10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Levné Historické romány

Historický román je román, jehož děj se odehrává v minulosti, kterou autor sám nezažil. Je to příběh, který podává svědectví o minulých událostech, často bývá zasazen do období významných historických změn.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Reesová Tracy: Růžová zahrada Reesová Tracy: Růžová zahrada
Reesová Tracy: Růžová zahrada

Každý dům má své tajemství… Olive Westallenová žije privilegovaným, i když poněkud osamělým životem v honosném rodinném domě v Hampsteadu.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Huysmans Joris-Karl: Naruby Reesová Tracy: Růžová zahrada
Huysmans Joris-Karl: Naruby

Román Naruby, považovaný za „bibli dekadence“, odráží atmosféru francouzského fin de siecle.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Moje poslední vévodkyně Reesová Tracy: Růžová zahrada
Moje poslední vévodkyně

Vtipný a tematicky neotřelý příběh z aristokratického prostředí druhé poloviny 18. století.

můžete mít 25.10. - 30.10.

Manželské zrcadlo - Letopisy královské komory Vondruška Vlastimil: Husitská epopej VII. 1472 -1485 - Za časů Vladislava Jagelonského
Manželské zrcadlo - Letopisy královské komory

Hospodyně Jiřího Adama z Dobronína obdrží jako dárek knihu Manželské zrcadlo, která obsahuje různé rady pro život vdané ženy a také poučné příběhy.

můžete mít 25.10. - 30.10.

Jičínské pole mrtvých - Letopisy královské komory Vondruška Vlastimil: Husitská epopej VII. 1472 -1485 - Za časů Vladislava Jagelonského
Jičínské pole mrtvých - Letopisy královské komory

Za městem Jičínem na cestě k Zebínu je ohrazená louka, na níž se od pradávna pohřbívaly oběti morových epidemií, ale také popravení zločinci, sebevrazi a kacíři.

můžete mít 25.10. - 30.10.

Vondruška Vlastimil: Husitská epopej VII. 1472 -1485 - Za časů Vladislava Jagelonského Vondruška Vlastimil: Husitská epopej VII. 1472 -1485 - Za časů Vladislava Jagelonského
Vondruška Vlastimil: Husitská epopej VII. 1472 -1485 - Za časů Vladislava Jagelonského

Poslední díl ságy představuje léta, kdy se českým králem stal Vladislav Jagellonský, jemuž se postupně podařilo otupit ostří nepřátelské zahraniční politiky, zvláště té papežovy.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Vondruška Vlastimil: Husitská epopej V. 1450 -1460 - Za časů Ladislava Pohrobka Vondruška Vlastimil: Husitská epopej II. 1416-1425 - Za časů hejtmana Jana Žižky
Vondruška Vlastimil: Husitská epopej V. 1450 -1460 - Za časů Ladislava Pohrobka

Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Vondruška Vlastimil: Husitská epopej II. 1416-1425 - Za časů hejtmana Jana Žižky Vondruška Vlastimil: Husitská epopej II. 1416-1425 - Za časů hejtmana Jana Žižky
Vondruška Vlastimil: Husitská epopej II. 1416-1425 - Za časů hejtmana Jana Žižky

Několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Vondruška Vlastimil: Husitská epopej I. 1400-1415 - Za časů krále Václava IV. Vondruška Vlastimil: Husitská epopej II. 1416-1425 - Za časů hejtmana Jana Žižky
Vondruška Vlastimil: Husitská epopej I. 1400-1415 - Za časů krále Václava IV.

Několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Vondruška Vlastimil: Husitská epopej IV. 1438-1449 - Za časů bezvládí Vondruška Vlastimil: Husitská epopej IV. 1438-1449 - Za časů bezvládí
Vondruška Vlastimil: Husitská epopej IV. 1438-1449 - Za časů bezvládí

Čtvrtý díl začíná těsně po smrti císaře Zikmunda. Na trůn nastoupí jeho zeť Albrecht Habsburský. Ten však záhy také umírá a v zemi se znovu rozhoří domácí válka, kterou proti sobě vede šlechta podporovaná městy.

můžete mít 24.10. - 25.10.

Andrej Kavuljak: Žiare Vondruška Vlastimil: Husitská epopej IV. 1438-1449 - Za časů bezvládí
Andrej Kavuljak: Žiare

Nitrianske knieža Pribina prichádza na franský dvor na čele Mojmírovho posolstva. Privádza so sebou Marvu, vnučku niekdajšieho pána na Vyšehrade, odhodlanú stať sa medzi Frankmi kresťankou. Trenčo, pán Trenčína, ktorý Marvu ľúbi, sa s nevôľou dozvedá o jej duchovnej premene.

můžete mít 23.10. - 24.10.

U dvora římského krále Josefa Vondruška Vlastimil: Husitská epopej IV. 1438-1449 - Za časů bezvládí
U dvora římského krále Josefa

Vilemína se po svatbě s Fabianem, nemanželským synem knížete Lobkowicze, obává, že se její někdejší přítel z dětství změnil.

můžete mít 25.10. - 30.10.

