je větší měrou zasazena do 13. století – případy vyšetřuje královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Cyklus detektivních povídek Letopisy královské komory s hlavní postavou písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína se odehrává v 16. století. Období Velkomoravské říše se věnuje Stanislav Češka, Jan Bauer naopak zasazuje své detektivky do 14. století. Úspěšnými autory české historické prózy současnosti jsou i Zuzana Koubková, Pavel Hrdlička, Jiří Bílek, František Kalenda. Převážně životopisným románům se věnuje Oldřiška Ciprová.

^ Zpátky nahoru

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné knihy - historické romány.