Románové biografie

Biografie (z řeckého bios – život a grafen – psát) je rekonstrukce života významné osobnosti (umělec, politik, sportovec apod.), a to na základě archivních materiálů, osobních znalostí či vzpomínek. Románová biografie vychází rovněž částečně z historicky doložených pramenů, autor má ale možnost popustit uzdu svojí fantazii a vylíčit děj, jak by podle něho mohl probíhat, či jak se mu hodí jako pozadí pro hlavní linii vyprávěného příběhu. V této kategorii nelze opomenout nejúspěšnější román finského spisovatele Miky Waltariho – Egypťan Sinuhet. Děj knihy je zasazen do starověkého Egypta. Hlavním hrdinou je Egypťan jménem Sinuhet, jehož život sledujeme od dětství, přes studium lékařství a jeho cestování po mimoegyptských zemích až po stáří. Mezi nejlepší životopisné knihy poslední doby považujeme např. románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety Dánská dívka; hluboce dramatický příběh z období války Nabarvené ptáče.

Historické detektivky

Historická detektivka je příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za podskupinu detektivního i historického románu. Mezi ostatními žánry historická detektivka zakotvila teprve v sedmdesátých letech 20. století. Hlavní zásluhu na tom měly zejména detektivní příběhy Ellis Petersové. Její série detektivních příběhů bratra Cadfaela zavádí čtenáře do raně středověkého pomezí Anglie a Walesu, kde vraždy řeší stárnoucí mnich, bývalý veterán z křížových výprav. V současné době Cadfaelovy příhody znovu u nás začíná vydávat nakladatelství Mystery press. Mezi historickou detektivku část kritiků řadí i Jméno růže Umberta Eca. Pro jiné je dílo žánrově velmi těžko zařaditelné.

Historické romance a rodinné ságy

Historická romance = podmanivý milostný příběh plný vášní, zrady a intrik. Romantický náboj ale může mít i obsahově náročnější dílo, kde se čtenář seznamuje i s několika generacemi v období daleko rozsáhlejším, než zabere jeden lidský život – pak se jedná o rodinnou ságu. V období předrevolučního Československa byly zřejmě nejčastěji vydávány půvabné osudy Eugénie Desireé Claryové, která byla Napoleonovou první láskou. V 11. století se odehrává rozsáhlý román Ranhojič Noaha Gordona, z novějších např. Lovci knih Dirka Husemanna nebo některé z románů britského prozaika Kena Folletta. Zajímavým a hojně vyhledávaným tématem historických románů je také využití prolínání více dějových rovin, které často najdeme u Barbary Erskinové, Daphne Du Maurier či Diany Gabaldon, mezi českými autory např. u Hany Marie Körnerové. Desítku historických romancí má na kontě i slovenská autorka Jana Pronská.

Historická fantasy

Jedná se o podžánr fantasy. I zde objevíme základní znaky (přítomnost magie, výskyt fantastických bytostí), avšak inspirace vychází z historie. Někdy se příběhy odehrávají během určitého historického období našeho světa, jindy se jedná o jiný svět, který určité historické období našeho světa velmi silně připomíná. Příkladem mohou být romány Juraje Červenáka o černokněžníku Roganovi, Riordanova série o Percym Jacksonovi nebo Píseň ledu a ohně Georga R. R. Martina.

Alternativní historie

První knihou z oboru alternativní historie, která vyšla česky, se v roce 1992 stala jedna z klasik, a to slavný román Otčina Roberta Harrise. Odehrává se v Berlíně 1964. Německo neprohrálo válku a připravuje se na oslavu 75. narozenin Hitlera… Román Dallas 63 (námětem střelba na prezidenta Kennedyho a vize, co by se stalo, kdyby šly změnit dějiny) pro změnu kombinuje to nejlepší ze Stephena Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.

Český historický román

Největšího rozvoje dosáhl historický román v díle Aloise Jiráska, Václava Beneše Třebízského a Zikmunda Wintera ve 2. polovině 19. a počátkem 20. století. Po druhé světové válce vznikají románové kroniky, převládá zaměření na domácí dějiny, např. Václav Kaplický, F. Kubka. Této tendenci se však vymykají např. romány Jarmily Loukotkové nebo Vladimíra Neffa. Od 90. let 20. století do oblasti české historické prózy vstupuje řada nových autorů; popularitu si získaly další varianty historického románu, jako historická detektivka, historická science fiction nebo fantasy. Velká část současné produkce spadá do populárního proudu. K nejčastěji vydávaným českým autorům kromě Ludmily Vaňkové patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauera Hana Whitton.

Vondruška začal sérií Hříšní lidé Království českého. Ta je větší měrou zasazena do 13. století – případy vyšetřuje královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Cyklus detektivních povídek Letopisy královské komory s hlavní postavou písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína se odehrává v 16. století. Období Velkomoravské říše se věnuje Stanislav Češka, Jan Bauer naopak zasazuje své detektivky do 14. století. Úspěšnými autory české historické prózy současnosti jsou i Zuzana Koubková, Pavel Hrdlička, Jiří Bílek, František Kalenda. Převážně životopisným románům se věnuje Oldřiška Ciprová.

^ Zpátky nahoru

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné knihy - historické romány.